Лист ,,Цетињски вјесник“ 1912: Которани поштују своје српске претке и славе Српску народну гарду
1 min readСрпска народна гарда, та једина српска установа у Боки Которској под оружјем, која је у том погледу сачувала чисто народни карактер, навршава ове године педесет година од како постоiи. Срби Которани ријешени су да ову свечаност о Духовима што боље прославе, писао је лист ,,Цетињски вјесник“ 5. маја 1912. године.
Бокешки Срби су 1860. године основали Српску народну гарду, а припадници гарде носили су традиционалне поморске униформе – са српским ознакама и имали су чинове српске војске, при чему је највиши чин био војвода. Ова установа је све до краја Првог свјетског рата, када јој је забрањено обнављање, чувала ћирилично писмо и српски језик.
Овај лист истиче да Срби из Котора, као и они који су расути по свијету, свечаним обиљежавањем годишњице настанка Српске народне гарде желе да искажу поштовање према својим српским прецима који су им ову установу оставили у наслеђе.
– С обзиром на ову ријеткv свечаност, желе да се на тај начин одуже и да дају захвалност и поштовање својим прецима, који су били покретачи ове установе, коју су им у аманет оставили. Зато су се обратили свим Бокељима којима на срцу лежи сваки напредак Боке, па и ове Српске народне гарде, да их својим добровољним прилозима помогну и омогуће, писало је у 36. броју 1912. године у ,,Цетињском вјеснику“.
У ,,Цетињском вјеснику“ су у сваком броју биле рубрике Српство и Словенство у којима су се пратила сва важна дешавања и вијести значајне за Србе из свих крајева, ослобођених и неослобођених, као и важне вијести из словенских земаља.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
И да се напомене да Бока Которска и Будва улазе у састав Црне Горе први пут 1945. године.