ИН4С

ИН4С портал

Није параноја: Не можете ништа да учините, ваш телефон прати сваки ваш покрет

1 min read
„Њујорк тајмс“ је објавио бомбастичну причу која детаљно описује како софтвери СДК (посебно они који се базирају на огласима) могу да прате сваки ваш потез, без обзира на то колико „анонимни“ тврде да јесу.

Илустрација

„Њујорк тајмс“ је објавио бомбастичну причу која детаљно описује како софтвери СДК (посебно они који се базирају на огласима) могу да прате сваки ваш потез, без обзира на то колико „анонимни“ тврде да јесу.

Чланак детаљно говори о томе како све функционише, и што је још важније, зашто би то све требало да вас занима.

Портал „Андроид централ“ наводи да је Андроид 10 велики скок за Гугл када је у питању приватност, а праћење локације је један од главних разлога што Андроид 10 мијења начин рада апликација у позадини и олакшава брисање било које запамћене историје локација и пружа могућност да апликације престану са прикупљањем података о локацији када се не користе.

Наравно, Гугл и даље прати вашу локацију када то може, али мало људи мисли да Гугл продаје ваше податке о локацији. Реалније је да их прикупља како би могао да још више заради циљајући огласе на основу сваког места које сте икада посјетили уколико редовно не бришете податке или не подесите аутоматско брисање података, преноси Б92.

Не треба да вас брине само Гугл

Али није само Гугл тај који би требало да вас брине — свака апликација са огласима може да прати вашу локацију, и вјероватно то и чини, пристали ви на то или не.

Скоро свака апликација с огласима користи СДК за оглашавање који жели да прати вашу локацију. СДК може да направи веома богат профил на основу тога гдје је ваш телефон (све се обично чува под „анонимним“ ИД-ом, а не под вашим налогом) био, колико дуго и где је отишао.

„Тајмс“ показује да је то сјајан начин да се утврди нечији идентитет, као и колико би лоших ствари могло да се догоди ако се тако права особа издвоји и прати. А шансе су да се сваког од тих „правих“ људи, попут владиних званичника и других високих мета, прате на сваком кораку због апликација на њиховим телефонима.

И то није крај. Можете се одјавити са сваког налога, продати свој нови паметни телефон и купити јефтин и обичан, али ће ваш оператер наставити да прати локацију и тог телефона једнако прецизно и неће имати проблем да прода те информације онима који их желе. Сваки пут када ваш телефон провјерава своју позицију да би провјерио везу ваш оператер је забиљежио локацију. И то се дешава стотине пута на сат.

Можда вас ништа од овога не занима, пише „Андроид централ“ и додаје да је чест одговор који људи дају то да — пошто не раде ништа лоше, немају шта ни да крију. Ипак, додају, као што закључавамо врата да нам непознати људи не би ушли у кућу, тако је и са праћењем локације — то гдје се крећемо је наша приватна ствар и требало би да сами одлучујемо о томе када ћемо и са ким то дијелити.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy