ИН4С

ИН4С портал

Цијела земља је жариште: Шест нових жртава коронавируса

1 min read
У последња 24 сата догодило се 6 нових смртних случајева повезаних са коронавирусом

Дарија Кисић Тепавчевић; фото: indeks.rs

У последња 24 сата догодило се 6 нових смртних случајева повезаних са коронавирусом, а према речима др Дарије Кисић Тепавчевић цела земља представља жариште.

На „Сајму“ се тренутно налази 347 особа, рекла је Дарија Кисић Тепавчевић.

Кисић Тепавчевић на питање да ли су Ковин и Панчево нова жаришта коронавируса наводи да готово ниједан регион у Србији није поштеђен и да је готово у свим градовима детектовано присуство вируса, па је немогуће користити термин „жариште“.

„Већина пацијената у болници није из Панчева већ је то била најближа здравствена установа у коју су могли да буду смештени“, каже она, додајући да је у општој болници у Панчеву хоспитализовано 150 пацијената.

Када је реч о Ковину, Кисић Тепавчевић каже да је потврђен ковид19 код два здравствена радника, који раде у лабораторији и да они имају благу клиничку слику, те да су они изоловани у бањи Јунаковић, а изоловани су и чланови њихових породица.

О домовима за старе

Када су у питану домови за старе, она наводи да у одређеним установама јесте поврђено присуство инфекције, али да су спроведене хитне мере у сузбијању ширења вируса.

„Када су у питању старачки домови ту је најосетљивија популација када су у питању многе инфекције, укључујући и ову. И у многим другим земљама је показано да када болест уђе у ову популацију да је смртност велика. Зато су од самог почетка сви наши напори били усмерени да то спречимо. Међутим, у одређеним установама је потврђено присуство“, каже Кисић Тепавчевић и додаје да су све хитне мере спроведене у циљу даљег сузбијања.

Потврђено је да је у дому за стара лица у Смедереву тестирано 38 запослених и 41 корисник, а 14 корисника је хоспитализовано. У дому „Нана“ се очекују резултати тестирања.

„Уколико председник републике нема увид у овакву весру података онда је питање ко има“, одговорила је она на питање недељника „Време“ који је питао поводом изјаве Вучића да по тестовима и резултатима тестова види да су нова жаришта тамо где су дошли наши грађани из иностранства – ко све има приступ резултатима на ковид-19.

У конференцијама без медија

У појединим медијима се јављају оболели новинари, каже она, објашњавајући зашто новинари више нису присутни на конференцијама.

„Ви сте нам драгоцени, желимо да заштитимо све грађане, а посебно оне који су под повећаним ризиком, у складу са тим спроводимо све мере“, каже др Кисић Тепавчевић .

Особе која су биле у кућној изолацији скоро месец дана би требало још мало да се стпре, јер се крај епидемије назире.

400 излечених и 800 „готово“ излечених

Што се тиче онколошких пацијената, др Горан Стевановић је поновио да они спадају у најосетљивију групу. Један од начина да се они заштите јесте да се тестирају запослени у здравственим установама где се налазе онколошки болесници. „У овом тренутку нам је велика брига да не буду инфицирани вирусом“, каже он.

Особе које се по критеријума сматрају излеченим јесу особе са два негативна теста и без симптома, и таквих је у Србији преко 400. Међутим у Србији постоје и особе које након лечења више немају симптоме, али су и даље позитивне на коронавирус. То су пацијенти који су лечени или излечени и смештени су у привременим болницама попут Сајма, осим ако се не ради о старијим особама, хроничним болесницима, који морају да остану у болници.

„Они су клинички излечени, али су и даље позитивни, и таквих особа је нешто преко 800“, каже он.

У овом тренутку је немогуће говорити о броју опоравјених који су били на респираторима, али оно што је познато јесте да се опорављају млађе особе без придружених болести.

Школа од 15. јуна?

Степен колективног имунитета међу најмлађим грађанима је низак, а оно што је став струке јесте постепено враћање у школе у периоду када је најмањи ризик за ширење коронавируса.

„Отварање школа 15. јуна би било непопуларно, и родитељи то не би прихавтили са великим одушевљењем, али донеће се одлука најбоља за нашу децу – да најмање изложимо децу ризику, али и да не пренесу својим старијим укућанима“, каже др Кисић Тепавчевић.

О укидању ванредног стања

На питање када ће се укинути ванредно стање, др Кисић Тепавчевић наводи да је немогуће дати прецизну информацију. Које ће се мере донети је питање за Кризни штаб, али ако се будемо придржавали свих мера ниједна мера неће много утицати на наше животе.

Колективни имунитет нам гради популација радно способног становништва, а тако смо сачували популације најстаријих и најмлађих.

„Око 70 посто нас би требало да буде имуно како би вирус ослабио толико да постане безазлен“, каже и додаје да би повратак у свакодневне активности оних чији је колективни имунитет једнак нули донео нове проблеме.

Ток болести нам говори да смо на добром путу, али сада би требало да уложимо додатни напор.

Посебан термин за родитеље деце са аутизмом

За родитеље деце са аутизмом би требало одредити посебне термине за излазак напоље, и Кризни штаб ће такву меру предложити Влади.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Цијела земља је жариште: Шест нових жртава коронавируса

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net