ИН4С

ИН4С портал

Путин и Макрон: Потребна нова архитектура европске безбједности

1 min read
Путин и Макрон сложили су се да Русија и Француска, као сталне чланице Савета безбедности УН, имају посебну одговорност за очување мира и безбедности у свету, те су се у том контексту двојица лидера сагласили да је веома значајно да се реализује иницијатива Русије о организовању самита шефова држава сталних чланица СБ УН

фото: Сергей Гунеев/Спутњик

Путин и Макрон сложили су се да Русија и Француска, као сталне чланице Савета безбедности УН, имају посебну одговорност за очување мира и безбедности у свету, те су се у том контексту двојица лидера сагласили да је веома значајно да се реализује иницијатива Русије о организовању самита шефова држава сталних чланица СБ УН

Путин и Макрон су размотрили и различите аспекте стања стратешке стабилности у свету и нагласили да је важно да се очува међународни механизам за контролу наоружања и додатно ојача поверење и предвидивост у војној сфери.

Поред тога, руски и француски председник такође су разменили гледишта о могућностима за успостављање нове архитектуре европске безбедности.

У том контексту, двојица лидера сагласили су се о кључним питањима која у том домену дефинишу руско-француске односе, додаје се у саопштењу Кремља.

Макрон Путину: Желим да дођем у Русију до краја лета

Председник Француске Емануел Макрон је током разговора путем видео-конференције са својим руским колегом Владимиром Путином изразио жељу да допутује у званичну посету Русији до краја лета, уколико епидемиолошка ситуација буде повољна, преноси Спутњик

„Желим да предложим, уколико санитарни услови то буду дозвољавали, да искористим твој предлог и да допутујем у званичну посету Русији до краја лета, како би смо имали више времена за заједнички разговор. Једноставно, желим да допутујем код тебе у посету“, рекао је Макрон Путину.

Путин је одговорио да би му било драго да допутује у Русију. „Добродошао си“, додао је.

Интересантно је да су Путин и Макрон током целе видео-конференције разговарали на „ти“.

Иначе, Макрон је током разговора рекао и да је желео да допутује у Москву како би присуствовао паради поводом Дана победе.

„Желео сам физички да присуствујем паради. Као што сам то већ написао, а желим још једном да истакнем, Француска одаје велику пошту свим совјетским жртвама за време Другог светског рата. Реч је о 27 милиона жртава, што војних, што цивилних. Такође, желимо да одамо пошту свим народима источне Европе који су страдали у тим тешким временима“, додао је Макрон.

Путин је такође оценио велику улогу Француске у победи у Другом светском рату, те је рекао Макрону да је у питању заједничка победа над нацизмом, као и да Русија никада неће заборавити све што је Француска за њу урадила.

Такође је подсетио и да су се на хиљаде совјетских грађана бориле у редовима француског отпора на територији саме Француске.

Навео је и да је таква сарадња неопходна и данас како би се Русија и Француска заједнички избориле против свих актуелних претњи.

Прочитајте ЈОШ:

Амерички медији довели у опасност животе руских дипломата

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Путин и Макрон: Потребна нова архитектура европске безбједности

  1. „Такође је подсетио и да су се на хиљаде совјетских грађана бориле у редовима француског отпора на територији саме Француске.“

    Ово није историска чињеница, већ куртуазна реченица (маштарија) изречена у дневно-политичке сврхе. Испада да је више било „совјетских грађана“ (и откуд они ту?!?) у француском покрету отпора него самих (правих) Француза.
    Историска чињеница је да су Французи били врло мало ангажовани у том „покрету отпора“ – више их је било као добровољаца на неком другом месту. Али историју (званичну) пишу победници – а Француској је дозвољено да буде „сила победница“ и ако то није ничим заслужила.
    Права победа у рату је била искључиво руска и само руска – и та победа је од СССР-а створила светску силу, као и што је обликовала свет после рата.

    1. Kad je onomad Šarl de Gol bio u Kanadi ( davno, negdje šezdesetih prošlog vijeka) zalagao se i to vrlo glasno, za nezavisnost Kvebeka.
      Na to mu je Kanadski premijer odgovorio : Nas nije trebalo oslobađati.

      Mada cijenim de Gola.

  2. Потребна је осовина безбедности и развоја Европе: Париз – Берлин – Москва – Берлин – Париз. И након одласка садашњих властодржаца. У нашем делу Европе секундарна оса Дунав Егеј:
    Будимпешта – Београд – Атина – Београд – Будимпешта.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *