Путовања бившег министра енергетике Малте Конрада Миција у Црну Гору: Рађање корупционашког посла
1 min readБивши министар енергетике Конрад Мици путовао је у Црну Гору не мање од осам пута у двије године док се преговарало о конторверзним пословима у области здравства и енергетике, оба договора суочавају се са оптужбама за корупцију, како се наводи у информацијама које су изнијете у Парламенту, сазнаје The Shift.
Већина тих посјета одржана је у периоду од 2014. до 2015. године, у вријеме када је Конрад Мици још увијек био министар за енергетику. Током 2016. године, заједно са бившим премијером Џозефом Мускатом потписао је споразум о енергетској сарадњи са министром економије Црне Горе.
Истрага The Shift-a о енергетском споразуму који укључује ветроелектране у Мозури показала је да је пројекат био оптерћен оптужбама за корупцију од почетка.
То је био фокус посљедњег службеног путовања Муската као премијера у новембру 2019. године, када су грађани протестовали на улицама захтијевајући његово уклањање. Пројекат је за Муската био толико важан да је напустио хаос код куће како би покренуо пројекат у износу од 90 милиона евра.
Посредници укључени у пројекат рекли су за The Shift да су чланови владе „пронашли такве људе на Малти са којима могу пословати и дијелити приход“.
Документи у које је The Shift имао увид, показали су споразуме о повратним поступцима усред навода о корупцији у које су умешани највиши политичари у Црној Гори.
Министра су пратили приватни секретар, саветник и званичник Енемалте током већине ових посета. У 2015. години се придружио и стални секретар, према информацијама које су изнете у парламенту.
Ниједан независни новинар није био позван ни на једно путовање.
Истрага The Shift открила је сложени скуп офшор компанија које стоје иза пројекта, образац који је сада синоним за готово све договоре који су преговарали Мици, Мускат и Кејт Скембри, бивши Мускат-ов бивши шеф обезбјеђења.
Сва тројица су била приморана да поднесу оставке након открића веза са сумњивим мајстором иза убиства новинарке Дафне Галицие.
Роберт Абела је ћутао на открића у Црној Гори. Питања послата његовој канцеларији с питањем да ли ће органи за спровођење закона истражити скандал око пројекта вјетроелектране Мозура остала су без одговора.
Енергетски споразум уследио је са сарадњом двеју земаља у другом сектору – болницама.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Korupcija na sve strane!.
Ili drugom recju: „Monte Negro“!.