Почиње обнова „Победника“ у Београду: Нагнуо се 30 одсто за 35 година
Радови на реконструкцији и рестаурацији споменика „Победник” на Калемегдану почеће сутра припремањем градилишта и једног дела платоа где се споменик налази, а који ће бити претворен у градилиште, казала је данас Невенка Новаковић ауторка пројекта реконструкције и рестаурације на конференцији за медије у Заводу за заштиту споменика културе града Београда, преноси „Политика“.
Грађевински факултет Универзитета у Београду је 2016. године на захтев Завода за заштиту споменика културе града Београда дао експертско мишљење о стању споменика „Победник” на Београдској тврђави са предлогом потребних мера заштите. Мишљење је дато на основу свих претходних истраживања, затеченом стању споменика, новим геодетским мерењем и геомеханичким испитивањима тла.
Закључак је да нагињање споменика „Победник” представља процес који и даље траје, да се ради о релативно спором процесу који не показује знаке смиривања и заустављања, да претходна интервенција на статичкој стабилности није дала резултат јер су шипови остали у меком насипу.
У периоду од 35 година, за који постоје подаци, хоризонтално померање на висини постоља фигуре се повећало за 30 одсто.
Оштећења бронзане скулптуре, њене везе са плинтом и каменим постаментом су утврђена још 1989. године и дат програм мера за санацију и конзервацију.
У пројекту изведеног стања санације и конзервације споменика „Победник” 1991. године, наведено је да је санација оштећења ограничена и сведена на чишћење, запуњавање пукотина и заштиту, што је и урађено.
Према речима Невенке Новаковић, права санација овог дела споменика захтева замену камених блокова испод ногу „Победника”, демонтажу бронзане скулптуре и обнављање веза између постамента и скулптуре.
„До нагињања споменика дошло је пре свега због његове велике тежине и постављања на неконсолидованом насипу. Прво кривљење споменика забележено је одмах након његовог постављања 1928 године и траје све до данас” казала је Новаковић и додала да су 1996. године вођени радови на статичкој санацији да би се зауставило померање споменика али је тај посао лоше урађен и нагињање се наставило” казала је Новаковић.
Како каже, на „Победнику” постоје рупе од гелера због бурне историје Београда, али и пукотине на стопалима кроз које продире вода у саму скулптуру.
„Нема ништа штетнијег за све споменике од воде, јер она током зиме мрзне. Лед има другачију запремину и долази до пуцања веза и ширења пукотина. Кородирале су везе између постоља и стуба на којем се налази скулптура што представља највећи проблем за споменик у целини”, казала је Новаковић и додала да на крижном постољу споменика постоје бројна оштећења и да је камен веома распаднут.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: