ИН4С

ИН4С портал

Европски суд за људска права: Црна Гора да плати преко 4,5 милиона евра КИПС-у

1 min read
Подносилац представке, односно власник КИПС-а Ристо Дрекаловић, у предмету за који је Европски суд за људска права пресуду донио лани, а која је постала правоснажна у јуну ове године, са државом од тада није успио да се договори о висини правичне накнаде, због чега је Европски суд преузео ту улогу.
Kips

Кипс

Како је ИН4С јуче објавио, Европски суд за људска права у Стразбуру донио је пресуду у предмету предмету КИПС ДОО и Дрекаловић против Црне Горе коју је данас објавио. Пресудом је одлучено о захтјеву за накнаду материјалне штете од 30 милиона еура. Подносиоцима представке досуђена је накнада материјалне штете у износу од 4.535.595,20 евра.

Како се у пресуди наводи, тужена држава ће платити првом подносиоцу представке у року од три мјесеца од дана када пресуда постане правноснажна у складу са чланом 44. став 2. Конвенције четири милиона петсто тридесет пет хиљада петсто и деведесет и пет евра и двадесет центи за новчану штету, плус порез који се може наплатити; као и да ће од истека три мјесеца до измирења плаћати камата по стопи која је једнака маргиналној каматној стопи Европске централне банке током задатог периода плус три процентна поена.

Подсјећамо, повод за представку било је одбијање државе да изда грађевинску дозволу за градњу великог тржног центра, дуго трајање управног поступка за откуп урбанистичке парцеле и друга питања у вези с тим.

Подносилац представке, односно власник КИПС-а Ристо Дрекаловић, у предмету за који је Европски суд за људска права пресуду донио лани, а која је постала правоснажна у јуну ове године, са државом од тада није успио да се договори о висини правичне накнаде, због чега је Европски суд преузео ту улогу.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Европски суд за људска права: Црна Гора да плати преко 4,5 милиона евра КИПС-у

  1. SUD ih uci pravdi i pravu.Odavno je sudstvo u Crnoj Gori sve samo ne sudstvo.Dokay je i ova presuda.Licno znam koliko su drzavni sluzbenici ostetili fizickih lica,kada bi se svi udruzili pred sudom u Strazburu NESTALO BI CRNE GORE.

  2. Како може неки суд из иностранства да пресуђује некој сувереној држави?
    Може, ако је та држава члан Уније. У овом случају, Црна Гора је учлањена у Европску унију посредством регије (државе) зване Западни Балкан. III брзине, нема везе, ипак мора да слуша, ко је терао да се учлањује. Уговор о чланству и анексе још не можемо да добијемо на увид, зато што је то још Тајна.
    Плус, ако је Црна Гора члан НАТО пакта, онда је ред да и закони НАТО пакта важе и у Црној Гори.
    Да извади штету, могла би Црна Гора да тужи неког свог тајкуна, због нечињења, као што је то урадио овај Дрекаловић. Чујеш, држава одбила да му дадне грађевинску дозволу, велика срамота. А Суд за Људска Права ће пресудити у сваком случају, то је фирма која солидно наплаћује своје „судске“ трошкове, нема везе да ли је по бабу, или је по стричевима.
    Само треба пазити да Црна гора не тужи неког из Европске Уније, зато што у том случају, Суд за Људска Права Стразбур није надлежан.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy