Плућа имају „магичну“ способност да поправе штету насталу због пушења
Ваша плућа имају скоро „магичну“ моћ да поправе штету насталу због пушења – али само уколико оставите цигарете, кажу стручњаци.
Сматрало се да су промјене, које на ћелијама настају због пушења и које могу да доведу до рака плућа, трајне.
Али најновије откриће, објављено у магазину Природа, показује да и неколико неоштећених ћелија имају моћ да опораве плућа.
Овај ефекат је уочен и код пацијената који су 40 година пушили паклицу цигарета дневно, прије него што су престали да пуше.
Хиљаде хемикалија у дуванском диму утиче на ДНК плућних ћелија, временом претварајући здраве у канцерогене.
Студија је показала да се овај процес одвијао у плућима пушача и прије него што би неки од њих обољели од рака.
Већина ћелија узета из дисајних путева пушача мутирала је због дувана, а у некима је примијећено и до 10.000 генетских промена.
„На њих можемо гледати као на мале темпиране бомбе, чекају сљедећи удар да их претвори у рак„, каже докторка Кејт Говерс, једна од научница Лондонског универзитетског колеџа.
Мали број ћелија остаје неоштећен и није познато како неке ћелије избјегну генетске промјене које дуван изазива.
Када неко престане да пуши, управо ове ћелије расту и успијевају да замијене оне оштећене.
Чак 40 одсто ћелија у плућима бивших пушача изгледа као код људи који никад нису пушили.
„Уопште нисмо били спремни за ово откриће. Постоје ћелије које на неки начин магично облажу дисајне путеве„, каже доктор Питер Кембел са Сангер института за ББЦ Њуз.
„Једна од изванредних ствари су били пацијенти који су престали да пуше после 40 година код којих су се регенерисале ћелије потпуно нетакнуте дуванским димом„.
Мотивација за престанак пушења
Научници треба да открију колики дио плућа може да буде регенерисан. Студија је била усредсређена на главне дисајне путеве, али не и на плућне алвеоле у којима се кисеоник везује за хемоглобин и из крви ослобађа угљендиоксид.
Сваке године, од рака плућа оболи 47.000 људи у Великој Британији – код скоро три четвртине њих узрок је пушења.
Истраживања су већ утврдила да се ризик од добијања рака плућа смањује скоро истог дана када се престане са употребом цигарета.
Претпоставља се да је то због тога што се остављањем цигарета избјегавају било какве даље мутације ћелија.
Докторка Рејчел Орит из Центра за истраживање рака у Великој Британији је рекла да ово сазнање може мотивисати људе јер показује да престанак пушења има двојак ефекат – спрјечава даље промјене на ћелијама и даје плућима шансу да се регенеришу.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: