ИН4С

ИН4С портал

Светосавски сабор Косовчића у Пошћењу код Шавника

1 min read
"Браћо и сестре, радујте се се Светом Сави, радујте се Христу. Живјели исповједници вјере и српског језика. Живјели на многаја љета.".

Светосавско слово проф. др Милоша Ковачевића

Сабор братства Косовчића и Светосавска академија, одржани на Богојављење у Пошћењу код Шавника, означили су почетак овогодишњих Светосавских свечаности.

Сабор који је благословио парох шавнички Драженко Ристић започео је светом Литургијом у храму Успенија Пресвете Богородице, а Светосавско сабрање, које, традиционално већ 20 година, организују братство Косовчића и Српска православна општина Шавник, настављено је у мјесном дому на Пошћењу.

Светосавско слово и празничну бесједу одржао је проф. др Милош Ковачевић а пригодним словом обратили су се и проф. Светозар Ћираковић, књижевник Јанко Јелић, епски пјесник Славко Перошевић и други. У програму, који је водила проф. Марија Лалатовић, наступили су здравичари и народни гуслари Пуниша Пушеља, Исак Симићевић, Спасоје Мумин и Витомир Рондовић.

„Част и привилегија је говорити пред Светосавцима а сваки Светосавац је и Србин, јер нема Светосавца који није Србин као што нема ни Србина који није Светосавац. Када говоримо о Светоме Сави ми заправо говоримо о почецима не само Српске православне цркве, него говоримо и о почецима српске државе у правом смислу, о почецима српске културе, српске књижевности и српскога језика. Било је Срба и прије Светога Саве. Али је Свети Сава био и остао први Србин који је знао ко је и шта је. Било је прије њега и књижевника али је Свети Сава први српски књижевник за кога знамо име и презиме. Било је и цркве прије Светога Саве. Али је Свети Сава основао цркву и дао јој српско име. Било је и српског језика прије Светога Саве. Али је Свети Сава исписао прву српску књижевну реченицу на српскоме језику. Било је и ћирилице прије Светога Саве али је Свети Сава први који је увео ћириличну цркву а цркву заправо поистовјетио са народом па су онда ћирилица и црква постале духовне вертикале српскога народа.“, казао је проф. Ковачевић изговарајући Светосавско слово.

Професор српског језика Светозар Ћираковић, иначе један од професора који је 2004. године заједно са групом својих колега остао без посла у вријеме бруталног истјеривања срспког језика из црногорских школа, прочитао је праведникову молитву Стевана Сремца а која је у вези са Светим Савом.

Јанко Јелић

„Овог пута смо се можда могли захвалити Влади Црне Горе која нас је окупила. Никада нико Србе у Црној Гори није ујединио и сабрао него Влада Црне Горе. Наравно да се шалим, ово је ипак Божија воља, коју су, истина, проузроковали режимлије. Зато, радујмо се ових дана управо због тог јединства и због тога што нас то јединство учвршћује у намјери и убјеђењу да ћемо издржати и ова и будућа искушења која неће трајати још дуго.“, казао је проф.српског језика и књижевник Јанко Јелић.

„Окупили се опет Косовчићи, опет под благословом наше Свете Српске православне цркве. Окупљамо се и славимо данас, као што ћемо се увијек окупљати и славити нашег родоначелника Светог Саву.

Браћо и сестре, радујте се се Светом Сави, радујте се Христу. Живјели исповједници вјере и српског језика. Живјели на многаја љета.“, поручила је проф. Марија Лалатовић на крају Светосавског скупа Косовчића у Пошћењу.

Марија Лалатовић

Професорица Лалатовић такође је једна у низу професора која је остала без посла приликом бруталног истјеривања српског језика из црногорских школа.

Прочитајте још:

https://www.in4s.net/video-nova-zdravica-uz-blagoslov-sa-cetinja-ne-damo-svetinje-ne-damo/

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Светосавски сабор Косовчића у Пошћењу код Шавника

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy