ИН4С

ИН4С портал

Продате све државне обвезнице – шта то значи за српску економију

1 min read
Цјелокупна емисија вриједна је 150 милиона евра. Интересовање домаћих и страних инвеститора било је далеко веће од понуде.

Илустрација (Фото: Pixabay)

Све државне обвезнице Србије са роком доспећа за 20 година, продате су на данашњој аукцији. Цјелокупна емисија вриједна је 150 милиона евра. Интересовање домаћих и страних инвеститора било је далеко веће од понуде.

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је Република Србија продала државне обвезнице деноминоване у еврима на рок од 20 година, по стопи приноса од 3 одсто и успјешно реализовала цјелокупну емисију у укупном износу од 150 милиона евра, преноси РТС.

Према његовим ријечима, ово је најбоља потврда да је финансијски систем сигуран, стабилан и јак, те да је коначно на „здравим ногама“, саопштило је Министарство финансија.

Имали смо одличан одзив инвеститора, што је за нас знак повјерења у финансијски систем Србије. Постоји вјера у националну монетарну и економску политику. Ово је најава узбудљиве године када је ријеч о развоју домаћег тржишта капитала, које се буди из вишедеценијског сна„, изјавио је тим поводом министар финансија Синиша Мали.

Он је прецизирао да је Република Србија емитовала обвезницу деноминовану у еврима са купонском стопом од 3,50 одсто и успјешно реализовала целокупну емисију.

„Двадесетогодишњом државном обвезницом, продужена је рочност државних хартија од вриједности деноминованих у еврима, које су се до сада емитовале са максималном рочношћу од петнаест година. Укупан обим тражње износио је 191.457.000,00 евра, што додатно потврђује атрактивност државних обвезница и поверење инвеститора у нашу економију“, рекао је Мали.

Како је објаснио, државне обвезнице на наплату доспијевају 31. јануара 2040. године, а исплата купона вршиће се годишње сваког 31. јануара до датума доспећа.

Стизале и понуде за испод три одсто камате

Министар је истакао да је интересовање било толико велико да су стизале и понуде за испод три одсто камате на 20-годишње обзвезнице.

Улагање у државне обвезнице не носи никакав ризик и то су инвеститори препознали. Инфлација и курс у земљи су под контролом, као и сви други економски параметри“, казао је министар и подсјетио да је ово велики успјех имајући у виду да су некада каматне стопе на наше обвезнице са много краћим роком доспећа премашивале седам процената.

Према његовим ријечима, оптимистични поглед на ситуацију даће и информација да се за емитовање припремају и дванаестогодишње обвезнице које ће бити деноминоване у динарима, те да ће бити понуђене на домаћем тржишту у наредном периоду.

„Ми ћемо у наредном периоду припремити и дугорочне обвезнице деномиране у динарима. Идемо на већу динаризацију финансијског система Србије. Циљ нам је да још више ојачамо повјерење домаћег становништва у домаћу валуту, да се повећа учешће динарских депозита становништва и привреде али и да се смање валутни ризици и створи здрава равнотежа валута у укупном јавном дугу Србије“, рекао је министар финансија.

Прочитајте још:

Представљена четири нова фонта ћириличног писма за интернет и штампу

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Продате све државне обвезнице – шта то значи за српску економију

  1. Svuda u svijetu pad prinosa a magistar mali potpisuje 3% da placa kamatu u ime svih građana Srbije. E to vam se zove strava i uzas. Americka državna obveznica ima kamatu koja pada rapidno ka nuli, EU je u minusu, Japan je u minusu.. ceo zapadni svet ima prinos koji ide ka nuli i u toj situaciji mi kažemo evo mi ćemo da platimo 3%. Presmesno! Ko je uzeo keš za to? Koja banka je radila proces?

  2. Оно што мали крије као змија ноге је да Србија плаћа вероватно највиши интерес за своје обвезнице од свих европских земаља које их издају (изузев Русије, где је интерес виши због несигурности које на тржишту хартија од вредности изазивају западне санкције). За 20-годишње обвезнице чак и пропала Грчка даје 1,9% интерес, а Хрватска, Словенија, Словачка, Шпанија итд. свега око 0,6-0,7%%. Швајцарска има -0,5% што значи да су купци ти који плаћају интерес Швајцарској, јер се њене обвезнице сматрају врло сигурном инвестицијом. Немачка има -0,1%, Холандија 0,07%, Аустрија 0,11%, Француска 0,35%, десет пута мање од Србије… Србија је по интересу који плаћа на нивоу Малезије. Изгледа да је главни разлог за ову последњу емисију обвезница то да мали може да серенда како је Србија постала „нешто битно“ у светској привреди.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *