Зачетници и настављачи пројекта црногорског усташтва
1 min readПише: Немања З. Стефановић
Када је давне 1998. године Растислав В. Петровић објавио књигу Crnogorske ustaše посвећену историји зеленаштва у Црној Гори, са посебним оствртом на Секулу Дрљевића и Савића Марковића званог Штедимлија, мало ко је схватио разлоге зашто је аутор баш тако насловио студију. Данас се увјеравамо да је био дубоко у праву.
Дрљевић је до 1914. године у скупштини Краљевине Црне Горе био најрјечитији заговорник уједињења тадашње двије српске државе. Изгледа да му сујета није била задовољена (кажу да је очекивао министарску фотељу у првој влади јужнословенског краљевства), доселио је у Земун и тамо отворио адвокатску канцеларију.
Савића Марковића финансијски је тридесетих година 20. вијека помагао један српски владика у штампању његових књижевних дјела. И он је добар дио свог живота провео у Земуну. У том граду провео је и извјесно вријеме за постојања Независне Државе Хрватске када је уређивао усташке новине „Graničar“ и „Glas pravolsavlja“.
Дрљевић и Марковић нашли су се почетком маја 1941. године у Загребу код усташа. Први је ускоро отишао код Италијана на Цетиње, а други је остао да припреми извјесну организацију која би радила на стварању Неовисне Црне Горе.
Марковић је 8. маја 1941. године, у име некаквог Црногорског националног комитета, писао Младену Лорковићу, државном равнатељу Министарства вањских послова Независне Државе Хрватске и понизно молио усташе за помоћ. Читањем садржаја лако се уочава гомила лажних чињеница преузетих из усташке пропаганде уз обилато величање Анте Павелића и његовог покрета. „У нади да ће пријатељство и муђусобна сурадња у сваком погледу између Независне Државе Хрватске и Независне Црне Горе у будућности бити вјечно и искрено ми тражимо и очекујемо, да наша домовина буде независна и слободна, да би могла у новом еуропском поретку играти улогу која јој припада по заслугама у прошлости и по патwама и жртвама, које је поднијела за своју слободу и самосталност“ писао је Марковић и наставио: „Све сам то поменуо, да бих нагласио како нас је исти непријатељ, у овом случају Србија, својим насиљима и преварама учинио природним савезницима премда смо ми то могли бити и из других многобројних разлога.“
Када наставите читање писма из 1941. године запажају се неколике асоцијације са данашњим временима, нарочито код оних који Црну Гору воде у сасвим другачијем правцу од оног који жели већина становника Црне Горе.
На крају постављам само једно питање: Има ли у данашњој политици црногорских власти усташлука чије су темеље поставили Дрљевић и Марковић Штедимлија? Уосталом, да само разјаснимо ауторство данашње химне и паралеле заставе Црне Горе и заставе која је обнародавана 12. јула 1941. године на Цетињу!
(Када је Секуле Дрљевић усташама у Старој Градишки априла 1945. године издао војводу Павла Ђуришића и бројне његове официре, био је убијеђен да је обезглавио Српство. Казна га је убрзо стигла у Аустрији када су га пронашли Ђуришићеви саборци.
Као Загрепчанин, и црвени Хрват, Савић Марковић Штедимлија је био главни заговорник рушења капеле на Ловћену и то јавно исказивао из обзира према милости коју му је даривао Мирослав Крлежа.)
Архивски документ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
dome stefanovicu zao mi …je sto si dusmanin crnogorske himne…najlepse slike i tona vjecne crne gore…sto bi crnu goru popio u casi zuci..samo da je nema…sizifof si brat po uzaludnosti dome..
dome nes’a sunce mi te grijalo…tesko si obolio …nema ti lijeka…za tebe su nacionalni crnogorci ustase…za ljeljekanje si dome…
Supkovic, Boskovic, Vukovicka, Vukovic, advokat Martinovic…….
Stevo Vucinic,Novak Adzic,Zivko Andrijasevic,Andrija Popovic,itd itd itd
Марковић је себи дао надимак Штедимлија по брду Штедим. Име је добио по Светом Сави.
Анте Павелић је Хрват по мајци, а Буњевац по оцу.