ИН4С

ИН4С портал

Недостатак квалификованих радника: Словенија отвара врата странцима

Ситуација са мањком квалификоване радне снаге у Словенији се погоршала и изгледа лошије него прије кризе 2008, будући да се у протеклих шест мјесеци скоро 50 одсто послодаваца суочило с недостатком кадрова, при чему велике компаније у томе имају удио од 70 процената.

Љубљана

Ситуација са мањком квалификоване радне снаге у Словенији се погоршала и изгледа лошије него прије кризе 2008, будући да се у протеклих шест мјесеци скоро 50 одсто послодаваца суочило с недостатком кадрова, при чему велике компаније у томе имају удио од 70 процената, пише агенција СТА.

Према подацима Завода за запошљавање, недостатак је најизраженији у угоститељству (69 одсто), грађевинарству (62%), социјалној и здравственој заштити (62%) и у прерађивачкој индустрији (56%), наводи се у тексту.

Послодавци запошљавају странце како би ублажили ситуацију, али и кадрова из бивших југословенских република све је мање.

Словеначке организације послодаваца очекују од владе да убрза мјере за решавање овог проблема и да осмисли стратегију за промовисање економских миграција.

Генерални секретар Удружења послодаваца Словеније (ЗДС) Јоже Смоле каже да је запошљавање страних радника један од кључних начина за решавање овог питања.

Према Заводу за запошљавање, број дозвола за рад повећан је са 14 811 дозвола у 2015. години на 18 049 прошле године.

Ове бројке не укључују појединачне боравишне дозволе, од којих је 1 180 издато у 2015. години, а знатно више 2018. године – 20 889.

У прва четири мјесеца ове године 9 693 странаца добило је боравишне дозволе у Словенији. Међутим, добијање тих дозвола не значи аутоматски добијање радне дозволе у надлежној административној јединици.

Већина регрутоване стране радне снаге је из бивших југословенских република. Словенија је прошле године издала 16 596 радних дозвола грађанима Босне и Херцеговине, 1 281 грађанима Хрватске и 140 грађанима Србије, преноси Танјуг.

 

Прочитајте још:

У Француској уписали овце умјесто ђака да избјегну затварање школе

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *