(ВИДЕО) Бојанић: Олуја – злочин који траје; 25 година од геноцидног, зверског прогона и страдања Срба у српској крајини од хрватских усташких звери
Годишњица геноцидног старадања Срба у такозваној операцији „Олуја“ од хрватских-усташких звери и у њеном наставку, акцији такозваној „Маестрал“, када је извршен зверски хрватски-усташки злочин на 13 општина БиХ, у Србији ове године због пандемије КОВИД 19 морала је да се откаже велика комеморација поводом обележавања 25 годишњице операције ,,Олуја“ која је требало да се одржи 5. августа у Београду.
Председник Александар Вучић најавио је да ће уместо масовног догађаја у Београду бити постављено обележје у Сремској Рачи, где ће бити постављено и спомен обележје (спомен парк) на месту на коме је конвој са српским избеглицама ушао у Србију августа 1995.
Тај дан за нас СРБЕ је дан за сећање, паљење свећа, парастос и наравно огромну тугу, патњу, која је и данас без правде а и кајања од стране агресора.
Од 2015. год Србија сваке године обележава годишњицу ,,ОЛУЈЕ“ да Срби тај злочин никада не забораве и да одају пошту настрадалим Србима. Тако ћемо и научити нашу децу шта се тамо десило, да знају праву истину, да знају за злочин, и зато тај ужасни злочин никада не сме бити заборављен и скривен.
У операцији „Олуја“ која је почела у зору 4. августа 1995. хрватске-усташке звери, у садејству с муслиманским зверима Босне и Херцеговине, побиле укупно 2.670 и у егзодус натерале 280.000 људи.
У „Олуји“ је с простора Српске Крајине нестало близу 2.000 Срба и протерано око 250.000, а у акцији „Маестрал“ која је била њен продужетак, убијено је 655 и изгнано око 130.000 Срба с подручја 13 општина БиХ. Према подацима „Веритаса“ још се трага за 1.011 несталих Срба, међу којима је 660 цивила од којих 337 жена.
Однос снага је био 7:1 у корист агресора – више од 200.000 војника и полицајаца хрватске војске је напало 30.000 војника Српске Војске Крајине.
Штета настала „Олујом“ је несагледива, а статистика „Олује“ је више него поражавајућа:
2.670 Срба убијено,
280.000 Срба протерано,
13.000 објеката уништено,
352 трговине уништене,
25.000 кућа уништено,
410 радњи уништено,
78 цркава уништено,
96 музеја уништено,
181 гробље уништено,
920 споменика уништено,
52 домова здравља уништено,
сви индустријски погони уништени…
За овај злочин, нико није кажњен, напротив. Хрватски генерали Младен Маркач и Анте Готовина су у првостепеној пресуди изреченој 15. априла 2011. године у Хашком трибуналу осуђени на 18, односно 24 године затвора. Да би 16. новембра 2012. године у другостепеној пресуди Хашког трибунала ослобођени свих оптужби. Занимљиво је и то да нико од хрватског војног и државног руководства: Јанко Бобетко, Фрањо Туђман, Гојко Шушак, Звонимир Черевенко… нису дочекали суђење или чак нису ни оптужени, пред Хашким Судом.
На телевизији Пинк, 2016. год емитована је специјална документарна емисија “Злочин без кајања”, која је посвећена прогону и страдању Срба за време НДХ и ратова деведесетих година као и актуелним дешавањима у Хрватској.
Хрвати славе злочин
У овом рату (1991-1995) Хрвати стицајем околности нису убили скоро милион Срба (као у Другом светском рату), али методи обрачуна са старим и немоћним, или са заробљеним српским борцима, били су исти као и у Другом светском рату, препуни нечувене суровости.
Док Срби оплакују страдале и прогнане у „Олуји“, Хрватска 5. августа слави Дан победе.
У Хрватској се три дана обележава Дан победе, Домовинске захвалности и Дан бранитеља низом манифестација и песмом. Централна прослава је у Книну, што не сме да нас чуди.
Председник Хрватске Зоран Милановић поручио је да би у Книну волео да види српске политичаре иако зна да „они имају проблем с тим“, што наравно њихов долазак хрватима одговара, да и такву слику са Србином проследе Европи и свету, а то би наравно преставили у њиховом стилу.
Прошле године, тадашња председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић је изјавила да би желела да оде на концерт Марка Перковића Томпсона у Сплиту.
Срамна црнoгорска власт све више тоне у антисрпску хистерију. Црна Гора ће и овог 5. августа трећу годину заредом, послати свог војног аташеа у Книн на прославу усташког геноцида над Србима! А то изгледа и не треба да нас чуди када и сами представници Срба у Хрватској су најавили долазак на прославу ,,ОЛУЈЕ“.
У Србији и Републици Српској 5. август је проглашен за Дан сјећања за жртве „Олује“. Тог дана се иде у цркву и пале свеће за жртве „Олује“.
(Приредио Ђорђе Бојанић, главни уредник сајта Српска историја)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: