Савковић: Ко ускраћује права болесницима од карцинома
1 min read![Željka Savković, Bog](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/01/vlcsnap-2017-03-09-15h45m09s141.png)
Жељка Савковић
Пошто смо се већ једном оглашавали поводом ове јако осјетљиве теме, самим тим што се ради о социјалним давањима, а без одговора надлежних повдом теме, још једном ћемо покушати да скренемо пажњу како се то покушава уштедјети на пацијентима болесним од карцинома, рекла је Жељка Савковић, потпредсједница Радничке партије.
Она је нагласила да је 17. августа 2018. године Радничка партија је упутила захтјев да се доставе информације, а сходно Закону о слободном приступу информацијама (Сл.лист ЦГ, бр.44/2012 и 30/17), по општинама, а закључно са јулом 2018.године. Министарству рада и социјалног старања тражили су информације за следеће ставке:
1) Број мајки корисница накнада које су послије престанка примања накнада по Закону о извршењу одлуке Уставног суда од 30.јуна 2017. године оствариле право на неко социјално давање;
2) Број поднијетих захтјева пацијената обољелих од карцинома за неку врсту материјалне помоћи (туђа њега и помоћ, инвалиднина) за 2017. и 2018.годину;
3) Број пацијената обољелих од карцинома којима није одобрена материјална помоћ по основу дијагнозе за 2017. и 2018. годину;
4) Број мајки које су биле кориснице накнада са 3+ дјеце које су укључене у програм „Оснажи ме“ и по ком критеријуму су мајке позиване да учествују у њему;
5) Колико новца је издвојено за овај пројекат и коме су средства намијењена;
6) Колико дјеце у Црној Гори прима дјечји додатак до 2018. године;
„Одговор од Министарства рада и социјалног старања смо добили 10. септембра 2018. године (Број: 007-83/18-3) у којем су нас обавијестили да је за информације под тачкама 1, 2, 3, 4 и 5 предметног захтјева исти прослиједјен Центрима за социјални рад, као надлежним за поступање у конкретној управној ствари. На ставке 4 и 5 нијесмо добили одговор, а подаци о ставки 6 могу се наћи на интернет адреси овог министарства.
Овај пут ћу своју пажњу посветити ставкама 1,2 и 3. Зашто? Зато што су медјусобно и повезане. Одредјени број мајки корисница накнада 3+ је остао без накнаде а назалост остале су ускраћее и за овај вид материјалне помоћи“, наглашава Савковић и додаје:
„На основу члана 81 Закона о социјалној и дјечјој заштити ( Службени лист ЦГ, број 27/13), МРСС донијело је Правилник о медицинским индикацијама за остваривање права на материјално обезбјеђење, додатка за његу и помоћ, личну инвалиднину и накнада зараде за рад са половином пуног радног времена.
По овом правилнику Члан 4: Медицинске индикације за остваривање права на личну инвалиднину, осврнућу се на став 6 Неоплазме: малигне неоплазме – иноперабилне, са удаљеним метастазама, терминалне фазе 100%, пацијенти болесни од карцинома имају право да са медицинском документацијом траже право на инвалиднину. Шта се дешава када пацијент преда своју документацију? Буде одбијен! Да, управо комисија која засиједа у Центру за социјални рад одлучује о томе, да ли је пацијент болестан од карцинома – здрав или болестан, да ли или нема право на ову врсту помоћи. Пацијент у случају да буде одбијен, не знајући да има право жалбе, прећутно прелази преко тога. Некада поново преда документа и поново буде одбијен, а суочава се са чињеницом да други пацијент који је такође болестан од карцинома прима инвалиднину у износу од 67,30 евра“.
Нажалост, истиче Савковић, да се нешто дешава иза кулиса, потврдили су нам и одговори на наша тражена питања. Од 18 црногорских општина само од Центара за Социјални рад од општина Котор, Будва и Тиват са сједиштем у Котору добили смо тражене информације и то:
За ставку број 1 колико је мајки остварило право на неко социјално давање послије укидања накнада:
У Котору 93 мајке, од њих 160 које су примале накнаду;
У Тивту 57 мајки од њих 75 које су примале накнаду;
У Будви 80 мајки од њих 76 које су примале накнаду до краја 2016.године.
За ставку 2 Број поднијетих захтјева обољелих од карцинома:
У Котору 27 пацијената, помоћ није одобрена само 1 пацијенту
У Тивту 27 пацијената, помоћ није одобрена за 4 пацијента
У Будви 30 пацијената, одобрено свима.
„Из Центара за социјални рад у општинама Плав, Гусиње, Мојковац, Колашин, Бијело Поље, Цетиње, Подгорица, Тузи, Голубовци, Даниловград, Херцег Нови, Никшић, Плужине. Шавник.Бар, Улцињ, нијесмо добили одговоре јер нијесу у посједу информација.
Позвали су се на члан 29 став 1 тачка 1 Закона о слободном приступу информацијама и сходно члану 30 ст 1 и 3 Закона о слободном приступу информацијама, предметни захтјеви су одбијени“, каже Савковић и додаје:
„Нијесмо ни сумњали у то да ћемо добити тражене одговоре. Оно што је дискутабилно је ко то у Центрима за социјални рад одлучује да ли су пацијенти болесни од карцинома излијечени или не? Ако се већ одлуче да је пацијент са дијагнозом ЦА оздравио и да нема право на ову инвалиднину, зашто онда мора да иде на редовне контроле, да се малтретира радећи контролне магнетне резонанце, скенере и послије 10 година од завршеног лијечења? Зашто пацијенти на старту нијесу упознати са тим да имају право на овај вид помоћи која им и тек како добро дође у њиховој болести. Зар ти исти који о томе одлучују не знају да пацијенти који се жале другостепеној комисији Министарства рада и социјалног старања такодје буду одбијени? Да ли знају да када подје тужба Управном суду на одлуку другостепене комисије Министарства рада и соц. старања одговор Управног суда буде у корист пацијента и да је Министарство дужно да исплати комплетан износ пацијенту од када је поднио захтјев и био одбијен? Да ли зна да пут којим прође онколошки пацијент није нимало лак? Да ли зна са каквим страховима се бори пацијент болестан од карцинома сваки пут када ради своје контроле? Да ли зна да пацијент болестан од карцинома никада није миран? Да ли знају да исти тај пацијент осјећа кривицу зато што тражи нешто што га следује по закону? Замислите његов осјећај када буде одбијен! Не мора сваки пацијент болестан од канцера да тражи инвалиднину, то је његов лични избор. Испоштујте барем оне који то ураде! И не малтретирајте их и тако болесне да се жале. Довољно им је то што су болесни“.
Пна наглашава да ће бити реакције на ово.
„И ако ће. Треба. Оно што молимо пацијенте да своје право искористе, јер ће им у њиховој болести, ова мала сума новца на коју по Закону имају право и те како добро доћи бар за такси када иду на контроле. А није лако чекати на налазе“, закључила је Савковић
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Nema ni u Sloveniji!
Neku noć je prokukala ljekarka, Slovenka koja radi u Bolonji u jednoj od najreferentnijih klinika za kancer!
Tvrdi da pacijente oboljele od raka u Sloveniji zdrastveni sistem masovno ubija!???
… Došlo je ono vrijeme, samo nas niko nije obavjestio!