ИН4С

ИН4С портал

Прва генерација историчара и географа

1 min read

Илустрација

Глоса: Одељење сјајних „друштвењака” биће добра припрема за студије на Филозофском, Правном, Филолошком факултету, Факултету политичких наука… Ако су „где” и „када” омиљена питања малог матуранта, а проучавање наше планете и прошлости оно чиме дете обожава да се бави, можда би требало размислити о уписивању специјализованог одељења за историју и географију. Смер који није постојао раније, од ове године имаће „премијеру” у две школе – Петој београдској и Деветој београдској гимназији „Михаило Петровић Алас”.

Прошле године уписали смо прво одељење надарених ученика, и то за биологију и хемију, што је нова страница у дугој историји наше школе. Утисци су више него добри, ученици изванредни, и то нас је охрабрило да формирамо и једно сјајно „друштвењачко” одељење. Ово је први пут да се у гимназије уводи један овакав смер и срећни смо што се наша школа налази у групи оних које ће отворити врата за ово одељење – задовољна је Борка Поповић, директорка Пете београдске гимназије, док њена колегиница Татјана Шуковић подсећа да се и њена Девета београдска прошле године ухватила у коло реформе средњошколског образовања и понудила ђацима ИТ одељење.

Немамо тачан датум одржавања пријемног испита, али он ће се вероватно организовати после завршног испита, а пре опредељивања ђака, односно попуњавања листе жеља – објашњава Шуковић, док Поповић додаје да ће се полагати тестови из географије и историје. Ученик ће, прецизира она, бирати да ли полаже један или оба теста, а уколико знање окуша на оба, бодоваће се онај који је боље урађен.

Верујемо да ће се пријемни испит радити у мањим групама да се кандидати и наставници не би изложили здравственом ризику, уз поштовање свих препорука Министарства здравља и епидемиолога – изричита је директорка Пете београдске гимназије. Она додаје да ова школа уписује једно одељење са 20 ученика надарених за историју и географију, а биће то, каже, ђаци овенчани републичким наградама из ова два предмета. Још не зна са сигурношћу, али претпоставља да ће се због обнове њене школе пријемни радити у Деветој београдској гимназији.

У првом разреду, наставни план и програм неће се превише разликовати од програма за први разред гимназије друштвено-језичког смера, осим што је предвиђен нешто већи број часова историје и географије и обогаћена настава. Временом, акценат на овим предметима ће логично бити већи. Као што нам је пракса са биолошко-хемијским одељењем, део часова ученици ће имати и ван школе, у случају историјско-географског одељења – у музејима, галеријама, институтима… Имаће и гостујуће предаваче. Изложићемо их свим доступним образовним садржајима и ресурсима да би њихово образовање било што комплетније и да бисмо ишли у корак са широком лепезом интересовања ове сјајне деце. Успоставићемо чвршћу сарадњу са факултетима, на исти начин на који веома успешно сарађујемо са Биолошким и Хемијским факултетом – најављује Поповић.

Директорка девете београдске гимназије прецизира да ће ђаци учити уобичајене гимназијске предмете попут српског, латинског, ликовног и музичког, а да ће фонд часова за историју и географију бити већи.

Од првог разреда имаће по четири часа историје и пет часова географије. Касније ће добити основе геополитике, а изборни предмет за први и други разред биће им језик, медији и култура – додаје Шуковић напомињући да је смер идеалан за ученике које занимају хуманитарне науке и који ће уписивати друштвене факултете.

Сагласна је и Поповић.

Ово одељење биће сјајна припрема за студије на Филозофском, Правном, Филолошком факултету, Факултету политичких наука…. Неки од ових ученика биће изврсни адвокати, историчари, судије, професори универзитета из групе друштвено-хуманистичких наука… Наћи ће се међу њима и будући новинари јер српски језик и књижевност, поред историје и географије, представља предмет од фундаменталног значаја. Не заборавимо ни предмете као што су страни језици, филозофија… Верујемо да је гимназијском образовању у Србији заиста потребно одељење изузетних „друштвењака” – истиче директорка Пете београдске гимназије.

У Деветој београдској најављују да ће нове ђаке овог смера дочекати и савремени кабинети, али модернизација очекује и целу школу јер је њена обнова у плану од јесени.

Пета београдска гимназија се реновира и пројектом је предвиђено формирање савременог кабинета за историју. Кабинет за географију већ постоји. Будући да смо крајем 2019. кабинете за хемију и биологију већ опремили савременом опремом, захваљујући донацији Министарства просвете од шест милиона динара, планирамо да на одговарајући начин опремимо и кабинете за историју и географију да бисмо омогућили савремену наставу не само надарених, већ и свих осталих ученика који ће ове кабинете користити – истиче директорка Поповић и додаје да су добили чврста уверења да ће школа од првог септембра бити на својој старој адреси у Илије Гарашанина 24 када ће, нада се, прославити и 115 година постојања.

Политика

Прочитајте ЈОШ:

Од данас више полазака БГ воза

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Прва генерација историчара и географа

  1. Шта то све вреди ако наставе да се баве фалсификованом, ватиканском, Порфирогенетовом, комунистичком историјом?

  2. Ah,….. jos generacija zatucanih d**ila koja ce pricati, pisati da su siptari Iliri i da su sde Srbi doelili u 7 veku.
    I da je prva civ. bila u Mesopataniji a ne na Dunavu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net