Ускоро исплата накнада радницима на Косову
1 min readПомоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Александар Стојановић изјавио је данас да је “питање сати” када ће почети исплата привремених накнада радницима друштвених предузећа на Косову, и нагласио да ниједно радно место у покрајини неће бити укинуто.
„Жао ми је што је дошло до кашњења, биће исплате, ја се надам колико данас… обрачун је завршен преко Националне службе за запошљавање и новац треба из Трезора технички да дође до вас, то је данас, сутра, у питању су дани и сати“, рекао је Стојановић.
Он је објаснио да ће прво бити исплаћена накнада само за један месец, а касније и остатак, што је изазвало незадовољство радника који су очекивали да им све накнаде буду исплаћене одмах.
Стојановић је, на састанку с представницима Самосталног синдиката радника Косова и Метохије, поновио да ниједно радно место у покрајини неће бити укинуто, наводећи да је то став Владе Србије и Канцеларије за Косово и Метохију.
На састанку, који је одржан у Косовској Митровици, били су и представници радника друштвених предузећа који већ трећи дан држе у блокади магистрални пут Митровица – Рашка у Јарињу и зграду Косовског округа у Грачаници, незадовољни што им нису исплаћена дуговања за претходних седам месеци.
Стојановић је подсетио да је исплата накнаде каснила месецима уназад, а да је Канцеларија за КиМ предложила да „све што има предзнак привремено буде стабилно и стално у интересу српске заједнице на Косову и Метохији“. Он је подсетио да исплате које се врше преко Националне службе не иду преко Канцеларије за КиМ, наводећи да то не значи да се склањају од одговорности.
Осврћући се на блокаду саобраћајнице у Јарињу и зграде Округа у Грачаници, Стојановић је казао да притисак те врсте није потребан.
Он је истакао да се у преговорима у Бриселу иде са платформом – да се ниједно радно место не изгуби и да се тражи начин да радни однос запослених на Косову формално остане исти.
„Паралелно се ради на Закону о помоћи српској заједници, дефинисању радно-правног статуса, то је сада предмет преговора и нешто за шта се боримо”, рекао је Стојановић, подсетивши да је директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин више пута рекао да радно-правни статус запослених у покрајини остаје непромењен.
Представници радника државних предузећа који држе у блокади пут на Јарињу и у Грчаници, након додатних консултација, донеће одлуку да ли ће прекинути протесте, рекао је Тањугу члан Организационог одбора протеста Миломир Перовић.
Председник Савеза самосталних синдиката радника Косова и Метохије Блажо Милосављевић је на састанку инсистирао на питању радно-правног статуса запослених на Косову. Милосављевић је подсетио да је Синдикат одбио радну верзију Нацрта закона о помоћи припадницима српског и осталих неалбанских заједница на Косову и Метохији.
„Ми само тражимо оно што нама припада, да за свој рад будемо плаћени. Све остало је део политике коју ми не водимо“, рекао је Милосављевић.
Састанку су, поред представника Синдиката и Канцеларије за КиМ, присуствовали поједини представници локалне самоуправе са севера Косова и начелник Косовско-митровичког округа.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

