Николић путује у Кину
1 min readПредседник Србије Томислав Николић боравиће од 26. до 29. августа у званичној посети Народној Републици Кини, где ће разговарати са највишим кинеским званичницима и привредницима и учествовати на Инвестиционом форуму.
Државна посета биће посвећена оснаживању стратешког партнерства са Кином, напретку у реализацији постојећих инвестиционих пројеката, али и иницијативама за новим облицима сарадње у области кинеских улагања у српску привреду, као и осталим видовима сарадње, саопштила је Прес служба председника Србије.
Николић ће се првог дана посете у Пекингу срести са кинеским председником Си Ђинпингом, премијером Ли Кећијангом и председником Сталног комитета Свекинеског народног конгреса Џанг Деђијангом, док ће се сутрадан састати са истакнутим кинеским привредницима који имају пословање у Србији.
Након тога Николић путује у Хангџоу где ће заједно са делегацијом привредника из Србије и ресорним министром учествовати на Инвестиционом форуму са циљем представљања инвестиционих могућности у Србији. Председник Србије ће потом посетити индустријску зону високе технологије, фабрику аутомобила Џили и сусрести се са званичницима Ђеђијанг провинције. Николић ће на крају посетити Шангај где ће се сусрести са званичницима града.
Заједно са председником Николићем, у Кини ће боравити и државна делегација коју, поред саветника председника, чине министар спољних послова Иван Мркић, министар грађевинарства и урбанизма Велимир Илић и министар просторног планирања, рударства и природних ресурса Милан Бачевић, као и група угледних привредника.
Традиционално добри билатерални односи две земље додатно су учвршћени успостављањем стратешког партнерства 2009. године. Званични Пекинг, такође, у континуитету и снажно подржава став Србије о непризнавању једнострано проглашене незавиности Косова.
је најважнији спољнополитички партнер Србије у Азији, а према подацима са сајта Министарства спољних послова Србије, робна размена је прошле године износила 1.294 милијарди долара, од чега је извоз из Србије био 18,4 милиона долара. У првих пет месеци 2013. године робна размена је износила 597.847 долара.
Споразум о економској и техничкој сарадњи у инфраструктурним пројектима из 2009. дао је подстицај интензивирању екомских односа, што је резултирало и сарадњом на два капитална инфраструктурна пројекта у Србији – мосту на Дунаву и Термоелектрани „Костолац“.
У октобру 2011.године закључен је Протокол о сарадњи ЕПС и конзорцијума компанија ЦЕЕ и СЕГ у вредности од две милијарде долара. Током 2012. године иницирани су пројекти сарадње са више кинеских компанија у изградњи Коридора 11, аутопута Појате-Прељина, аутопута Нови Сад – Рума – Шабац.
Десето заседање Међународног комитета за трговину и економску сарадњу одржано је у Београду 5. јула ове године.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: