Светозар Радоњић: Спасимо камилицу са Ћемовског поља
1 min readНа Старом Аеродрому данас је одржана еколошка манифестација „Спасимо камилицу са Ћемовског поља“. Светозар Радоњић, агроном и покровитељ овог догађаја, сматра да камилица са Ћемовског поља има изванредне особине и да је омиљен производ на еколошкој трпези. На жалост, све је мање камилице у околини Подгорице, али Радоњић очекује да ће овакве акције скренути пажњу надлежнима да много више пажње посвете овој биљци.
-Камилица је ријетка биљка и због тога само дужни да је сачувамо. Она је велико богаство које није непознато представницима Европе, а наша камилица, према свим научним истраживањима, спада међу најбоље на континенту. Један производ од камилице користи се и за пасте за зубе и раније он је био њен веома драгоцјен састојак. Наша камилица има два и по пута већи проценат етеричних уља од осталих у Европи, каже Радоњић.
Он додаје да је Ћемовско поље и у старој Југославији било познато по камилици и да су то признавали и водећи научници из ове области, попут професора Туцакова. Радоњић појашњава да је камилица изградњим великог насеља у опасности, али да је Црна Гора обавезна да заштити ту биљку.
-Камилица са Ћемовског поља некада се извозила за Европу, али смо посљедњих деценија прекинули природне везе сточарства и биљне производње, па је стога камилице све мање. Она не може да се обнавља уколико нема стоке и ђубрива, па уколико се тај ланац не обнови она ће бити у опасности да нестане. Задња линија одбране ове биљке налази се у посљедњој улици на Старом аеродрому, испред зграде данашњег Фудбалског савеза. Морамо да је сачувамо, јер она не припада нити мени, нити мојој фирми, а ни Подгорици, већ свима нама, појашњава Радоњић.
Он сматра да „Дани камилице“ треба да постану туристичка атракција главнога града и намјерава да тај захтјев пошаље на адресу главнога града. Радоњић тврди да камилица на Ћемовском пољу цвјета када је нигдје нема у свијету и да Подгорица мора то да искористи.
-Камилица по хектару може да власнику омогући приходе до 10.000 евра. ми морамо спасити и заштитити наше генетске оригиналне производе, попут камилице, жалфије… На овај начин ми морамо да образујемо они који се брину о нашим традиционалним производима, како би нешто урадили на њиховој заштити, закључује Радоњић.
На Старом аеродрому данас су камилицу брали и ђаци другог разреда Средње машинске школе из Подгорице.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: