ИН4С

ИН4С портал

У септембру изложба посвећена великом Паји Јовановићу

1 min read
У сарадњи са Музејом града Београда, Color Media Communications наставља популаризацију славних југословенских и српских сликара уз ангажман савремених фотографа.

У сарадњи са Музејом града Београда, Color Media Communications наставља популаризацију славних југословенских и српских сликара уз ангажман савремених фотографа.

После изложби у Галерији Сава Шумановић у Шиду и Галерији Милан Коњовић у Сомбору, специфични арт догађај биће одржан у септембру.

Репрезентатвини музејски простор адаптиран је на основу ентеријера уметниковог атељеа у Бечу, у коме је стварао од 1895. до 1938.

Слике су представљене у четири целине: пејзаж, портрет, историјска композиција и акт.

Паја Јовановић је свом граду желео да остави, како је говорио, “оно што би вредело чувати од његовог рада и алата”.

Изложба „Један сликар, 10 фотографа, 20 уметничких дела“ конципирана је тако да ће се одабрана дела Паје Јовановића налазити на зидовима музеја, а фотографије инспирисане њима – на штафејалима испред његових слика.

„Са великим задовољством очекујем радове наших познатих фотографа и радујем се што је Музеј града Београда део ове изузетне иницијативе Роберта Чобана и ЦМЦ – рекла је Јелена Медаковић, директорка МГБ, док смо разгледали поставку.

„Сигурна сам да слобода, неисцрпна инспирација и, пре свега, неоптерећеност комерцијалним задатком, пружају креативне могућности уметницима да се изразе. Хвала и Игору Тодоровићу на помоћи у креирању не само костима, него и атмосфере на снимању сцена из живота знаменитог сликара.

Позиву Color Media Communications одазвали су се фотографи: Небојша Бабић, Миша Обрадовић, Моника Павловић, Милош Надаждин, Јелена Јованов, Север Золак, Марко Крунић, Вукица Микача, Радивој Хаџић и Јарослав Пап.

Оно што је оставило посебан утисак на мене је то што је Музеј Паје Јовановића конципиран као стан у коме је уметник живео и стварао. Поред збирке слика ту су и лични предмети, намештај, скулптуре и дивне успомене на његову највећу љубав Муни Даубер Јовановић, која је овековечена на многим сликама. Можда сам се због тога и одлучио за ремаке слике “Дама поред камина”. Покушаћу да оживим интимни моменат стварања тог дела и прикажем Муни и Пају заједно у њиховом креативном заносу, описао је своје импресије фотограф Марко Крунић који је имао прилике да у Њујорку сарађује са Марином Абрамовић и Џефом Кунсом.

Јелена Јованов, испирисана портретом краљице Марије пожелела да се испред њеног објектива нађе принцеза Даница Карађорђевић, одушевљена је и идејом да се фото техником цитирају велика уметничка дела.

Мој први инстинкт, када је у питању Паја Јовановић, била је жеља за репликом неке од његових чувених слика са историјском тематиком. Али у музеју сам открио чудесне актове његове жене Муни у чему смо нас двојица врло слични – било је оно што је определило Мишу Обрадовића.

Вукица Микача се, такође, нашла пред ретким уметничким изазовом.

”Током посете Музеју Паје Јовановића сви смо осетили отменост амбијента, као да смо негде у Бечу, што је показује да Београд има и своје скривено лепше лице. Нама фотографима би задатак требало да олакша то што је Паја изразити представник академског реализма, својственог и фотографији, па ћемо моћи верно да пренесемо његова дела”, казала је она.

Координатор пројекта ЦМЦ и Музеја града Београда је Душка Јованић.

Прочитајте ЈОШ:

Снима се „Нечиста крв“: Драган Бјелогрлић у улози Хаџи Трифуна, за Софком и Коштаном још траје потрага

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net