Кинески културни центар у Београду: На месту које је НАТО бомбардовао 1999. гради се велелепна грађевина
1 min readНа месту где су НАТО агресори 7. маја 1999. године бомбама усмртили три кинеска новинара и ранили још двадесет људи, ниче велелепни Кинески културни центар, прави показатељ често истицаног челичног пријатељства двеју земаља.
Угао улица Трешњиног цвета и Конфучијеве на Новом Београду, дом импозантне грађевине од 32.300 квадрата, биће незаобилазна рута туристима из најмногољудније земље света, али и нашим људима који желе да науче нешто више о култури и уметности азијске државе.
Репортери „Новости“ имали су јединствену прилику да обиђу унутрашњост вишеспратнице чији ће радови, бар они који су у домену компаније Схандонг хи-спеед гроуп као финансијера, оквирно бити завршени око 1. октобра. Стављање у функцију комплетне зграде, као и отварање најсавременијег кинеског ресторана у Србији, правог раја за гурмане и даље је неизвесно због пандемије вируса корона.
Приземље, први и половину другог спрата запосеће културни садржаји, док ће се на трећем простирати хотелски део са 40 соба. Остале четири етаже биће канцеларијски простор, од којих је седма већ комплетно издата.
У приземљу ће се налазити велики инфо-пулт, где ће се сви грађани Србије комплетно информисати о туристичкој понуди наше земље – каже, за „Новости“, директор Схандонг хи-спеед гроуп за подручје Србије Жанг Јанчао. – Ово ће врло брзо постати значајно место за сусрет култура двеју држава, пошто ће у мултифункционалној дворани бити одржавани скупови, конгреси, састанци, неке мање представе или догађаји поучног карактера, а капацитет ће бити до 250 људи. Такође, у великој изложбеној сали мајстори сликарства из Кине излагаће своја остварења, а истовремено могу да се организују презентације и предавања са мањим кругом људи. После разгледања посетиоци ће степеницама моћи да изађу на велику терасу будућег ресторана и уживају у фантастичном погледу који се са ње пружа, а изложбе ће бити могуће пратити и из његове унутрашњости.
Колико је пројектант овог објекта размишљао о сваком детаљу, говори податак да ће се из сваке веће просторије излазити на неколико споредних врата, како би проток проласка посетилаца био бржи. Учионице у којима ће деца из наше земље моћи да уче кинеско традиционално сликарство и уметност, свирање музичких инструмената, плесове и балет биће на приземљу и првом спрату, као и језици, борилачке вештине и кулинарски специјалитети који ће се моћи савладати уз присуство кинеских гастрономских мајстора.
ПОРЕД терасе од 700 квадрата и унутрашње велике сале, предвиђене су још три мање за ручавање. Пошто Кинези воле да једу за великим округлим столовима, то ће им сада бити омогућено, али и свим људима који желе да испробају тај концепт. Ресторан је већ дат у закуп људима из Кине, али ће пандемија вируса корона сигурно одложити његово отварање.
Степенице које се налазе десно од главног улаза су смислено пројектоване да у овако великом атријуму прикажу сву величанственост пројекта вредног око 45 милиона евра. Ходници ће бити својеврсни коридори и они ће дочарати величину овог грандиозног објекта, на чијим зидовима ће се наћи традиционалне фотографије из нама далеке земље. Једини Кинески културни центар на Балкану и највећи у Европи имаће своју библиотеку са бројним делима ондашњих књижевника, али и кутак за малишане и њихову разоноду.
Оно што највише фасцинира пролазнике јесте, мало је рећи, необична фасада. Како истиче наш домаћин, прва такве врсте у Србији.
Фасада је направљена двослојно, унутрашњост је у стаклу, а на спољашњости бетон од УХПЦ материјала – истиче Јанчао. – Идеја пројектанта је била да се на згради види класична кинеска слика, односно обриси планине и воде. Градња овог типа донела нам је поприлично потешкоћа, а материјал ког овде нема набављен је у Турској. Систем конструкције морао је бити изузетно безбедан, а простор између бетона и стакла од 60 центиметара је изолациони и он ће своје право дејство показати у зимском периоду, када ће се моћи уштедети доста енергената. Са потпуном сигурношћу тврдим да је пројекат укључио труд, зној и знање грађевинара из Србије и Кине, што показује узајамно корисну сарадњу наших земаља.
НОВО место спомен-плоче која се налазила на месту бивше амбасаде Републике Кине је изливено и она ће за месец и по бити враћена. Осим тога, спомен-плоча коју је поставио град Београд и која се сада налази на тротоару, такође ће бити премештена, а постамент за њу је већ изливен. Споменик кинеском реформатору Конфуцију померен је након почетка радова, али ће убрзо бити враћен на много репрезентативније место. Домаћини истичу да ће баш код спомен-плоча сваки посетилац моћи истиниски да доживи и осети кинеско-српско пријатељство.
Пре почетка епидемије ковид 19 на градилишту је свакодневно било присутно преко 400 радника, од којих су две трећине чинили српски неимари. Сада је тај број преполовљен, а због њега ће можда трпети и рок за завршетак овог велелепног здања. На улазу у објекат сваког јутра се мери температура, а обавезно је ношење заштитних маски. Велика подземна гаража простираће се на две етаже и моћи ће да прими од 230 до 240 аутомобила, док ће око објекта бити места за још десетак возила. Главни пројекат изградила је Кинеска пројектантска кућа, а пројекат за извођење домаћа компанија. Главни извођач радова је „Енергопројект високоградња“, уз присуство неколико кинеских подизвођача.
ОНО што ће посебно обрадовати све посетиоце је и могућност отварања српске продавнице сувенира, у једној од просторија на другом спрату.
– Размишљамо да овај део буде продавница српских сувенира, с обзиром на историју ове локације где се центар налази и две спомен-плоче погинулима. Апсолутно сваки Кинез који дође у Србију обавезно обиђе ово место. Тако ће посетити и Кинески центар, ући у продавницу сувенира и купити суво месо, ракију, црно вино, мед, односно оно по чему је Србија препознатљива.
Извор: новости.рс
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Baš mi je drago zbog toga.
Zaista vjerujem u naše prijateljstvo sa kinezima!