ИН4С

ИН4С портал

Писао је ,,The Times“: Црна Гора, српска земља коју идентитет веже за српство, корача руку под руку са братском Србијом

1 min read
Порта одлучна у намјери да покрене рат против Црне Горе и тако збрише једину независну књажевину српске расе; Унија са Србијом, обзиром на угрожену будућност српских држава, мора се још снажније подржати; Црна Гора сарађивила би са Србијом за сва питања од значаја за два српска краљевства, само су неке од реченица из разних текстова о Црној Гори, које је током 19. и 20. вијека објављивао један од најутицајнијих медија на свијету - чувени лондонски лист ,,The Times''.

Савремени лондонски дневни лист ,,The Times'' (Cover photo: thetimes.co.uk) / Тробојка, српска Црна Гора

Порта одлучна у намјери да покрене рат против Црне Горе и тако збрише једину независну књажевину српске расе; Унија са Србијом, обзиром на угрожену будућност српских држава, мора се још снажније подржати; Црна Гора сарађивила би са Србијом за сва питања од значаја за два српска краљевства, само су неке од реченица из разних текстова о Црној Гори, које је током 19. и 20. вијека објављивао један од најутицајнијих медија на свијету – чувени лондонски лист ,,The Times“.

Уз настојања да упозна британске читаоце о приликама на Балкану, најистакнутији британски лист извјештавао је током деценија о књажевини, а потом и краљевини Црној Гори, уз неизоставно помињање њеног српског карактера и нераскидивих историјских и идентитетских веза са Србијом.

,,The Times“ 1876: Султан одлучан у намјери да уништи српску књажевину Црну Гору

Један од листова који је од свог оснивања 1785. године значајно и у континуитету утицао на обликовање свјетске медијске сцене, 26. јануара 1876. године пренио је вијест цетињског ,,Гласа Црногорца“ који поручује јавности да је Порта спремна да покрене рат против књажевине Црне Горе.

,,Тајмс“ је поручио да таква одлука потиче од тежње да се у потпуности уништи једина независна књажевина СРПСКЕ РАСЕ.

Цетињски ,,Глас Црногорца“, званично гласило управе Црне Горе, јавља да је Порта одлучна у намјери да покрене рат против ње и тако збрише једину независну књажевину српске расе, објавио је британски лист у другој половини 19. вијека.

У истом чланку објављени су и изводи из турских званичних медија који су истакли да је Црна Гора одговорна за непрекидне побуне, као и да турска страна пријети окупацијом јер књажевина наставља да помаже побуњеницима и борцима за слободу угњетаваног српског народа.

Британски лист ,,Тајмс“, 26. јануар 1876. г. / thetimes.co.uk, archive

Иако турски врх није успио да угуше ни борце за слободу из Херцеговине, како подсјећа ,,Тајмс“ преносећи вијест ,,Гласа Црногорца“, Црна Гора је званично задржала неутралну позицију, али уз нагласак да неће радити на спријечавању индивидуалних побуњеника који се боре за потлачено српство.

Иако се смију султановој намјери да покори Црну Гору кад му је пропао покушај гушења херцеговачких побуњеника, цетињски званични лист објављује како је Црна Гора као држава задржала чврсто неутралну позицију, али да управа не може спријечити индивидуалне случајеве који учествују у борби за слободу која је започета од њихове напаћене браће, закључено је у чланку који је штампан у јануару 1876. у Лондону.

,,The Times“ 1877: Глад и немаштина пријете Васојевићима, истакнутим житељима српске земље

Како се сматрају једним од најзаслужнијих и некад најпросперитетнијих житеља ове српске земље, углавном безопасни сточари, који су освојили сопствену слободу 1836. и задржали је до 1862. године – они заслужују посебан обзир, писало је у допису из  Црне Горе који се односио на Васојевиће, а који објављен у лондонском ,,Тајмсу“ 1877. године.

Дописник је упознао јавност са озбиљном опасношћу која је задесила ово старо српско племе, наводећи да укупној популацији пријети глад и немаштина, након што су Турци спалили више хиљада српских домова, те да помоћ која је послата од Русије – до њих није стигла.

Британски лист ,,Тајмс“, 24. октобар 1877. г. / thetimes.co.uk, archive

Испоставило се да је географска даљина од складишта житарица које је књажевини послала Русија сувише велика и непремостива да би стигла до Васојевића, појашњено је у тексту који је објављен у ,,Тајмс-у“ 24. октобра 1877, уз напомену да ово српско племе које, како се додаје, има незнатну политичку важност, због својих заслуга завређује посебан обзир.

,,The Times“ 1909: Угрожена будућност српских држава, унија са Србијом мора бити подржана

Скупштина (Народна скупштина на Цетињу) је изгласала повјерење Влади, изјавивши да се унија са Србијом, обзиром на угрожену будућност српских држава, мора још снажније подржати, јер за српску расу више нема назад, писао је енглески лист о књажевини Црној Гори 1909, уз преношење поруке са Цетиња да интереси, идентитет, раса и националност њу везују искључиво за српство.

Енглеским читаоцима предочено је како је у одговору на интерпелацију у Скупштини на Цетињу на тему Босне и Херцеговине, министар иностраних дјела (Лазар Томановић, министар иностраних дјела Црне Горе од 1907. до 1911) ставио нагласак на заједништво интереса, идентитета расе и националности које везују ове провинције за српство.

Берлински конгрес

,,Тајмс“ је подсјетио да су Србија и Црна Гора добиле рат за аутономију ових српских провинција, али да велике силе нису дозволиле јачање српства.

Санстефанским миром додијељена им је аутономија која су освојили на отвореном пољу, писао је лист и додао да је Берлински конгрес Санстефански споразум ипак учинио ништавним, те да су ове српске територије дате на управљање Аустроугарима, који, апострофирао је ,,Тајмс“ – на то нису имали право.

Уз то, истакао је лондонски лист, велике силе нису хтјеле да препусте контролу над српским провинцијама, упркос освојеном рату и упркос томе што је судбина Србије и Црне Горе везана за двије освојене територије.

Црна Гора је на основу тога захтијевала уједињење Босне и Херцеговине са Србијом и Црном Гором или на потпуну аутономију провинција и стрпљиво чекала резултате Европске конференције. У супротном, једина нада на коју се Срби могу ослонити је вјера у себе, закључио је ,,Тајмс“ 25. јануара 1909. године.

Британски лист ,,Тајмс“, 25. јануар 1909. г. / thetimes.co.uk, archive

,,The Times“ 1914: Црна Гора и Србија, два српска краљевства, заједно за остварење легитимних националних тежњи

Црна Гора радила би у заједничким војним и дипломатским мисијама са Србијом за сва питања од значаја за два српска краљевства и за остварење легитимних националних тежњи. Она би свим својим снагама тежила одржању добрих и коректних односа са другим државама, посебно се ослањајући на Русију, њену вишевјековану заштитницу, објавио је британски лист 1914. године.

,,Тајмс“ је објавио процјене о војном буџету краљевине Црне Горе које су испостављене Скупштини на Цетињу, као и тадашњи војни план у ком је саопштено да Црна Гора и братска Србија имају исте циљеве, да су подједнако војно опремљене и да ће заједно у остварење истовјетних националних интереса ићи руку под руку.

Британски лист ,,Тајмс“, 19. фебруар 1914. г. / thetimes.co.uk, archive

Обзиром да имамо исте циљеве, разлоге и исту војну опрему као и наша братска Србија, трудићемо се да корачамо раме уз раме са њом у нашој војној обуци и организацији како бисмо обезбиједили јединство, закључује се у тексту енглеског ,,Тајмса“ 19. фебруара 1914. године.

* ,,The Times“ су дневне новине које се штампају у Лондону од 1785. године. Тренутни тираж је скоро 620 000 примјерака. Једне су од најстаријих и најутицајнијих британских, као и једне од најуваженијих листова у читавом свијету.

Прочитајте још:

,,National geographic“ 1908: Црногорци су српско ратничко племе, они су поносни Срби увијек спремни на одбрану домовине (ФОТО)

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Писао је ,,The Times“: Црна Гора, српска земља коју идентитет веже за српство, корача руку под руку са братском Србијом

  1. Neće Srbi Sa Izrodima i Potomcima Sekule Drljevića ali hoće sa Srbima i Braćom iz Crne Gore a vi,eto vam Ustaša i Arnauta ništa bolji niste od njih i na kraju mrš mrš mrš.

  2. Dobro je, napredovali ste. Koristite vanjske izvore. Ali nijeste htjeli da objavite najstarije izvore. Prvi tekstovi o Crnoj Gori su napisani krajem 18 vijeka. I zamislite pominju “ Montenegrin Nation“ i „Montenegrin Patriarch“. Naravno takva propaganda vam ne bi odgovarala.

    4
    24
  3. Ma sve je to veliko srpska propaganda, „The Times“ je smece od tabloida, naravno podrazumeva se Ameri u to vreme nisu razumeli „crnogorski jezik“ pa eto kojim slucajem pomislili da se radi o Srbima, vecinski narod CG. Ne, ne i ne, nece da moze, to je „cetnikovanje“ „to je fasisticka propaganda“ (a fasizam se jos nije rodio, kao ni cetnicki pokret“ u to vreme). Svi znamo da su Ameri glupi. To ce Titogradski usrasa ustasa da vam prica decije price, kako Ameri nisu to hteli da kazu, da nismo ih razumeli, greska, ovo, ono.

    16
    14
  4. Sekulić sam…starinom Bjelopavlići,kojeg vjetrovi Istorije,tj.moje pretke odagnase na bespuća kamenite Dalmacije..A ćutimo pleme moje,snom.mrtvijem spavaš,suza naša nema razgovora….A gledaju nas Boškovići,Kadići….Bovan u nas oči uperio.A mi ljubimo skute Mila Manitoga….Rđo od rđe plemena moga…….Milo vam, da Milo i perjanici mu,ženama našim pod suknje zadiru….e neka nas neka……

    21
    3
  5. Strpljen, spašen! Da još za malo se strpimo.
    … Opet će da piše! Što je već i pisao! Kakoje to tako od Boga zadato : Srbija i Crna Gora ruku pod ruku!!!

    25
    7

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *