ИН4С

ИН4С портал

Осам вјекова аутокефалности и десет вјекова државности

1 min read
Или, ако се држимо основне теме, о Богу и људима, све ово што написах могло би да стане у пет ријечи: ”Побогу, људи, шта ово радимо”?
Ne sudi

Отац Гојко Перовић

Пише: отац Гојко Перовић

Поводом прославе 800 година аутокефалности СПЦ, манифестације која се ове године одвија широм Балкана, ми смо у Црној Гори имали бројна народна окупљања око цркава и манастира на једној (у моменту доласка српског патријарха г. Иринеја у Подластву, звонила су звона са свих 60-ак грбаљских сеоских цркава), и нападе ”научне аналитичности” од стране провладиних медија и њима блиских појединаца, на другој страни. Да ли Црква заиста траје осам вјекова или јој је постојање ограничено важењем њеног посљедњег устава? Имамо ли ”томос” из 1219? Да ли је Свети Сава ”рукоположен за архиепископа”? И остала ”стручна питања”… Апсолутни поклоници једне идеолошке догме која се не доводи у питање, претварају се у сумњичаве и посвећене истраживаче – када се ради о оном увјерењу које им се не свиђа?

Само прије три године, финансирано новцем свих нас грађана Црне Горе, имали смо шаренолику прославу 1000 година државности наше земље (1016 – 2016)! Од билборда и флајера, преко спотова и поштанских маркица, па све до приредби у којима су учествовали високи државни званичници… Неко је нашао за сходно да 1016. означи почетком наше државне историје. И тај свој проналазак уздигао је на државни, опште-обавезујући ниво. Али, то није све.

Средњовјековна феудална Зета Војислављевића, која се простирала од Косова до Херцеговине, – овом обљетницом је поистовјећена са ”теократском” територијом четири нахије из 17. и 18. вијека (која се више и није звала Зетом) – а онда је све то крунисано уставном, парламентарном монархијом с почетка 20. в. Потом је та краљевина са православљем као државном вјером, без проблема доведена у везу са атеистичком и једнопартијском социјалистичком републиком, која је била тек федерална јединица југословенске државе… итд. Од свега тога се не одузимају периоди у којима – стицајем околности – државе готово и да нема. Ето, само се таквом математиком могло доћи до импозантног миленијума црногорске државности. Збиља – добро!

Држава у којој ми Црногорци сад живимо – ни по званичном имену (без ”републике” у свом називу), ни по државним симболима, ни по друштвеном уређењу, а ни по својим границама – не може повући знак једнакости са државама које су јој претходиле у посљедњих сто година. То ипак ни једног здравомислећег човјека не омета да препозна континуитет државне мисли, једног те истог народа (истих предака и потомака) не само у протеклом вијеку, него – како видимо – цијелих 1000 година раније.

Но, кад је у питању поменути званични јубилеј, моја сазнања о 1016. години воде ме до мученичке смрти зетског краља Јована Владимира, који јесте био свети човјек, можда и једна од највећих личности наше историје, ама ништа више од византијског и бугарског вазала – у политичком смислу. Оно што би личило на прво историјско међународно признање наше државе услиједило је неких 60-ак година послије Светог Јована, па би свако научно истрајавање на принципима у вези ове теме с пуним правом обесмислило годишњицу обиљежену 2016. Али – то се онда не би поклапало са неком тамо предизборном кампањом, па – кога брига за науку.

Како то да тада не чусмо никога од истинољубаца из овог љета Господњег? Никог од оних који ”хируршки прецизно” раздавјају Црногорско-приморску митрополију (реформисану и преименовану 1931), од Цетињске митрополије, која је прије ове стајала на истом мјесту, у истим храмовима, са истовјетним свештенством (буквално – истим људима) и истим вјерним народом!? Очигледно, у агенде провладиних медија никако се не уклапа осмовјековно трајање светосавске Цркве. ”Утолико горе по истину” – кажу наши ”аналитичари” и додају:

”Средњи вијек је одавно завршио и потпуно је погрешно тражити континуитет у савременим догађајима, процесима и институцијама са нечим што се десило или се није десило прије 800 година”. Занимљиво – нема шта! Онда се даље каже да се „данашње помјесне православне цркве са националним предзнаком позивају на некакво средњовјековно насљеђе, а ипак су формиране као такве и добијају аутокефалије од Васељенске патријаршије тек у 19. и 20. вијеку”. Објективно – до сржи, што би се рекло.

Да ли да онда године трајања црногорске државности бројимо од Берлинског конгреса, а причу о државотворном миленујуму сврстамо у бајке? Или да будемо посве прецизни и научно досљедни – па да постојање ОВЕ И ОВАКВЕ црногорске државе везујемо искључиво за вријеме послије референдума 2006? Мени лично то никада не би пало на памет, и сматрао бих то несланом шалом, јер знам да је држава мојих предака постојала и на Граховцу (19. вијек) и на Крусима (18. вијек ), и у боју Црногораца за Нови (17. вијек) – пуно прије међународних дипломатских аката о независности исте. То је, за мене, иста она држава која је штампала Октоих на Цетињу, али заиста и она која је исписала Мирослављево јеванђеље, нешто сјеверније и нешто прије тога. Само, толико сам писмен да знам да је било времена у којима држава није ни постојала (без световних владара, монета, буџета, полиције, позитивних закона, редовне војске, дефинисаних државних граница…), али никада није било времена без Цркве (без владика, свештенства, богослужења у храмовима), па је отуда Црква морала да преузима ингренције саме државе.

Дакле, препознајем и славим 1000 година црногорске државности користећи претпоставку насљедности политичких тековина код домицилног становништва, од пра-предака до мене данас, – без обзира на различитост граница, идеологија, уређења, па и имена… које је тај државни простор имао. Лијепа слика тог континуитета јесте говор црногорског краља 1910. на његовом крунисању, када се, између осталог, позива на државу Војислављевића, као темељ државе којој он тада постаје краљ.

Али будући досљедан истим принципима сагледавања, немам проблема да видим и да као хришћанин славим осам вјекова Цркве, чију је самобитност издејствовао Свети Сава 1219. Ко инсистира на административној (формалној) истовјетности тог чина са добијањем аутокефалности СПЦ из 1922. – такав би морао да упореди признање књажевине Црне Горе на Берлинском конгресу са потврдом краљевске круне коју је тадашњи римски папа дао 1077. Михаилу Војислављевићу. Није баш упоредиво – зар не?

Ових дана чујем за ”истраживачко запажање” како поменути папски документ имамо, док оргинални докумнет о аутокефалности из Никеје – немамо. Ех, ”није школа појата” кажу наши преци. Није мала ствар знати да се римски папа краљу Михаилу обратио из Рима, у потпуно редовној ситуацији, ни од кога ометан, док овамо цариградски патријарх са Светим Савом сарађује из свог ”никејског изгнанства”- прогнан из сопствене куће! Касније, српска патријаршија је у својој историји пострадала до бројних темељних разарања њених сједишта и пустошења, спаљивања архива и библиотека (Пећ, Смедерево, Београд). Коме пада на памет да ја сад претјерујем – тај не зна ништа о балканској историји. Убијани су и сами патријарси, рад Патријаршије привремено укидан. Слично се дешавало и Цариградској патријаршији. Отуда, сваког ко се озбиљно бави научним истраживањем, не чуди, што у вези средњег вијека нема бројних историјских извора првог реда – када се ради о Цркви на Истоку.

Међутим, опис самосталности коју је Српска црква добила 1219, сачуван нам је у изворима другог реда, насталим недуго послије самог догађаја. И сасвим је научно релевантан. Хагиографија је облик комуникације људи у 13. вијеку (повезује, информише и весели људе) – као што је и интернет у 21. вијеку. Коначно и најважније: појам аутокефалности је најпрепознатљивији у појави (могућности) неке црквене области да сама (без сугестије и утицаја са стране, од неког ”другог” или ”старијег” црквеног центра) бира и рукополаже своје епископе, а преко њих и ниже свештенство. А ту могућност Српска црква нема прије 1219. године – а баш од тада, има! И то без престанка, до данас (та се непрекинутост огледа и у начину функционисања Карловачке митрополије – оне која је хиротонисала Светог Петра Цетињског – у времену између 1766. и 1918). И ми на Цетињу јесмо збиља, дуго времена, сами бирали владике, али није било могућности да их сами и хиротонишемо. И ето, то вам је та фамозна аутокефалност, које – или има или нема. А Пећка (Жичка) архиепископија је има – тачно 800 година. Инсистирање на оргиналном ”томосу” из ”никејског збјега”, осим што показује елементарно непознавање историјског контекста, помало је и карикатурално, налик тражењу крштенице из његушког села Ераковићи, да бисмо ”доказали” да је Његош икада постојао! Осам вјекова пећко црквено средиште само бира патријарха и друге епископе своје помјесне цркве, а међу њима и цетињске православне архијереје.

Оно што је за мене као Црногорца најбитније, тековине те никејске дјелатности Светог Саве најпрепознатљивије су баш у Црној Гори. Моја Црна Гора је споменик аутокефалности светосавске Цркве – и збиља је ред био да ту годишњицу и ми прославимо овдје, са све патријархом на челу. Јер да није било аутокефалности Цркве са сједиштем у Пећи, не би било ни Зетске/Цетињске митрополије. Да Сава Немањић није био поштован као Свети (него да је био онакав каквим га приказују неки наши ”аналитичари”) не би његово име било штампано црвеним словом у црквеном календару штампарије на Цетињу, крајем 15. вијека, нити би његов лик био сликан у свим црногорским манастирама и црквама, од тада, до данас. Да патријарх у Пећи није био аутокефалан не би млетачки чиновник и путописац М. Болица почетком 17. вијека записао да су ”цетињски митрополити под влашћу пећког патријарха”. И не би, у истом том вијеку, Свети Василије Острошки, слава му и милост, никад био рукоположен за владику (баш руком тог патријарха). Ни Висарион Бориловић, ни Данило Петровић, ни владике Сава, Василије, Арсеније… У истом том XВИИ вијеку, римокатолички мисионар Леонардис пише како ”народ и Црква на Цетињу славе Светога Уроша – краља српског”. (Чудо су, добро чувани и неокрњени ватикански архиви!)

Да вјекови аутокефалности Пећке патријаршије немају везе за Црном Гором – не би било манастира Пиве, Острога, Савине, Мораче, Ђурђевих Ступова, Превлаке код Тивта. (Шта бисмо били без свих тих светионика?) Не би у манастирима Косијереву и Ждребаонику биле чуване, до данас, мошти Св. Арсенија Сремца насљедника Св. Саве и првог Пећког архиепископа. Не би, књаз Никола (исти онај који се 1910. позива на Бодина) овако говорио о Цетињском манастиру 1895: „Кроз зла времена, која су пролећела изнад српског народа, уништивши му и траг државног живота, ова задужбина Ивана Црнојевића, посљедњег независног српског владаоца, тако обилато обдарена, била је у стању да сачува у непрекидности државну мисао, коју је у оној олујини, тај мудри српски владаоц склонио под Орлов крш; и сем тога, да сачува до наших дана једину епископску столицу од оних, што је Свети Сава подигао у српској држави“…

А да то није било само неко тренутно надахнуће Николино, говори и његова пјесма „Светом Сави“ коју је написао 20 година касније, сад већ као краљ 1912. Баш на Савиндан! У тој пјесми, црногорски краљ овако пјева о својој држави:

„А да нам је она љепша,

Слобода је ресит’ мора,

Слободи је колијевка,

Немањина Црна Гора“.

(Знам да сам о овоме већ писао, али нека ми се не замјери. Деценијама радим у црквеној просвети и знам колико је корисно обновити и утврдити одређено градиво – сталним понављањем непобитних истина.)

На крају, неко се може упитати, зашто свештеник не пише о Богу, о вјери, о љубави, о људима… него пише о историји и политици? Можда ово питање и сам себи постављам, јер осјећам благу непријатност у вези тема које ми се намећу мимо мог основног нахођења? Али опет – о каквој и којој љубави да причамо, ако смо спремни да своје најпознатије претке прогласимо преварантима и окупаторима? Зар и они нијесу људи које смо позвани да волимо и поштујемо? И на шта, и на кога, ћемо ми да личимо, ако све њихово што су нам оставили, упркос јасним доказима, означимо као лаж?

Или, ако се држимо основне теме, о Богу и људима, све ово што написах могло би да стане у пет ријечи: ”Побогу, људи, шта ово радимо”?

Аутор је ректор Цетињске богословије

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

29 thoughts on “Осам вјекова аутокефалности и десет вјекова државности

  1. А Пећка (Жичка) архиепископија је има – тачно 800 година. Инсистирање на оргиналном ”томосу” из ”никејског збјега”, осим што показује елементарно непознавање историјског контекста, помало је и карикатурално, налик тражењу крштенице из његушког села Ераковићи, да бисмо ”доказали” да је Његош икада постојао! Осам вјекова пећко црквено средиште само бира патријарха и друге епископе своје помјесне цркве, а међу њима и цетињске православне архијереје

    Autokefalnost za pocetnike,pa citajte buzdovani jedni!

  2. Otac Gojko, visoko teološki obrazovan, a tako jednostavno prijemčiv i blagorodan u svojim opservacijama, još jednom potvrdjuje u ovom izlaganju, crkvenom i istorijskom kontekstu našeg nastajanja i postojanja, superiornost pravoslavnog hrišćanskog bitisanja, izraženog kroz Svetosavlje kao našeg srpskog izraza kroz pojedinca Svetoga Savu, predstavnika našega naciona koji se najviše pribliżio idealu Gospoda Isusa Hrista, da je istina samo jedna, da će dobro pobijediti zlo, koji ni jednim slovom ne uvrijedi „neznavene oponente“ ( moja primjedba) i saopšti istinu koja nije upisana u „izvodima knjige rodjenih“ no u predanju utkanom u krvni genom našeg naroda srpskoga, koji kroz vjekove govori o našim podvizima i stradanjima ( i ponekad ideološkim posrtanjima),da Srbija nije Nebeska iz pobuda mitomanskih kako žele predstaviti neprijatelji naši ( i na żalost, neki naši) već je Kosovski Mit ISTINA ŻIVA i najbliži podvig srpskog naroda podvigu i večnosti nepolaznoj Gospod Isusa Hrista!
    I nisu Svetosavlje i Sveti Car Lazar negiranje hrišćanstva nego najveći izraz i poštovanje Isusa Gospoda i njegovih djela!
    U današnje vrijeme, da imamo, kao narod ( da se ograničim samo na srpsku Crnu Goru) oca Gojka, da pomenem i oca Predraga Šćepanovića, pa je dosta.

  3. Drago mi je da je neko iz crkve srba MCP-SPC najzad priznao državni kontinuitet Duklja – Zeta – Crna Gora , dobro je za početak ,bravo oče Gojko !
    Zar nije i Srpska crkva nastala iz Ohridske arhiepiskopije ?
    I pada li kome Makedoncu danas da negira srpski narod, a ne da to rade institucijalno kao vi što ovđe radite ?
    Zašto Gojko ne objasni kako je Cetinjska Mitropolija mogla biti dio crkve srba ako znamo da Pećke Patrijaršije nema od 1463 čitav vijek , pa je Turci obnavljaju 1557 pa ponovo gase 1766 , i nema je do 1920?
    Kada znamo da u Tomosu SPC-a iz 1920 lijepo piše „autokefalna Crnogorska Mitropolija“ , zašto Gojko omalovažava tu činjenicu da smo imali svoju autokefalnu crkvu ?
    Treba da znate da je ovakva MCP jasna crkva Srba , naša Crnogorska ovakva nije , ništa Crnogorsko kod vas nema .
    Neko će se morati mijenjati .

    1. Lazni drobnjače, drobnjaci nijesu nikada pripadali Duklji niti Zeti, vec Raskoj i Travuniji. Nijesi crnogorac, a etnicki crnogorac ne postoji – svi su etnicki Srbi.

    2. Pa ti ocito nisi razumio 2016 je bila 1000 godina drzavnosti a Crna Gora zvanicno priznata 1878 pa 1918 ukinuta pa 2006 ponovo priznata a govori se o 1000 godina drzavnosti!?!?
      A kontinuitet SPC traje 800 godina ,usled okolnosti dijelovi SPC su ukidani od turskih osvajaca ali dok je bila ukinuta Pecka Patrijasija postojala je Karlovacka Mitropolija kao dio srpske crkve ,Mitropilija Crnogorsko Primorska cije su Vladike hirotonisane u Karlovackoj Mitropoliji ,pa Eparhija Dalmatinsko -Bukovicka ,manastir Hilandar traje preko 800 godina u sastavu SPC znaci kontiunuitet a djelovi Srpske Crkve jesu ruseni ,osvjani, gaseni ali nikad nije sve ugaseno.
      Ako su djelovi Srpske Crkve koja je bila na teritoriji turske okupacije gasena nije na ostalim teritorijama Balkana ukidana nego je trajala do danasnjih dana.

  4. Što se tiče priznanja crnogorske državnosti ovoAmfilohijevo čedo neka prvo zadobije pristalice za to u okviru mitropolije u kojoj službuje, a onda neka objasni nešto o tome Irineju i ostalim u SPC.

  5. Na koji način je to pripadala Mitropolija Pećkoj patrijaršiji kada je u odnosu na nju bila nezavisna i sve odluke je donosila samostalno? Pored toga , veliki dio vremena Patrijaršije ni iti bilo kakve srpske crkve nema. Kome je to Mitropolija mogla da pripada?

    1. zaboravio si ko je uzdigao eparhiju zetsku na rang mitropolije.
      pripadala je prije ukidanja pecke patrijarsije 1766, a poslije nasilnog odvajanja od patrijarsije odluke nije donosila sama (mislim na hirotonije), niti je ispunjavala ni jedan kanonski uslov samostalnosti i nikada taj njen status samostalnosti nije bio potvrdjen unutar crkve.

  6. Kakve neistine ovaj mladić iznosi to je nevjerovatno. I koliko je samo nedolsjedan. Ali takva je , puna kontradiktornosti, sva istorija i Srba i SPC. Samo jedan detalj. po njemu Crnogorska crkva nije autokefalna iako je sama imenovala svoje crkvene poglavare, ali ako srpska crkva imenujm esvoje episkope vidi se da je autokefalna… Crnogorska crkva da bi dokazala autokefalnost da pokaže tomos , ali Srpskoj crkvi da bi dokazala autokefalnost ništa ne treba.

      1. Sa’che! Uvijek dodhje vrijeme za sve. A ti se pripremaj da vrnesh mrski Crnogorski pasosj i da uzmesh voljeni i dragi srbpski pasosh, pa onda najlak na mazgu pa put k Brodarevu za Voljeni ti Beograd. Nemo zaboravit nedhje na konak stati na Zhichu da poshjetish ktktktk ktitorsko ( dhajvo ga nosi nemerem ni ovo kt da trefim) zdanje tvojega voljenofga osnivacha srbstva… ili no vuchich reche Srbijanstva…Koji che ga znat danas do juchge Srbstvo, od danas Srbijanstvo… Koji b.av?

    1. sto je tebi toliko tesko da razumijes da cpc nije postojala kako je rezim propagira.

      mitropolija crnogorska pripada obnovljenoj peckoj patrijarsiji.

    2. Тај младић има петоро деце и живи на Цетињу!

      Какав томос човече божији, јеси ли нормалан?!

      Хиротонисање није именовање! Као кад влада именује некога да буде министар. Хиротонија је чин постајања неког владиком, то је као рукополагање свештеника. Само један владика на Цетињу је хиротонисан од Руске православне цркве, сви други су хиротонисани од СПЦ чији су део од оснивања – пећких, карловачких и београдских архиепископа и патријараха. Не може Амфилохије да хиротонише или Ваш несретни Мираш који није црквено лице, он не може да хиротоноше владику али може да рукополаже сваштенике. Ви немате црквену свест и образовање да то разумете.

  7. Без сумње, отац Гојко на највишем нивоу. Мудар човјек чак и у полемици са глупацима и примитивцима остаје на нивоу отмености, достојанства и племенитости које му у свакој ситуацији прличе.

      1. Nije nase da o tome govorimo. Ima ih Bogu hvala vise dostojnih i dostojanstvenih.
        Neka nam Gospod cuva naseg, u svemu velikog Mitropolita Amfilohija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *