Петнаест година од смрти омиљеног патријарха српског Павла: „Нико у бучнијем веку није говорио тише, а чуо се даље“
1 min readДанас се навршава петнаест година од смрти најомиљенијег у народу, патријарха српског Павла.
Патријарх српски Павле (световно име Гојко Стојчевић) у Кућанци, 1914. а преминуо у Београду, 15. новембра 2009. Патријарх Павле је био 44. врховни поглавар Српске православне цркве од 1990. до 2009. године и у народу познати и цењени верник. Народ га је волео и назвао га „Живи светац“.
Његово пуно име и титула гласили су Његова светост архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и патријарх српски господин г. Павле.
Скроман, мудар, брижан, брзо се настанио у срцима милиона верника. Не бранимо се од туђег зла злом у себи, говорио је патријарх Павле.
„Човек не може да бира време и место где ће се родити, нити прилике и околности у којима ће живети. То не зависи од нас. Али оно што зависи од нас и што се од нас очекује јесте да будемо људи – увек и свуда. Да нас као људе призна за своје Бог, а препознају преци и упознају савременици“.
Ову јединствену поруку, пре више година, упутио је српском народу патријарх Павле. А њоме као да је најсажетије описао свој животни пут који је, као Гојко Стојчевић, започео на данашњи дан пре 101 годину у славонском селу Кућанци код Доњег Михољца.
Родио се у скромној породици Стевана и Ане, у години у којој је почео Велики рат, на велики православни празник Усековање главе Претече Господњег Светог Јована Крститеља. А то, признају многи, није без симболике. Јер, као и Претечин, и патријархов живот био је испуњен бескрајном истрајношћу и подвизима од најранијег детињства.
Рано је остао без родитеља. Оца је, 1917. „однела“ туберкулоза, а мајка се преудала и умрла је на порођају када је рађала трећу ћерку. О Гојку и његовом брату Душану највише се старала очева сестра Сенка. Друга мајка, како је говорио патријарх. Схвативши да је „врло слабачко“ дете, поштедела га је сеоских послова и омогућила му да се школује.
Четвороразредну основну школу завршио је у Кућанцима. Школовао се, потом, у Тузли, Београду и Сарајеву, а ратне дане провео је у Бањи Ковиљачи и манастирима Овчарско-кабларске клисуре. Замонашио се у манастиру Благовештење 1946. године, добивши духовно име по свом „небеском покровитељу“ апостолу Павлу.
За епископа рашко-призренског изабран је 1957, а за патријарха Српске православне цркве 1. децембра 1990. године. У најтеже време! На почетку још једне смутне, крваве, ратне деценије. Деценије великог искушења и страдања свог народа, чији је крст и бреме носио до упокојења 15. новембра 2009. године.
За Србе, он је за живота постао много више – живи светац. Скроман, мудар, брижан, а истовремено пун разумевања за ново доба пуно искушења, брзо се настанио у срцима милиона верника и атеиста, као ниједан његов претходник.
Зато се и данас у народу препричавају десетине догађаја који потврђују патријархово подвижништво, веру и приврженост и цркви и народу. Памте се његов помиритељски тон током ратова у бившој Југославији, рационалност током сукоба опозиције са Милошевићевим режимом, „молитвена борба“ током НАТО агресије, као и излазак на референдум за Устав Србије, када је први и једини пут искористио своје бирачко право…
Али, данас, на дан његовог рођења, морамо се присетити да патријарх Павле свој рођендан никада није обележавао. Придржавао се учења Цркве да се празнују искључиво три рођења – Христово, Богородичино и Светог Јована Претече. Једина обавеза овог дана је Литургија у славу празника Усековања главе Светог Јована Крститеља, коју је редовно служио у неком од храмова.
Можемо само да наслутимо да је био ближе Богу од многих јер је дословно и без остатка поштовао принципе које је проповедао. Препознало је то скоро милион људи који су дошли да му у молитвеној тишини одају последњу пошту.
Баш онако како је и говорио: „Кад се човек роди, цео свет се радује, а само он плаче. Али треба да живи тако да, кад умре, цео свет плаче, а само он се радује.“
Онако како је говорио, патријарх Павле је и живео. И увек са народом. У цркви, на литургији, на улици, у градском превозу… Сам је кувао, шио, поправљао ципеле, а ниједан физички посао није му био ни стран нити тежак. Скромност је, зато, прва реч на коју многи помисле када се сете вољеног патријарха Павла.
Матија Бећковић о патријарху
,,Живот је живео као да ће му сваки дан бити судњи и говорио као да ће му свака реч бити последња. Нико у бучнијем веку није говорио тише, а чуо се даље. Нико није говорио мање, а да је рекао више. Нико није лакше ходио земљом, а да је оставио дубље трагове. Нико није био мањег раста, а да се видео са веће даљине. Отуда ни више људи, ни веће тишине на Његовом погребу!“
Патријарх Павле који је у народу омиљен због скромности и истинољубивости, био је 44. српски патријарх и преминуо је у 95. години 15. новембра 2009. године. На дан сахране, су на путу од Саборне цркве гдје је тијело било изложено до порте манастира Раковица испратиле стотине хиљада вјерног народа.
Епископ Павле, рођен као Гојко Стојчевић, именован је за 44. српског патријарха почетком децембра 1990. године, чиме је на трону Светог Саве наследио патријарха Германа.
Патријарх Павле бавио се и научним радом, међу објављеним делима су „Монографија о манастиру Девич“, беседа „Живот по Јевандељу“ и „Молитве и молбе“.
У његово време основана је Академија СПЦ за уметност и конзервацију, враћена је веронаука у школе, а Богословски факултет у окриље Универзитета.
Његова лична библиотека припала је фонду Библиотеке српске патријаршије, има статус културног добра и чува се у конаку манастира Светог архангела Михаила у Раковици.
Рођен је 11. септембра 1914. у селу Кућанци, Доњи Михољац, у породици земљорадника. У родном месту у Славонији завршио је основну школу, а нижу гимназију у Тузли.
У Шестој мушкој гимназији у Београду коју је похађао ванредно да би могао да упоредо упише и Медицински факултет, положио је испит зрелости.
Шесторазредну богословију завршио је у Сарајеву 1936, а Богословски факултет у Београду, где је претходно завршио и две године Медицинског факултета.
Други светски рат затекао га је на одслужењу војног рока, а као избеглица налазио се у манастиру Света Тројица у Овчару и Бањи Ковиљаци од 1944. као вероучитељ за децу у избеглиштву.
Одатле је из здравствених разлога отишао у манастир Вујан, у селу Прислоница, између Чацка и Горњег Милановца, где је остао до 1945. и одлучио да се посвети монашком животу.
Замонашио се у манастиру Благовештење у Овчарско-Кабларској клисури.Службовање у Епархији рашко-призренској посветио је и обнови цркава и манастира а посебно монашког живота.
Богословски факултет доделио му је звање почасног доктора богословља.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Dok je hodio zemljom slutili smo ko je!Kad nas je napustio znali smo Ko je bio!!!
Bio je tako različit! Jedinstven.
… Naš Paja!
Blizak, najbliži običnom čovjeku.
Sopstvenim primjerom svjedočio je ono što drugom čovjeku, ljudima najviše nedostaje: poštenje, mudrost i hrabrost! Prezirao je zemno.
… Na sopstvenim nogama, svojom glavom, vladika, Patrijarh srpski. Stizao je u svako srpsko srce!
Pa mu je srpski narod, njemu i nikome više, tepao; NAŠ PAJA!
Imali smo tu čast i privilegiju da živimo u njegovo vrijeme!
Mnoge smo poštovali, a njega smo još i voljeli!
Godine, decenije će da prođu …
Svetac za života.
ДОСТОЈАН!
НЕКА ТИ ЈЕ ВЈЕЧНО ЦАРСТВО НЕБЕСКО, СВЕТИ ОЧЕ!
Srećan je i blagosloven narod koji je imao ovakvog patrijarha…zato je taj narod jak i istrajan..zato je taj narod „nebeski“..Čuvaj nas od zla sveti Pavle…
Вјечни спомен и царство небеско. Свети Патријарх Павле.
Blago Srpstvu sto ga je imalo i ima,ponosni na svoga Svetog Patrijarha.
Aksios!
U potpunosti se slazem sa ocenama o vrlini patrijarha Pavla, bio je zaista jedno veliko svetilo naroda kojem je pripadao.
Ali treba razmisliti i biti iskren prema sebi, da li bi svi ovako jednoglasno stali uz nekoga ko se protivi nasoj naravi,nasim idejama,planovima… Obicno svi kazemo za nekoga da je divan jer nam zapravo nikad nije stao na put, niti u bilo cemu smetao.
Tako i patrijarh Pavle, svi ga volimo jer nam se kao narodu nikad i ni u cemu nije zamerao, sve sto je radio je to da nas je molio kakvi da budemo, naravno bez obavezujuce note.
Mitropolit Amfilohije je dosta drugaciji, agilniji je, borbeniji je, nepopustljiv u nekim stvarima, i zato ima i zestoke protivnike.
Dva zaista drugacija pristupa ljudima
Ima se rasta i roditi! Blogoslov je svakom Srbinu sto imali ovakvog Patrijarha,Svetost i Slva..
Све ово је написано у десетерцу и још више од тога. 09. Новембра у суботу изведено са десет гуслара, глумцима, етно појцима и другим умјетницима на Коларцу, у организацији Школе гусала „Сандић“! Боље рећи, управом смислу ријечи, Житије његове светости оатријарха Павла.
Bio je Blagoslov, Cast i Privilegija zivjeti u tvoje vrijeme.
АГИОС!!!