Најопаснији пожари ноћу и у вишеспратницама
1 min readТрагедија која се догодила минулог викенда када је осморо људи страдало у пожарима – чак шесторо у новобеоградској вишеспратници у Булевару Милутина Миланковића, а потом још двоје у два одвојена пожара у Сремчици – опомена је за све нас на додатни опрез. Јер, само од почетка године до данас ватра је однела 15 живота, четири више него за целу прошлу годину. Спасено је 35 људи. Због тога и ватрогасци – спасиоци упозоравају све суграђане да додатно поведу рачуна о свему што може да буде потенцијална опасност.
– Апелујемо на суграђане да обрате пажњу на све што може да изазове пожар. И кување ручка може да буде катастрофално ако се шерпа заборави на шпорету. О грејалицама да не говоримо. Значи, ништа што може да изазове пожар не сме да буде без надзора. Не смемо без контроле да оставимо грејалицу, пеглу, шерпу… и одемо у другу собу. Пред спавање морамо да искључимо све оно што може да направи проблем – истиче Милош Мајсторовић, командант Ватрогасно-спасилачке бригаде Београд.
У најопасније пожаре спадају они који се дешавају ноћу и они који избију у вишеспратницама.
– Пожари ноћу су веома опасни јер људи за то време спавају па се ватра примети тек када је у разбукталој фази. За станаре, ватра у вишеспратницама посебно представља проблем јер се врло брзо развија. Јављају се високе температуре, а станови су пуни запаљивих материјала па се пламен лако шири, тако да дим врло брзо захвати степениште и лифтове. Приликом пожара ослобађа се и велики број отровних гасова који сваки за себе може да буде опасан. Та смеша гасова може бити омамљујућа па чак у и малим концентрацијама може да доведе до смрти – наглашава Мајсторовић.
У пожарима у солитерима најугроженији су станари изнад етаже која гори. Пошто је сваки пожар интервенција за себе, и препоруке како људи да се понашају су различите.
– У случају да пламен „лиже” са доњег спрата уз зид зграде, никако не треба отварати прозор, већ се удаљити што више од њега. Ако етаже нису угрожене пламеном, потребно је затворити улазна врата, поставити мокре крпе на под, затворити и сва друга врата у стану на исти начин да би се смањила могућност проласка дима. Уколико нема дима и ватре са спољне стране зграде, може се изаћи на терасу, али је јако важно затворити врата за собом. Искључиво у случају да нема дима у згради, може се спустити степеништем – објашњава Мајсторовић. Он истиче да је посебно важно бити на вези са ватрогасцима на броју телефона 193 и обавештавати их да ли у кући, у стану, има некога ко је остао и где се тачно налази. То је изузетно битно због процеса евакуације јер ватрогасци истовремено спасавају људе и гасе пожар.
Додатни проблем ватрогасцима приликом интервенција у зградама, али и индивидуалним објектима представља прилаз који је обично закрчен паркираним возилима. Многи неодговорни суграђани не размишљају да у њиховој или оближњој улици где оставе своје возило може да избије пожар и да ватрогасно возило које је шире од обичних аутомобила због њих не може да се провезе.
– Дешава нам се да стара насеља, Нови Београд, насеље Браће Јерковић, имају одличне противпожарне путеве који су намењени искључиво за интервенције хитних служби, али да се због паркираних возила тешко прилази месту интервенције – напомиње Мајсторовић и поново апелује на суграђане на додатни опрез.
Горео магацин у насељу Радио Фар
У пожару који је у уторак око 22 сата избио у магацину мешовите робе у насељу Радио Фар нико није повређен. Изгорело је око две трећине магацина који се простире на око 3.000 квадрата. Пожар је локализован јуче пре поднева, а у гашењу је учествовало 15 возила и 47 ватрогасаца. Из предострожности, ватрогасци су на терену остали и неколико сати после локализовања ватре.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: