Новцем грађана чашћавају послушне функционере становима, јавности не подносе рачун
Проглашавањем за тајну податке о стамбеним кредитима које су одређени функционери добили по повлашћеним условима, грађани остају ускраћени и за информацију ко су људи који изузетно обављају посао који је од ,,посебног интереса за државу“, пише Побједа.
Ово су, како је наведено у одлуци којом се функционерима даје могућност да купе стан за само петину његове вриједности, критеријуми на основу којих Владина комисија за стамбена питања одлучује ко такав кредит заслужује, а ко не. Влада је, пак, стављањем ознаке “интерно“ на податке о овом питању процијенила да грађани не заслужују да знају коме је све, од њиховог новца, на овај начин ријешено стамбено питање.
Овом ознаком се, према Закону о тајности података, означавају подаци чијим би откривањем ,,наступиле штетне посљедице за остваривање функције органа“.
Овако је, прије три године, гласио одговор предсједника Комисије и министра одбране Предрага Бошковића на посланичко питање Невена Гошовића о функционерима којима је на овај начин ријешено стамбено питање. До данас се ништа није промијенило по том питању, јер медији и даље немају приступ овој информацији. Ни од Управе за имовину Побједа није успјела да сазна колико станова у Црној Гори је у државном власништву, као ни колико је њих дато у закуп или пренијето у власништво неког од функционера.
Одлука о начину и критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера донијета је на основу Закона о становању и одржавању стамбених зграда који Влади даје одријешене руке.
“Поступак, начин и критеријуми за рјешавање стамбених потреба лица чији је рад од интереса за државу, односно јединицу локалне самоуправе утврђују се прописом Владе, односно надлежног органа локалне самоуправе”, прописује члан 26. овог закона.
Овакву одлуку посланица Демократског фронта Бранка Бошњак, која је Уставном суду недавно поднијела иницијативу за оцјену уставности, сматра дискриминаторном.
На овај начин се ствара простор за бројне злоупотребе и незаконитости, тврди Бошњак, јер је члан којим се дефинише ко може на овај начин купити стан неодређен. С једне стране функционери се дефинишу као они које бира или именује Скупштина или предсједник и Влада, док се са друге стране у ову групу сврставају и запослени у служби државног органа и органу државне управе, као и у установи и другом правном лицу чији је оснивач држава, који у обављању послова од посебног интереса за државу остварују изузетне резултате и квалитет рада.
У иницијативи Уставном суду наводи да се на овај начин списак потенцијалних корисника повољних кредита проширује до најнижих нивоа и то без јасних критеријума ко вреднује резултате и квалитет и оцјењује “посебан интерес за државу“. То се може односити само на послушног запосленог, сматра Бошњак.
У разговору за Побједу адвокат Владан Бојић оцјењује да не постоји правни основ за овакву одлуку називајући је квазикомунистичким насљеђем, од чега је потребно направити радикалан отклон.
“Забринут сам да ова одлука јесте у стварности транзициони континуитет као копча између комунизма и неолибералног капитализма. Нема благе везе са савременим просвећеним правним порецима и тржишном економијом, већ ће служити у политикантске и партијске сврхе као што је одувијек служило и путем чега је извршна власт, односно владајућа политичка партија држала на уздама функционере, затезала и попуштала кад затреба као кад се јаше коњ. То заиста може неком зазвучити као груба метафора, али мишљења сам да је стварност далеко грубља”, објашњава Бојић, преноси портал Актуелно.
Осим што нема правног, Бојић сматра да нема ни етичког основа за ову одлуку питајући се зашто нпр. доктори или новинари не би имали те привилегије. Напомиње да је потребно побројати која су све лица обухваћена атрибуцијом “функционер“, те објелоданити те информације, указујући да је транспарентност нужност имајући у виду да функционери те привилегије остварују из џепова грађана.
“Виђења сам да Влада треба без оклијевања аброгирати ову одлуку и престати са оваквом праксом. Функционер треба са осталим грађанима да партиципира за станове, кредите и друге потрепштине, безизузетно и равноправно”, закључује Бојић.
Прочитајте још:
УНМИК: Косовска* полиција пласира информације које нису у складу са нашим
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Нема благе везе са савременим просвећеним правним порецима и тржишном економијом, већ ће служити у политикантске и партијске сврхе као што је одувијек служило и путем чега је извршна власт, односно владајућа политичка партија држала на уздама функционере, затезала и попуштала кад затреба као кад се јаше коњ.
Feomenalno u centar!!!
И Хитлер и Стаљин и Павелић су законима и одлукама легализовали конц логоре, гулаге и сабирне центре, АЛИ томе недостаје ЛЕГИТИМИТЕТ, јер сви знамо шта се тамо збивало. Све се може “узаконити” и да је небо на земљи, а земља равна плоча коју носе слонови, али то има тешку фалинку, недостаје ЛЕГИТИМИТЕТ.
To jeste komunjarski recept kupovine ljudi na svim funkcijama!!!