ИН4С

ИН4С портал

Ко то прави вир на Скадарском?

1 min read
Тим Интернационалне Свемирске Станице био је запањен кад су бацили поглед на Скадарско језеро: из свемира је изгледало као да неко из језера на Балкану исисава воду.

Тим Интернационалне Свемирске Станице био је запањен кад су бацили поглед на Скадарско језеро: из свемира је изгледало као да неко из језера на Балкану исисава воду.

Кад је Интернационална Свемирска Станица у фебруару надлетала Албанију и Црну Гору астронаути нису могли да својим очима верују. Један од чланова посаде је одмах зграбио камеру и сликао спектакуларни природни феномен. Под њима се налазило Скадарско језеро, највеће на Балкану. Али није изгледало као нормално језеро, него као велики вир – као кад се из каде испушта вода.

НАСА је сада ту фотографију објавила и понудила објашњење запањујуће сцене: ради се о светлим и тамним седиментима, које су киша и вода од топљења снега са околних брда транспортовале и који су се помешали са струјама језера. Већина сегмента потиче из реке Мораче – њена широка делта заузима добар део црногорског дела обале језера и на фотографији се види лево. А и мање реке на северу су такође допринеле овој појави.

Величина језера јако варира

Грубљи терен на јужној ивици Скадарског језера продужетак је Динарских планина, које се углавном састоје од лако еродивних стена попут вапорца, доломита и сличних карбоната. На десном ободу слике види се град Скадар на албанској страни језера. Јужно из њега седиментна вода истиче кроз реку Бојану у Јадранско море.

Дно Скадарског језера лежи у тзв. криптодепресији која се налази испод нивоа мора. Ниво воде језера варира и до 5 метара, зависно од сезоне и понајвише од топљења снега. Зато и површина језера јако варира, креће се између кнап 400 и добрих 500 квадратних километара.

Као и код многих слатководних језера која се налазе у близини већих градова и у Скадарском језеру су биљке и животиње угрожене активностима људи. Црна Гора је стога западни део језера прогласила за национални парк, а Албанија је успоставила резервоар природе. Обе земље се труде да птице, поједине врсте риба као и пужева заштите.

Аутор: jki/Spiegel

Превод: Мирко Вулетић

Прочитајте ЈОШ:

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Ко то прави вир на Скадарском?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy