МАНС: Министар одрживог развоја демантовао сам себе – Радуловић против Радуловића
1 min readПавле Радуловић, министар одрживог развоја и туризма, јуче је коначно демантовао и самог себе, када је, суочен са чињеницама, признао да је ријека Тара ипак девастирана и то тек након више од 20 дана након што је то потврђено и извјештајем УНЕСЦО-а, казали су из МАНС-а.
Они наводе, да је министар јуче изјавио да ријека Тара није у потпуности угрожена радовима на изградњи аутопута, након што је претходно мјесецима тврдио да ријека није угрожена уопште, и да се на терену у близини Матешева не дешава ништа необично.
„Иако избор да ли вјеровати снимцима са терена или ономе што говори министар није био посебно тежак, Радуловић је био истрајан у покушајима да на сваки начин ублажи одговорност, како своју, тако самог ЦРБЦ-а за оно што се дешава на Тари. Са друге стране, НВО МАНС изражава задовољство чињеницом да је министар Радуловић ипак, притиснут оцјенама које стижу са међународних адреса, коначно промијенио угао гледања и јавности признао да девастација ипак постоји. Додатно, министар је у вези са (не)радом инспекција рекао да се не практикује „политика некажњавања“, и то након што су невладине организације и медији у више наврата тврдили да је очигледно да се не врши скоро никакав инспекцијски надзор утицаја изградње аутопута на животну средину, нарочито у дијелу утицаја на ријеку Тару“, кажу из МАНС-а.
Да кинеска компанија, наводи и њени подизвођачи не трпе скоро никакве посљедице због непоштовања еколошких стандарда и званично је потвђено недавно, када је Управа за инспекцијске послове НВО МАНС доставила податке о томе да је њена еколошка инспекција од почетка изградње аутопута, за четири године, терен обишла свега 70-ак пута.
„Иако је јасно да животна средина страда под ударом немарних извођача радова, еколошка инспекција је у том периоду изрекла минималне казне. Истовремено, Управа за инспекцијске послове и даље одбија да пружи било какве конкретне
податке о томе због каквих пропуста су и те минорне казне изречене, чиме директно крше Закон о инспекцијском надзору, који мора бити јаван. Додатно, тиме се не поштује ни Устав Црне Горе, јер се од грађана крију подаци о стању животне средине, што чини један у низу срамотних примјера односа институција система према јавности“, оцјењују у МАНС-у.
Према њиховим ријечима, министар Радуловић, под условом да осјећа и најмањи ниво одговорности према јавној функцији, коју обавља – за шта га плаћају грађани Црне Горе, морао би да постави добар примјер и затражи објављивање свих података о стању животне средине на и око градилишта аутопута, чиме би дијелом показао да ради у јавном интересу, а не у интересу кинеске компаније ЦРБЦ и њених подизвођача.
„Ипак, свако Радуловићево дјеловање у вези са до сада највећим инфраструктурним пројектом у Црној Гори било је усмјерено ка заштити интереса кинеске и заштићених домаћих компанија, а на уштрб јавног интереса“, закључују из МАНС-а.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Они – политиканти , ми – окупирани Срби, ти – који читаш & ја и ШИЗОФРЕНИЈА! Не хвала , нека болују само болесни али им је УМОБОЛНИЦА ЗА ТО ПРЕДВИЂЕНА!