Уновчавање смрти
1 min readПише: Сибин
Каснокапиталистичка епоха не експлоатише само и тек природне катастрофе, већ и – смрт. Која овог пута у глобалном замаху, дотиче и утиче на пад берзе и губитак енормног капитала, све да би пар билова и гејтсова у гигантском преврату насталом у доба неизвјесности свег осим кризе, из тога покупили кајмак и вртоглаво профитирали.
Мислилац спољашности, Фуко, открива да је управо она – затворена. Данас, јуче и прекјуче, сјутра биће – недоступна.
Дигитално и кроз електронски прозор виђена и доживљена (прије свега сажета и ноншалантно класифицирана), у скоријој будућности, која ће осванути у знаку полиције и науке, осјетићемо носталгију за спољним, свијетом, другима… У међувремену, социјална дистанца ће заживјети као једина могућа формула суживота.
На свој ризик упловимо у дистопијски залив и рецимо: неофутуристички град архитектонски је рјешен као војна база/болница… Контрола у контроли снабдјевена је медицинском и војном опремом, тако да функционише све држећи на нивоу приправног, што ће рећи: догађај је могућ у издању најстрожијег ограничења. Потоњи заклон капитала биће атомско слклониште.
Такозване мрачњачке прогнозе показале су се најближе истини ствари. Филм Contagion (2011) најавио је ово што данас проживљавамо: самоизолацију и смрт која се брзином свјетлости шири, узмијаћи невидљивог непријатеља за главног јахача апокалипсе.
Фантастично и фиктивно постају једином грађом реалног. Све доживљава непојмљив прогрес, тако стоји и са новим болестима и надинтелигентним бактерија…
Еволуције и укрштања понашају се непредвидљиво, тако да напредним технологијама остаје само да овјере (статичну) статистику. Број заражених и број умрлих – то је информација, дакле, оно што је било и на шта се не да реаговати. У стању планетарне парализе и панике док сви чекамо спас у обећаној ињекцији. Која тек може бити погубна као што најтеже тек следи у посткоронавирус периоду.
Како год се ствари узеле и анализирале, глобална промјена већ се увелико одвија, остаје питање којом методом ће се на све одреаговати: социјалном дистанцом или свеобухватним социјалним освјешћењем?
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
I u najtezim trenucima treba biti OPTIMISTA. Verujem u „sveobuhvatno socijalno osvescenje“, ne smo kod nas, nego u celom Svetu!!!
Sjajno kao i obično.