ИН4С

ИН4С портал

Ђого: Срби су жртве својих илузија

1 min read
Поезија Гојка Ђога деценијама је у врху савременог српског пјесништва.

Гојко Ђого

Поезија Гојка Ђога деценијама је у врху савременог српског пјесништва. Послије Дучићеве, награда „Милан Ракић“, „Бранко Миљковић“, „Лаза Костић“ и многих других, пјесник је недавно овјенчан и престижном наградом „Печат времена“, коју је добио за збирку „Клупко“ („Православна реч“).

– Шта год сејао, човјек очекује да семе донесе и неки плод. казао је Ђого.

Сејање слова, навео је он, није баш као сејање соли, али јесте прилично неизвјесна работа.

-Награде су, ипак, нека потврда да нијесте узалуд протраћили живот. Признајем да и мојој сујети годи да се придружим угледном тиму „печатоваца“, добитника ове награде, рекао је Ђого.

Сматрате ли да су, ипак, прошла вунена и времена црног руна и да је дошло доба за размотавање клупка?

– Не бих рекао да су минула „вунена“ времена. Напротив, страха, стрепње, опасности, како год читали ову симболичну ознаку, ни код нас ни у свијету није мање него прије пола вијека. У ондашњој биполарној подјели свијета, уравнотежена моћ унеколико је обуздавала и Запад и Исток да олако и самовољно не потежу за применом силе над недужним и нејаким, кад год им се нађу на путу. И онда је било ратова и великих злочина, вазда ће их и бити, али равнотежа страха је доприносила његовом умањењу. Знатно је друкчије кад једна сила постане господар глобуса и кад, безмало, може чинити шта јој је воља. А то се збива у последње три деценије. Ми смо једна од највећих жртава охолих господара свијета. Колико ћемо остати на том жртвенику и како се са њега скотрљати, мало зависи од нас, а знатно више од глобалних намера оних што су нас тамо и поставили. Слична је судбина и неких других народа. Кад год неко од малих покуша да се усправи, следи млатац по глави.

Куда ћемо и како ћемо?

– Ове „вунене“ бичеве могли бисмо прочешљати и на други начин, задржавајући се само у домаћој вуновлачари, али то би већ било понављање наше свакодневне јадиковке.

Гојко Ђого

Поменуо сам, дакле, само тај глобални разлог, као један од најбитнијих – а има доста и домаћих јада – зашто Срби неће ускоро скинути коротно „црно руно“ које смо, прије једног вијека, сами обукли, прије него што су велики кројачи свијета увидјели да короту радо носимо, па су почели да нам шију нова одијела, све црња од црњих. Но, „патњама се мудрост стиче“, каже Софокле. Можда је, ипак, дошло вријеме да се и ми почнемо полако пресабирати и размотавати „клупко“ наше националне судбине. Па и свако свој лични смотуљак. Да видимо куд ћемо и како ћемо. Да мислимо на своју вуну, што би рекли Латини.

Да ли је страдање, о коме пишете и у најновијој књизи, наша судбина?

– Ни лични ни колективни мазохизам није природан, нема човјека ни народа који, по слободној вољи и здравој памети, бира распеће, осим ако то није изгледни пут избављења, или моћна илузија. Српски народ јесте велика жртва својих илузија. Отуда би се могло рећи да је страдање наш избор. Ми нијесмо недужни, има у нашем националном бићу нешто што нас гура да неопрезно срљамо у беспуће и изазивамо судбину, али је и усуд историје утирао наш страдални пут. Више од једног вијека, свака наша побједа завршава као пораз.

Да ли су и сада песници опасни по друштво, или данас нема опасних књига, јер вас нико више не чита и не слуша?

– Питање сугерише и одговор. Слажем се, нема више опасних књига ни опасних пјесника. Тирана има, али нема ко да их тера. Почесто изгледа да тирани и деспоти нијесу гори од данашњих демократа. Истрошени су многи друштвени модели, затамњени видици, зацарила малодушност. Човјек не зна на коју страну да се окрене. Поезија изражава ту неизвесност, али песници одавно нису путовође. Стихове многи пишу, али их мало ко чита. Паралитература је окупирала књижарске излоге и ТВ екране. И оно мало читалаца ухваћено је у паукову мрежу „кухињских“ романа, ТВ серија, ријалитија и реклама. И школе све мање пажње посвећују лектири. Неће ваљда ово данас потрајати до сјутра и прексутра?

О чему се данас ћути?

– Толика озбиљна питања од општег интереса данас се неоспорно прећуткују. Да их не набрајамо. Неки ћуте да изјашњавањем не би наудили својој друштвеној позицији, а неки зато што не верују у могућност ваљаних решења. Брижна мањина се уздржава од оглашавања стога што мисли да опортунизам и ћутање понекад могу имати и дубљи смисао. Јер, било какав темељнији критички став, у овом историјском тренутку, не би доприносио решавању приоритетних проблема. Озбиљна друштвена несагласност или криза, ослабила би позицију наших заступника на међународној политичкој сцени. Поготову кад су на столу најтежа државна и национална питања.

Извор: Новости

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net