Радиновић (СНП): ДПС да не враћа младе у 19. вијек
1 min read–У мору „генијалних“ идеја појединаца из актуелне црногорске власти ових дана посебно се издвојила она о условљавању студената медицине, који се образују на рачун државног буџета, да након завршеног факултета остану да раде у Црној Гори и на тај начин „врате дуг“ држави која их је школовала. Њу је тако креативно изнијела генерална директорица Директората за контролу квалитета здравствене заштите и унапређење људских ресурса у здравству, госпођа Весна Мирановић. Да је ријеч о смијешној и бесмисленој иницијативи схватили су и из ресора здравства, па су брже-боље данас обавијестили јавност да могућност измјене услова и критеријума за студенте медицине у Црној Гори „није став Министарства здравља, ни Владе“, наводи Марија Радиновић, аналитичар у медијском центру СНП-а.
Она истиче да умјесто да госпођа Мирановић размишља о начинима на које се могу повећати зараде здравствених радника и побољшати њихови животни услови, кроз додјелу станова, што је главни проблем, она жели да силом задржи младе
људе у земљи која најмање брине управо о њима.
–Притом, нашла је за сходно да устврди да је то и „морална одговорност“ оних које је држава финансирала током студија. Било би добро да госпођа Мирановић и они који имају слично мишљење позову на моралну одговорност и све оне функционере и „заслужне грађане“ који су од државе добили станове, стамбене кредите и још ко зна какве врсте помоћи и привилегија за које црногорски грађани не знају. Када би свако од њих вратио држави оно што им је вишак и што им није потребно, наши здравствени радници би могли да живе достојанствен и квалитетан живот у Црној Гори и не би размишљали о напуштању домовине. На чињеницу да се оваквим иницијативама крше основна људска права и слободе гарантована како Уставом Црне Горе, тако и међународним документима чија смо потписница, не треба ни указивати, сматра Радиновић.
По њеним ријечима слобода кретања радника такође је један темеља на
којима почива Европска унија, којој желимо да приступимо.
–Надали смо се да челници државних институција знају барем толико, али смо се преварили. Дакле, порука властодршцима: не враћајте наше младе људе у 19. вијек, него им створите неопходне услове за живот и рад. Стимулишите их да остану овдје и да своје знање искористе у праве сврхе. То је посебно потребно будућим здравственим радницима, који ће водити рачуна о здрављу нације. Оставите се тоталитарних метода и радите оно за шта вас грађани плаћају, закључује Радиновић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: