ИН4С

ИН4С портал

Ко то лети над Ловћеном

1 min read

miroslav-lazanski02

Званична Подгорица, односно министарство одбране Црне Горе предложило је одговарајућим министарствима у Хрватској, БиХ и Македонији да хрватски борбени авиони чувају ваздушни простор Црне Горе, Македоније и БиХ. Наводно је реч о пројекту под именом „Паметна одбрана“, по којем ће четири републике бивше СФРЈ, јер ту је наравно и Хрватска, „мирно спавати под крилима хрватских борбених авиона, све уз значајну финансијску подршку НАТО-а“.

Вест је одмах изазвала реакције у Црној Гори, од противљења и питања колико ће све то да кошта црногорске порезне обвезнике до лобиста НАТО-а и њиховог става како је то „природан потез на путу Црне Горе у НАТО“.

Не знам ко је тај генијалац који је у министарству одбране Црне Горе паметно смислио ту идеју о „Паметној одбрани“.

Јер, ствари технички, технолошки и политички стоје сасвим другачије. Хрватска данас нема борбену авијацију за такав посао, три или четири исправна авиона типа миг-21 су на крају ресурса употребе, Руси су одбили да продуже ресурс налета тих апарата.Загреб покушава да тај проблем реши са Украјиницима, питање је како ће на то реаговати Руси. И са исправним авионима, Хрватска тешко може да контролише ваздушни простор Црне Горе из базе у Загребу, јер тактички радијус мига-21 то не дозвољава.

Ако би хрватски мигови-21 били базирани на аеродрому Ћилипи у Дубровнику, то би значило да је тамо стално базирана јединица од најмање два авиона, шест пилота и 12 механичара, што све кошта. Исти случај јесте и да су хрватски мигови-21 стално базирани на аеродрому у Подгорици. И са тог аеродрома хрватски мигови-21 немају радијус да покрију ваздушни простор Македоније.Опција да хрватски мигови-21 буду стално лоцирани на аеродрому у Скопљу опет значи базирање јединице са пилотима, авионима и механичарима далеко од куће.Питање је и како би на то гледао други савезник у НАТО-у, Бугарска? Сигурно не са одобравањем. Лоцирање у Албанији?

Како онда „покрити“ БиХ. Проблем тактичког домета авиона миг-21 по плану „Паметне одбране“ може да се реши лоцирањем хрватских мигова-21 на аеродрому у Приштини, која би сигурно радо помогла „Паметни план“. Аутори тог плана за сада крију детаље, али аеродром у Приштини и његови подземни капацитети идеални су за смештај такве јединице. Са те локације може се покривати ваздушни простор Македоније и Црне Горе, па чак делимишно и БиХ. Наравно, друга је прича ако Хрватска набави друге авионе, рецимо америчке Ф-16, но више од 12 таквих авиона тешко да ће моћи да одржава. Још теже да са њима помаже другима. Осим ако ти други не плате добро. Као што знамо, ти други су препуни пара.

Пројекат „Паметне одбране“ не говори ништа о политичком аспекту приче. Обласна контрола летења Београд покрива ваздушни простор БиХ до 18. меридијана, линија иде од Славонског брода на југ. Све што лети изнад 6.000 метара у том простору мора да се претходно најави Београду и без дозволе Београда нико не може да уђе у тај простор. Београд контролише 55 одсто ваздушног простора БиХ. Западно од 18. меридијана ваздушни простор БиХ контролише обласна контрола летења Загреб. То је распоред посла наслеђен из времена СФРЈ. У случају узбуне, а војни авиони који контролишу ваздушни простор полећу увек у таквим случајевима без икаквих претходних најава, како би то изгледало у пракси? Хрватски мигови-21 би се одмах јављали београдској контроли летења? Или би Бањалука дозволила Сарајеву такав аранжман? Која би то влада у Бањалуци дозволила?

Када је у питању Црна Гора, ваздушни простор те земље контролише заједничка фирма: „Контрола летења Србије и Црне Горе“, друштво са ограниченом одговорношћу при чему је Србија власник тог друштва са 92 одсто, а Црна Гора са осам одсто капитала. Сви авиони који лете у ваздушном простору Црне Горе воде се из контроле летења у Београду. Било какво ангажовање хрватске авијације на том простору није могуће без претходног споразума са тим друштвом. Осим ако Црна Гора не изађе из те фирме.

Небулозни планови добродошла су покривалица за атлантске интеграције без обзира колико то кошта. Извори ми кажу да су својевремено за школски брод црногорске ратне морнарице „Јадран“ набављене две тоалет-шоље за жиростабилизатором, свака по неколико хиљада еврића. Знате, док седите, а брод се на таласима љуља, да све буде равно и ви се не љуљате. То није стандард НАТО-а, то нема ни командант Шесте флоте на свом броду, али кад је бал нек је бал. Као и „Паметна одбрана“…

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “Ко то лети над Ловћеном

  1. koji će nam k…..c hrvatski avioni …ko će to nas da napadne..jedino akose budemo međusobno svađali ni tada namne trebaju avioni….

  2. „Uzeo sam njih za primjer jer da sam uzeo za primjer neku od susjednih zemalja to bi bilo smiješno. One jesu brojčano veće ali što se tiče neke vazdušne moći potpuno su iste i jednake CG u odnosu na one koji vladaju nebom zemaljske kugle“

    Tacno! ali ono sto ostaje kao fakt je da je Montenegro „uspjesno“ marginalizovao sebe u beznacajni provizorijum koji se o nicemu ne pita.

    1. Marginalizovala nas je naša veličina, razvijenost i snaga. Možda ti imaš neki recept za demarinalizaciju. Molim te navedi ga ovđe i postigni ono što nikom u istoriji nije pošlo za rukom. Ako Boga znaš, napravi nas važnijim, moćnijim i odlučujućim faktorom. Siguran sam da će, uspiješ li u tome, nobelov komitet ustanoviti nagradu i za tu još ne definisanu oblast. Ovo ti je jedinstvena prilika da svojom idejom kao i svojim savjetima osvojiš ovu veliku nagradu. Ne propušti ovu jedinstvenu priliku da intelektualno zablistaš na nebu Balkana. U protivnom smatraću ovo samo, nama tako svojstvenom, lijepom i velikom pričom iza koje ne stoji ništa sem želje da se neko, u očima drugih, napravi pametniji.

  3. NEMA OD KOGA DA SE STITI VAZDUSNI PROSTOR A MA NI KOPNENI NI MORSKI.JEDINO KO MOZE DA NAPADA NA OVE PROSTORE JESTE NATO A ON JE IZGLEDA DOBRODOSAO PA NEMORA NAPADAT. OVDJE NE RACUNAM MOGUCE UNUTRASNJE SUKOBE NA PROSTORIMA BALKANA JER BALKANSKA PRICA NI IZDALEKA NIJE ZAVRSENA I BIT CE TU JOS MNOGO TUMBANJA. A OVA ILI OVAJ „DA I JA NESTO RECEM“ NAJBOLJE JE KAD NISTA NE RECE,DA CUTI,JER KADA CUTI NECE POGRIJESITI.

  4. „Neki u koje vi spadate, gospodine ili gospođo Mfromyu, zavuku glavu u pijesak i žive u samozabludi da bi im neka njima znana (virtuelna) Srbija obezbijedila ono što ni jedna druga država sem SAD-a (a možda ni ona) može obezbijediti.“

    Ja uopste nijesam pomenuo da je Srbija ta koja treba da obezbijedi vazdusni prostor iznad Montenegra, tako da mi je nejasan komentar u tom pravcu. Uporediti „vazdusnu suverenost“ Montenegra sa Francuskom i Britanijom je smijesno, pogotovo kad se uzme u obzir da se radi o nuklearnim silama koje raspolazu nuklearnim oruzjem posljednje generacije. Vi vjerovatno ne znate sta to znaci jer nijeste u toj struci. U tom smislu ne vidim svrhu dalje diskusije. Ono sto ostaje kao fakt je da je Montenegro „uspjesno“ marginalizovao sebe u beznacajni provizorijum koji se o nicemu ne pita. I to je ono sto se vidi iz ove price o vazdusnoj bezbjednosti. Da budemo posteni Montenegro se mnogo nije pitao ni prije, ali je bar imao vojsku, koncept odbrane i minimum dostojanstva koji su koliko-toliko uvazavali njegovi susjedi.

    1. A čime se to pita Srbija, Hrvatska, BiH, Makedonija… Koja to zemlja na Balkanu nije na margini odlučivanja.
      O čemu vi to pričate? Ovđe mudrujete i zamjerate CG što nije postigla ono što ne može postići, kako navedoh, niti velika Francuska, Engleska, Njemačka…
      Ako nijeste znali nuklearno oružje se razvija, prvenstveno, iz razloga straha koji vlada u tim zemljama. Zemlje koje razvijaju ovo oružje to čine iz preventivnih razloga, zato što su na tom tehhnološkom nivou i što su svjesne svoje (ne)moći. Zbog toga se toliko novca i resursa ulaže u nuklearno oružje „poslednje generacije“.
      Ni u kom slučaju nijesam htio da uporedim vazdušne snage CG sa istim Francuske ili bilo koje druge velike i snažne zemlje. Uzeo sam njih za primjer jer da sam uzeo za primjer neku od susjednih zemalja to bi bilo smiješno. One jesu brojčano veće ali što se tiče neke vazdušne moći potpuno su iste i jednake CG u odnosu na one koji vladaju nebom zemaljske kugle. Prema tome, gospodine ili gospođo Mfromyu, vaše aluzije i želje možda mogu proći kod nekoga ko malo manje razmišlja o ovim stvarima. Kod mene…

  5. „Gospodin Lazanski se,bez sumnje, veoma dobro razumije u vojsku i njenu tehniku ali se nikako ne može oduprijeti uticaju politike i iskrivljene stvarnosti koju ona donosi.“

    A sta je realna, neiskrivljena stvarnost? To da banana drzave nastale raspadom bivse Jugoslavije (u ovom slucaju Hrvatska i Montenegro) nemaju ni traga od suvereniteta. O bezbjednosti svog vazdusnog prostora se pitaju taman koliko pijanac (koji ima proliv) o svojim gacama. Montenegro je u posebno losem polozaju zbog svoje velicine i idiota koji ga vode.

    1. Evo ovako.
      Neiskrivljena stvarnost je da svoju vazdušnu a ni bilo kakvu drugu suverenost ni velika Francuska, niti velika Engleska ne može sebi obezbijediti. A koliko je to uspjela da obezbijedi i ona velika SFRJ viđeli smo na djelu. Svako sa iole mozga i hrabrosti (obraza da govori istinu) to vidi i zna. Većina to i priznaje. Neki u koje vi spadate, gospodine ili gospođo Mfromyu, zavuku glavu u pijesak i žive u samozabludi da bi im neka njima znana (virtuelna) Srbija obezbijedila ono što ni jedna druga država sem SAD-a (a možda ni ona) može obezbijediti. Za razliku od vas ja sam potpuno svjestan snage CG ali sam u potpunosti svjestan i snage Srbije. Sem toga imam obraza da to javno kažem i da za razliku od vas ne lažem niti aludiram o nekakvoj nepostojećoj snazi niti Srbije niti CG. Istinu treba reći ma kakva ona bila. Znam da ponekad boli ali bolje je i to nego živjeti u zabludi ili lagati za rad nekakve nacionalističke zablude.

  6. svi treba da znate daje to hrvatsa ideja uz podrsku sjedinjeni fasistickih drzava sa ciljem da izbegnu direktno ulaganje ratne vazduhoplobne tehnike to jest novca..samim tim je najbolje resenje dase stvori mocnija hrvatska avijacija kojabi pokrivala veci deo balkanskog neba-a obavezu da to finansiraju imalibi svi u regionu takobi sveli i odbranu crne gore i makedonije od albanskih terorista na obicno nistavilo,,.a i kao glavnu stvar napravilibi bolji stit u buducnosti u slucaju eventualnog veceg rata jer se SRBIJA vidi kao saveznik RUSIJE

  7. Sjećam se što je sve pisao ovaj čovjek o odbrani Slovenije kada je riješila da se osamostali. Sve same „činjenice“ koje su pale u vodu čim je Slovenija postavila granicu između nje i ostatka onog što se zove Balkan.
    Neki se Balkanskog mentaliteta nikako ne mogu riješiti. Oni sa Balkana mogu poći bilo đe ali Balkan iz njih nikad. Gospodin Lazanski se,bez sumnje, veoma dobro razumije u vojsku i njenu tehniku ali se nikako ne može oduprijeti uticaju politike i iskrivljene stvarnosti koju ona donosi.
    Gospodine Lazanski morate shvatiti da politika ima svole lice i naličje. Onaj ko to ne shvati na vrijeme će kad tad biti neprijatno probuđen i otriježnjen.

  8. Као да ту неко уопште води рачуна о безбједности ваздушног простора!
    Све је то само политичка прича која има симболички значај – да се свима јасно покаже да“еуроатланстска“ Црна Гора има да гледа у бијели Загреб град, а тамо ће јој се дати инструкције за даље!
    Ето, тако је то – има да буде демократије! Ако је народ против демократије, исти се има промијенити „из фундамента“ !
    Усоталом, то са Црногорцима и није неки подухват – г. Ђукановић одавно врхунски „мијеси“ „усправне“ и „поносне“ Црногорце!
    Руменкаааа!!!!

  9. „Небулозни планови добродошла су покривалица за атлантске интеграције без обзира колико то кошта. Извори ми кажу да су својевремено за школски брод црногорске ратне морнарице „Јадран“ набављене две тоалет-шоље за жиростабилизатором, свака по неколико хиљада еврића. Знате, док седите, а брод се на таласима љуља, да све буде равно и ви се не љуљате. То није стандард НАТО-а, то нема ни командант Шесте флоте на свом броду, али кад је бал нек је бал. Као и „Паметна одбрана“…“

    hahahahaa Lazanski duhovito:)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy