ИН4С

ИН4С портал

Нови избори на КиМ?

1 min read
Нова дешавања на Косову* могла би отежати формирање парламентарне већине и нове владе, а можда и довести до нових избора, пише приштинска Коха.

илустрација

Нова дешавања на Косову* могла би отежати формирање парламентарне већине и нове владе, а можда и довести до нових избора, пише приштинска Коха.

Улазак коалиције Иницијативе и Алијансе за ново Косово у косовски* парламент и смањење броја посланика двијема водећим странакама – Покрету Самоопредељење и Демократском савезу Косова, представљају нове околности.

Позивајући се на тумачење приштинских аналитичира, Коха пише да би у таквој политичкој ситуацији нова власт могла бити формирана само са учешћем мањинских странака, са коалицијом којом руководе Фатмир Љимај и Беџет Пацоли, али се не искључује ни могућност понављања ванредних парламентарних избора.

Према коначним резултатима које је објавила Централна изборна комисија, Покрет Самоопредељење има 32 посланика, а ДСК 29, што би им омогућило формирање владе.

Међутим, јуче је Врховни суд одлучио да се у коначни резултати избора 6. октобра не укључују гласови из централне Србије, што је омогућило коалицији на челу са Љимајем и Пацолијем да у парламент уђу са шест посланичких мјеста.

Улазак ове коалиције у парламент је највише коштао Самоопредељење и ДСК, који већ неко вријеме усаглашавају програм рада будуће владе.

Са мањим бројем посланика Самопредељење и ДСК неће моћи да формирају владу самостално, па ће им бити потребна подршка мањинских странака, каже аналитичар Рамуш Тахири за КосоваПрес.

Према његовом тумачењу, улазак коалиције Иницијатива-Алијанса за ново Косово у парламент представља „непремостив камен спотицања“ за формирање нове владе.

Стога су, истиче, шансе да на косовској територији буду одржани нови ванредни парламентарни избори веома велике.

„Тренутно је велика вјероватноћа да ће Косово поново изаћи на биралишта, али ће о томе одлучити политичке странке. Морамо бити увјерени да ће ови резултати бити прихваћени, али се може догодити да, пошто је било толико кршења изборног процеса, политичке странке не прихвате изборни резултат и одбију да потврде мандате…“, рекао је Таири.

И аналитичар Дардан Вељија не искључује могућност да нове околности могу отежати формирање будуће косовске владе, али истовремено сугерише Куртију да, ако жели да се бори против корупције, не треба нову власт да формира са партијама из претходне власти.

(Б92)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy