Србима све горе на Косову, почеле и сеобе
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2014/04/trajkovic.jpg)
Бриселски споразум је „успјешан“, и то у оном дијелу који претежно задовољава косовске интересе. Чињеница да се доста касни са формирањем Заједнице српских општина. С друге стране, укидају се или пасивизирају српске институције, дјелује депримирајуће на српски народ на Косову и Метохији. Ово за српске медије каже Момчило Трајковић, лидер Српског покрета отпора. Он не види да је иједан дио споразума у корист Срба.
,,Можда је корист то што су Срби коначно „схватили“ политику Београда и што више не страхују да ће бити од државе проглашени за издајнике уколико учествују у раду косовских институција. Најмање у корист Срба иду још непотписани споразуми са којима се доста касни: о правосуђу, плаћању прескупих такси и осигурања аутомобила на административним прелазима“, оцјењује Трајковић прије годину дана у Бриселу потписан договор Београда и Приштине о принципима нормализације односа.
Бивши предсједник општине Ораховац Марјан Шарић подсјећа да се приликом потписивања Бриселског споразума доста говорило о побољшању положаја свих Срба на КиМ, а са тим у вези, рјешавање проблема телекомуникација, енергетике, осигурања возила…
,,И годину дана од потписивања споразума нема никаквих побољшања у рјешавању животних проблема свих грађана КиМ. Што би наш народ рекао, папир трпи све. На папиру све лијепо изгледа, али стање на терену је другачије. Бриселски споразум је једино био успјешан због притиска Брисела да Србија добије датум за почетак преговора и приступање у ЕУ, и генерално позитивна оцјена може да стоји да је Србија нешто добила на међународном угледу“, каже Шарић.
На питање који су договори ишли највише у корист Срба, он каже да би требало имати у виду да је прва од 15 тачака Бриселског споразума формирање Заједнице српских општина, што није спроведено у дјело.
,,Искрено ниједан споразум није био у корист Србије, сви споразуми су веома лоши. Да је среће да је српска страна одмах на почетку прихватила Ахтисаријев план Срби на Косову и Метохију добили би веће надлежности“, каже Шарић. Он подсјећа да су локални избори расписани по косовских законима и то је један корак у формирању ЗСО, али, оцјењује, „изгледа да Приштини и Западу не одговара велика излазност Срба на предстојећим парламентарним изборима“.
У последњих седам дана у горњем делу Ораховца је продато 15 српских кућа. Куће се продају по цијенама од пет до 15.000 евра. Срби у Ораховцу су веома забринути.
,,Уколико се настави са оваквом тенденцијом до краја године неће бити ниједног Србина од преосталих 300 у горњем, српском дијелу Ораховца. Овим путем молимо државу Србију, Владу, Предсједника Србије да хитно предузму све неопходне мјере да се изнађу рјешења за откуп преосталих кућа уколико заиста мисле да нам помогну да останемо на својим вјековним огњиштима. Остали смо када је било најтеже, а сад ће да нас тјерају новцем, кажу Срби из Ораховца.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)