ИН4С

ИН4С портал

Лакушић: Одлука о ублажавању финансијских последица од коронавируса у Подгорици, је дискриминаторска и није коректна

1 min read
Питања заштите здравља грађана и очувања економске стабилности у Главном граду требало је истовремено рјешавати, с циљем ублажавања тешких посљедица с којима се суочавају грађани Подгорице

Зоран Лакушић

„Одлука градоначелника Ивана Вуковића о ублажавању финансијских последица од коронавируса у Подгорици, је дискриминаторска и није коректна. Није обухватила неопходне мјере које би ублажиле грађанима и фирмама изузетно тешку економску ситуацију, у којој се налазе. На основу донијетог, у одлуци, немају чему добром да се надају и од градоначелника изгледа неће добити ништа“, наводи се у саопштењу Зорана Лакушића, одборника и чалана Предсједништва ДНП.

Одлуку о програму привремених мјера за ублажавање економских посљедица коронавирус кризе, требало је да донесе Скупштина Главног града. Овако донијета одлука није у складу са пословником Скупштине Главног града, у којем ниједним чланом није предвиђено да се одборницима подноси одлука на потврду, већ на разматрање.

По његовим ријечима, овом песимистичком Вуковићевом одлуком, грађанима се пружа само симболична и недовољна помоћ. Питања заштите здравља грађана и очувања економске стабилности у Главном граду требало је истовремено рјешавати, с циљем ублажавања тешких посљедица с којима се суочавају грађани Подгорице. Први мјесец некако је могло да се преживи, нешто је остало из претходног периода, али шта радити у наредним мјесецима када нема никакве помоћи, а рачуни ће само придолазити од стране градоначелника Ивана Вуковића. Он је грађане, који су остали без прихода требао да ослободи од рачуна, како би новац за те намјене искористили за куповину најнеопходнијих животних намирница. Борба против коронавируса има ужасне економске последице по све већи број грађана, који након два мјесец дана карантина остају без новца и немају чиме да прехране своје породице.

Градоначелник Вуковић требао да објасни да ли ће јавна градска предузећа имати новца да исплате плате радницима у наредним мјесецима, с обзиром да је одлуком утврђено, да “Чистоћа” и “Депонија” неће имати приходе од корисника којима је наредбом забрањен рад. “Водовод и канализација” биљежи мање уплате рачуна за воду. Паркинг сервис скоро и да нема довољно прихода од наплате паркинг, док “Спортски објекти” и “Тржнице и пијаце” ослободиће плаћања закупнине закупце простора.

Јавна предузећа су гломазан систем са око 1400 запослених, у којима страначко запошљавање има размјере епидемије. Није непознаница да су јавна предузећа мјеста за намиривање партијских интереса и да су запослили толико људи да су појединима радна мјеста у ходницима. Другим ријечима, политичко запошљавање „појело је“ десетине милона евра, а колика ће материјална штета бити због таквог понашања у наредном периоду економске кризе од короне тек ће се видјети.

Главни град ће морати да ради ребаланс буџета јер се градска каса не пуни планираном динамиком, па ће се морати ко зна који пут поново задужити, док ће фирме које при Главном граду послују као д.о.о. морати да се задужују за плате до 3 милиона еура код ИРФ-а.

У одлуци је требало, због мањка буџетских средстава, предложити мјере, које треба да подразумијевају смањење зарада и одборничких надокнада, прије свега градским функционерима за 50 одсто, који иначе имају астрономске плате у односу на обичне смртнике. У тешким временима за државу, каква је ова криза, морамо сви бити једнаки, без обзира на каквој се функцији неко налази. Ова средства треба преусмјерити на позицију за санирање и ублажавање последица социјалне и економске кризе, настале због ЦОВИД-а -19. Наравно, да запосленим у локалној самоуправи , у јавним предузећима, органима и службама локалне управе, примања ни у ком случају не треба смањивати.

Спорно је то што у одлуци стоји, да ће “Водовод и канализација” и “Чистоћа” ослободити лица, плаћања услуга која су уступила без надокнаде објекте за карантине. Притом се не наводи о којим се “лицима” ради. Међутим, остаје нејасно, због чега Јавна установа за смјештај и рехабилитацију и ресоцијализацију корисника психоактивних супстанци неће наплаћивати третман клијентима у периоду од 90 дана. Док су у одлуци изостављене социјално рањиве категорије, које је требало исто ослободити плаћања дажбина.

У одлуци је заборављен већи дио фирми, угоститељских објеката и занатлијских радњи које не ради, а биће им потребна помоћ Главног града. Због тога им је требало , за почетак смањити стопу пореза по основу пореза на доходак физичких лица, како за физичка лица тако и за грађане који не раде. Такође је изостала подршка пољопривредницима и најугроженијим категоријама.

„Одлуком нијесу обухваћене субвенције и отпис или смањење свих дажбина у виду такси, накнада, и осталих намета у борби против економске кризе. Субвенције ће бити неопходне и приватним превозницима у јавном превозу путника, у градском и приградском саобраћају, као и такси превозницима“, поручује Лакушић.

У одлуци је требало прецизирати и одлагање плаћања пореза на непокретности за сва физичка и правна лица, на начин да прва рата доспијева у тећем, док друга у четвртом кварталу.

Све предложене мјере у одлуци су недовољне да би грађанима Подгорице помогле да превазиђу тешки економски период. Оваквом одлуком тобоже градоначелник Вуковић брине о обичним грађанима, који ће добити од њега само рачуне као и у претходним мјесецима.

Управа града треба, у овој економској кризи, да се рационалније понаша, јер се поставља питање да ли је било нужно и на основу које одлуке су издвојена значајана средства из буџета за донације НКТ-у, а при том је извјесно да неће бити пара за плате запосленима у пуном износу.

У условима изазваним новим коронавирусом, један од најважнијих задатака управе Главног града требало је да буде изналажење рјешења за укидање или значајно смањење свих расхода, што се из одлуке не може јасно сагледати.
Наравно, градоначелник Вуковић треба да одговори, зашто се по ко зна који пут финансира реконструкција Скопске улице и да ли ће неко због тога да одговара. Такође, да ли се мора садити цвијеће у вријеме кризе и коронавируса, и та средства требало је преусмјерити на кошење, с обзиром да је град већ зарастао у растиње и траву.

На реконструисаном дијелу Цетињског булевара новац се не штеди, у дужини од 650 метара, биће засађен дрворед од 75 платана умјесто 36 палми. Градоначелник Вуковић, за разлику од бившег градоначелника Миомира Мугоше, једном приликом је изјавио да није велики фан палми и да не би никад биле посађене да се он питао. Он би због овакве изјаве за почетак требао да објасни колико су градски буџет коштале палме, и да ли ће неко због самовоље у управљању градом одговарати. Ово је примјер како не треба управљати градом и како се расипа новац грађана.

“Зеленило” може умјесто што сади цвијеће и платане да поправи клупе поломљене у скоро свим градским квартовима, како би пензионери после вишемјесечне изолације имали гдје да сједну – закључио је одборник и члан Предсједништва ДНП Зоран Лакушић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy