Позитивна: Прекорачење рока није добар знак
Свако даље пролонгирање рокова за усвајање закона из области правосуђа који се морају усагласити са уставним амандманима није добар знак ни за грађане ни за европске интеграционе процесе државе, оцијењено је из Позитивне Црне Горе.
Црногорска Влада није доставила предлог за ванредно засједање парламента, на којем би се расправљало о усвајању четири закона из области правосуђа, чиме је пркршен уставни закон.
Посланик Позитивне, Азра Јасавић сматра да кашњење од неколико дана неће бити спорно, „али даље пролонгирање није добар знак, како за наше грађане тако ни за наше интеграционе процесе за Европску унију“.
Она је навела да је очигледно да је Влада касно добила нацрте закона од Министарства правде.
„Министарство није било у стању да одговори захтјеву да на вријеме заврши измјене и допуне Закона о државном тужилаштву, Судском савјету, судовима и Уставном суду. Каква ће бити даља динамика рада Владе остаје да видимо“, рекла је Јасавић агенцији МИНА.
Према њеним ријечима, актуелно стање указује на мањак капацитета у Министарству правде или на мањак политичке воље људи који у њему заузимају челне функције.
На питање да ли поновно кашњење у усвајању битних аката може негативно да се одрази и на редовни јесењи Извјештај Европске комисије о Црној Гори, Јасавић је одговорила да је јасно је да је Црна Гора под посебном лупом европских званичника.
„Црна Гора је под посебном лупом, како због афере Снимак, реформе изборног законодавства кроз рад Радне групе, тако због најновијих дешавања око афере Црних тројки. Због тога је било какво кашњење у усвајању ових аката, оно што као друштво не би смјели дозволити“, закључила је Јасавић.
Министарство правде у петак је завршило измјене и допуне закона о државном тужилаштву, Судском савјету, судовима и Уставном суду у циљу њиховог усаглашавања са измјенама Устава.
Из тог ресора је саопштено да ће Влада, на првој наредној сједници усвојити те предлоге и упутити их парламенту на усвајање.
Према Закону о спровођењу амандмана на Устав, усвојених крајем јула, ти прописи се морају усагласити најкасније 45 дана од његовог усвајања, а Влада је била дужна да парламенту поднесе захтјев за ванредно засједање најкасније до 30. августа у поноћ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: