„Близанац“ пуштен у саобраћај: Ауто-путем од Добановаца до Бубањ потока
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/06/most-tanjug.jpg)
Фото: Тањуг
Србија је добила још једну грандиозну путну грађевину. „Близанац“, мост на Сави код Остружнице на обилазници око Београда, у недељу је пуштен у саобраћај. Његова изградња почела је крајем фебруара 2016. Уговорена вриједност радова, са анексом, била је око 4,2 милијарде динара и ријеч је о зајму Европске инвестиционе банке.
Како је на свечаном отварању рекла министарка грађевине Зорана Михајловић, пуштање у саобраћај овог моста, од изузетног значаја је за све грађане Србије, преносе Новости.
– Још један мост смо завршили у Србији – изјавила је министарка Михајловић.
„Посао није био лак, али је од великог значаја, јер је први пут примењена једна потпуно нова технологија у изградњи моста, такозвана техника лифтовања великих делова конструкције. Ово је показатељ да можемо да урадимо све што смо зацртали и започели. Мост ће сигурно допринети томе да будемо ефикаснији што се тиче протока саобраћаја, због тога смо захвални финансијерима, инжењерима и свима који су учествовали у овом пројекту. Посао није био уопште једноставан, јер смо се на почетку радова суочили са тонама материјала у реци, заосталог још од НАТО бомбардовања 1999. године“, казала је она,
Више возила
Путањем у саобраћај моста „близанца“, значајно ће бити повећан капацитет обилазнице, којом дневно пролази око 18.000 возила. То би требало да додатно растерети градске саобраћајнице и скрати вријеме путовања. Овај мост представља и резервну саобраћану везу постојећег ауто-пута Е-70 са Ибарском магистралом, односно са будућим ауто-путем Београд – Јужни Јадран. За изградњу челичног моста – конструкција осам, преко ријеке, предвиђене дужине 586 метара набављено је и обрађено 4.900 тона челика.
Према ријечима министарке, сви који су учествовали у овом пројекту, показали су да су храбри, непоколебљиви и да могу да заврше све што су почели, преносе Новости.
Новоизграђени мост је „мост близанац“ већ изграђеног моста преко Саве који је завршен и пуштен у саобраћај 1999. године али је исте године, током агресије на нашу земљу, уништен. У периоду од 2002. до 2006. реконструисан је и пуштен у саобраћај.
Инвеститор моста на Сави је ЈП „Путеви Србије“, а подизвођач на извођењу челичне констуркције, преко ријеке је грађевинско предузеће „Мостоградња“ из Београда. На изградњи бетонских конструкција и завршних радова учествовало је више од 10 домаћих фирми. Мост је дугачак скоро два километара, а пројектом је предвиђена изградња лијеве траке ауто-пута, иза моста, у зони петље Остружница, дужине једног километра, као и уклапање две рампе петље Остружница, у новоизграђено стање.
Иначе, мост преко Саве код Остружнице један је од најважнијих и најскупљих објеката у склопу изградње деонице ауто-пута од Добановаца до Бубањ потока. Обилазница око Београда њиме постаје функционална у пуном профилу ауто-пута, у дужни од скоро 27 километара. Пуштању моста у саобраћај присуствовали су и директор ЈП „Путеви Србије“ Зоран Дробњак и шефица регионалне канцеларије Европске инвестиционе банке Дубравка Негре.
Дробњак је том приликом рекао да је градња овог моста обављена посебном опремом и техником и да је веома важно што је завршен на вријеме.
„Чека нас сада други веома важан посао, а то је санација дела другог моста који је грађен 1999. и који је бомбардован током НАТО агресије“, рекао је он и изразио наду да ће се врло брзо кренути у тај посао.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Kao i uvek pisu ono sto ne postoji.Ajde vec jednom napisite neku istinu
Gledate li vi sta pisete? Autoput do Bubanj potoka (obilaznica) nece biti gotova jos najmanje 2 godine i to prema zvanicnim ugovorenim rokovima. Gotova je druga traka Ostruznickog mosta, profil autoputa nije cak ni do petlje Orlovaca.