Боцан-Харченко: У америчком ставу о Косову не видимо шансу за дијалог
1 min readУ више наврата смо наглашавали да, прије свега, треба анализирати став САД о Косову* и преговорима. Засад не видимо у том ставу промјене које би давале бољу шансу за дијалог. Специјални изасланици и њихово именовање су само спољни атрибути, прокоментарисао је Александар Боцан-Харченко, руски амбасадор у Београду за „Новости“ одлуку шефа Бијеле куће Доналда Трампа да за специјалног изасланика за „мировне преговоре“ Београда и Приштине именује Ричарда Гренела.
Постављење „малог Трампа“ – како Гренела иначе зову у дипломатским круговима, највише због његовог „булдожерског“ политичког стила сличног стилу америчког предсједника – услиједило је само мјесец дана након што је замјеник помоћника државног секретара САД Метју Палмер именован за специјалног представника за Западни Балкан, са задатком да откочи дијалог Београда и Приштине.
На питања – да ли се овим последњим потезом Бијеле куће умањује улога ЕУ у процесу преговора, да ли ће и званична Москва именовати специјалног изасланика за дијалог, и ко би то могао бити, амбасадор Боцан-Харченко каже:
– Што се тиче ЕУ, Брисел је сам смањио своју улогу, дозволивши Приштини да блокира раније постигнуте споразуме, да уведе таксе, да некажњено учини све за подривање и стагнацију дијалога. Ако постоји жеља за обнављањем дијалога, треба узимати у обзир извјесне, оправдане захтјеве Београда. То је питање које изискује прворазредну пажњу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: