ИН4С

ИН4С портал

ДНП: Програм уређења простора за 2019. скандалозан, противан интересима грађана

1 min read
"Градоначелници се такмиче ко ће да да више лажних обећања, и при том се у томе веома добро сналазе, а посебно у планирању за инвеститоре блиске њима и активном учешћу у планирању простора града за своје потребе".

Зоран Лакушић

Зоран Лакушић, одборник у Скупштини Главног града, оцијенио је да у посљедњих двадесет година ниједан инфраструктурни објекат у Подгорици није урађен у планираним роковима, те да је иста ситуација и са реконструкцијом булевара кроз Доњу Горицу.

Подсјећа и да се каснило са изградњом зграде Скупштине Главног града, зграде Градске библиотеке, Градског позоришта, мини заобилазнице Златица-Стари Аеродром, моста Миленијум, заобилазнице око Голубоваца и на многим другим инфраструктурним објектима, и оцјењује да ће се то и даље догађати због веома лоше испланираних програме, као што је Програм уређења простора за 2019. годину у Подгорици.

Подгорица има нагомилане комунално инфраструктурне проблеме, као и бројне конфликте у простору. Лакушић наглашава и да, за разлику од Миомира Мугоше који је знао да обезбиједи значајна средства од међународне помоћи за развој града, градоначелник Иван Вуковић нема такве способности и визију, али има енергије да се бави тривијалним питањима користећи своју функцију за личну промоцију и промовисање својих идеолошких ставова.

Он сматра да Подгорици фале нове школе, вртићи, општа болница и бројни комунално инфраструктурни објекти којих нема у Програму уређења простора за 2019. годину, и апострофира чињеницу да Главни град нема своју општу болницу.

Истакао је да је очигледно да су планови градске управе супротни интересима грађана и овај Програм уређења простора за 2019. годину усаглашен је се са интересима инвеститора који су блиски са градоначелницима последњих двадесет година, а који притом добијају највредније локације у самом центру града. Највећу штету због тога имају грађани, дјечија дворишта и зелене површине.

У програму је карактеристично да је за рјешавање имовинско-правних односа и за остале њима повезане трошкове припреме, у 2019. години у буџету су опредијељена средства у износу од 3.405.000,00 евра. Процијењена средства за рјешавање имовинско правних односа износе 16.554.335,99 евра. Овакво планирање је неодговорно и неозбиљно имајући у виду да недостаје 13.149.335,99 евра за ову активност. Ово довољно показује колико је лоше планирање средстава за ову значајну ставку. Изгледа да градоначелник Иван Вуковић има мађионичарске способности, па ће триковима надокнадити евидетну разлику од 13.149.335,99 евра.

Карактераристично је да је за уређивање и опремање локација планирано 11.460.750,00 евра, док укупна средства за опремање локација у 2019. години обезбијеђена из Буџета, од накнаде за комунално опремање грађевинског земљишта износе свега 3.000.000,00 евра.

Планирана је изградња пијаца у насељу Маслине и пијаца у општини Тузи са динамиком улагања, гдје се планира се да ће у 2019. години изградња наведених пијаца бити реализована кроз приватно јавно партнерство, при чему ће улог Главног града бити земљиште и накнада за комунално опремање грађевинског земљишта. Интресантно је да у програму нема Пијачно – тржишног центара у Голубовцима и Пијачно комплекса Забјело које грађанима обећао бивши градоначелник Славољуб Стијеповић.

Ових неколико примјера довољно говоре да у Подгорици имамо друштвени идеал у планирању оваквих програма, на принципу преваре грађана, гдје се градоначелници такмиче ко ће више да да лажних обећања, и при том се у томе веома добро сналазе, а посебно у планирању за инвеститоре блиске њима и активном учешћу у планирању простора града за своје потребе. Но, ово је шири проблем карактеристичан за наше прилике, гдје се стихији, као посљедици оставља примарна вриједност.

Очигледно је да и ова градска управа и даље нема ни минимум политичке воље да створи систем у којем би се струка питала, гдје би се поштовали планирани и задати рокови изградње инфрасртуктурних објеката. Кашњењем са изградњом бројних инфраструктурних објеката, очигледно градску власт то не забрињава, јер се више баве промотивним активностима него ониме за шта су стварно изабрани.

У уређеним демократским земљама, градоначелницима је у интересу да се инвестиције заврше у року због њихове валоризације. Уколико се не поштују задати рокови изградње инфраструкторних објеката и не реализују се дата обећања, то јасно указује на неспособност и неодговорност градске управе“, закључио је Лакушић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy