Занковић: Скандалозно је да се Општина Бар задужује за нових 40 милиона евра!
1 min read
У барском Друштву за заштиту и унапређење простора и животе средине кажу да су су затечени најавом из тиватског „Водакома“ да ће изградњом постројења за пречишћавање вода на Волујици у мору код Бара бити створена здрава животна средина и да Општина Бар тиме стиче све услове за довођење нових инвеститора.
По ријечима предсједника Друштва, Ивана Занковића, евентуална изградња тог, по њему потпуно беспотребног постројења, докусуриће ионако ојађени буџет Општине Бар и довести иначе презадужену општину и у формални банкрот и дужничко ропство.
„Поставља се питање – какав је ефекат тог постројења на пјешчаним плажама у барској општини, које поред осталих, чине купалишта у Сутомору, Чању, Краљичиној плажи, Великом пијеску и Утјехи. Ово је посебно бесмислено у ситуацији када сви званични државни извјештаји говоре да је квалитет вода на барским плажама на задовољавајућем нивоу, о чему свједочи и већи број плажа са плавим заставицама“ – каже Занковић за портал ИН4С.
„Још у најави оснивања „Водакома“, упозорили смо да ће оваква асоцијација бити непотребан терет за све грађане на Црногорском приморју чије су општине ушле у тај пројекат. Кампањом за изградњу постројења на Волујици „Водаком“ и Влада Црне Горе гурају Општину Бар у пропаст, при чему и барска локана управа односно власт неконтролисаним пројектима и финансијским конструкцијама, саму себе сатире“- тврди Занковић.
Он сматра да је за осуду то, што, како каже, руководство локалне управе у Бару перфидно избјегава да се јасно дистанцира од паушалних и импровизаторских идеја, које, по њему, могу бити корисне само за којекакве извођаче радова и појединце који се, на разноразне начине, у њих уграђују .
Занковић наводи да је Општина Бар из свог буџета неконтролисано и нерационално финансирала израду 16 пројеката канализационе и водоводне мреже , чија вриједност је преко 14.5 милиона еура.
-Такође, у јануару 2013.г., исхитрено и неконтролисано је обављен тендер за одабир извођача радова, што је у овом случају небитно и неважно у односу на несагледиву штету коју ће имати Општина Бар уколико се отпочне са реализацијом овог посла. Посебно, додаје он, у условима гдје нијесу ријешени имовинско-правни односи, што је додатни финансијски терет за Општину Бар.
„Тендер за изградњу овог постројења је добила њемачка фирма, а вриједност реализације пројекта је 18.000.000 еура, односно са ПДВ-ом преко 21.500.000 еура. Значи овај пројекат и пројекат водоводне и канализационе мреже уводе Општину Бар у ново кредитно задужење од 36 милиона еура“ – каже Занковић.
Како тврди, према кредитном аранжману плаћање ПДВ-а и рјешавање имовинско-правних односа не може се вршити из кредитних средстава већ та средства мора да обезбиједи барска локална управа из сопственог буџета.
„Годишњи трошкови за одржавање постројења на Волујици ће се кретати између 600 и 700 хиљада еура, с обзиром на очекивану потрошњу струје. То значи да мјесечно само струја износи преко 50.000 еу ра. Остаје отворено питање – колико ће све ове околности утицати на повећање садашње цијене воде и канализације, а сигурно је да ће тада цијена воде за пиће бити вишеструко већа од садашње“ – напомиње Занковић.
Он даље наводи да је први технички, а и функционални проблем то што је планирано постројење лоцирано на брду гдје треба комплетне количине отпадних вода пумпати уз брдо Волујицу, и све то нон-стоп, и у континуитету.
Сигурни смо,подвлачи он, да је будуће постројење за пречишћавање отпадних вода на Волујици једино у свијету које је лоцирано на брду, што је планерски нон сенс и глупост првог реда.
Други проблем је што Бар нема изграђену адекватну канализациону и водоводну мрежу.
„Овдје треба истаћи да је цјелокупно подручје изнад булевара у Бару, гдје је изграђена канализациона мрежа истовремено и мрежа атмосферских падавина, па у том случају будуће постројење на Волујици ће истовремено и првенствено пречишћавати атмосферске падавине, које у конкретној ситуацији, у укупним количинама отпадних вода учествују са преко 85 одсто, што јасно говори да је спорно постројење намијењено за пречишћавање атмосверских падавина. И што је још горе, те будуће пречишћене падавине нијесу намијењене као вода за пиће, због чега је сам пројекат апсурд свих пратећих апсурда“ – каже Занковић.
Он такође тврди да ће и послије евентуалне изградње постројења на Волујици, због непостојања канализационе мреже, све отпадне воде из приградских насеља, првенствено фекални отпад, и даље ићи у ријеке Жељезницу и Рикавац, и у канал Рену, асве те воде се уливају у Јадранско море и у акваторијум Луке Бар.
Превише је и садашњих 20 милиона дуга
Занковић апелује на људе од струке и одборнике у СО Бар, да подигну свој глас против реализације овог и сличних пројеката, те да се одмах заустави ново кредитно задужење општине Бар које ће је,сматра, по рачуници просте математике, додатно оптеретити за нових, минимум 40 милиона евра кредита.
Барско друштво за заштиту и унапређење простора и животне средине подсјећа да садашња дуговања барске локалне управе износе преко 20 милиона евра, уз напомену да је непотребно ново велико задужење за нешто од чега ће корист имати само појединци, а несагледиву штету сви грађани Бара.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Neznam ,odakle da pocnem…Ovaj Zankovic je odavno zreo za Dobrotu.Ko ga forsira na portalu …Ako nema nikoga drugoga da komentarise lopovluk po Baru i Sutomoru,Zankovica treba zaobici…
Zanimlljivo, ovakav stav ima i Gojko Šušter po ovom pitanju, ali nema petlju da javno napise nesto o tome izgleda.
Koliki je procenat Branke Nikezic u svim tim lopovlucima? Koliki Dragana Simovica, Đura Karanikića, Osmana Subašića…? Slatko lopužanje, a bagro lopovska? Sad bi šuško Srzentić da on malo krade, jer je vidio da Žaru ide od ruke, a i on se u bolnici smrdo nakrao…
Lopovska sekta. Ode Kraljičina plaža, ode Maljevik,pare kod Aca, manji dio kolača kod Žarka tj na kocku. Veselo… Sad jos kredit od 40 miliona. Užas, takvi ne zaslužuju da žive.
Ријешио Жаро пред хапшење да стави на рулет још које милионче, а да враћају наша дјеца. Несој, срам га било.