Сјећање на убијене цивиле у Грабовици, комеморацији присуствовали и ратни ветерани из региона
1 min readРатни ветерани, бивши припадници Армије РБиХ, ХВО, ХВ-а, ВРС-а и ВЈ, положили су цвијеће и одали почаст убијеним цивилима у Грабовици. Својим присуством у Грабовици ветерани су, као и прошле године, жељели исказати жал за убијеним цивилима, пружити подршку породицама жртава и позвати институције на додатне напоре са циљем проналаска посмртних остатак и кажњавања свих одговорних за овај ратни злочин.
У мјесту Грабовица, које се налази између Јабланице и Мостара, 08. и 09. септембра 1993. убијен је већи број цивила. Према наводима Удруге хрватских страдалника „Грабовица 93“ у тих неколико дана септембра 1993. убијена су 33 цивила, а већи дио посмртних остатака убијених ни до данас није пронађен. За овај ратни злочин пред судовима у Босни и Херцеговини осуђено је пет припадника Армије РБиХ. Према судским пресудама цивили су убијени на посебно бруталан начин, а међу њима је и четверогодишња дјевојчица Младенка Задро која је убијена у наручју своје мајке. Према налазима Хашког трибунала, међу убијенима је и припадник Армије РБиХ Ивица Чавловић који се успротивио убијању цивила тог септембра 1993.
„Оно што ми сматрамо битним и што је наш циљ јесте да посјећујемо оваква мјеста и да укажемо на сва страдања која су се догодила. Ми окупљамо учеснике ратова са простора шире регије и они исто тако осјећају обавезу и одговорност да посјећују оваква мјеста. Сматрамо да ћемо доласком на та мјеста и изношењем наших искустава указати на то како је рат једна деструктивна ситуација и да научимо да направимо отклон од тог насиља шаљући поруку будућим генерацијама да се то не смије поновити. Грабовица је још једно од мјеста гдје је виђен цивилизацијски суноврат, гдје је почињен страшан ратни злочин и ми који настављамо живјети на овим просторима морамо се суочити са тим, осудити злочин, назвати га правим именом и радити на томе да се то више никада не понови“, казао је Амер Делић, ратни ветеран Армије РБиХ и члан тима Центра за ненасилну акцију.
Он је додао да је важно да се вратимо дијалогу и изградњи повјерења како би се сви проблеми и конфликти у друштву рјешавали на миран начин.
„Сва ова мјеста су нам опомене, ми гдје год кренемо наилазимо на страшне судбине људи и ако на томе нисмо научили, чему све то… Увијек рат и страдање имају алтернативу, само треба уложити максималне напоре. Осјећам потребу и да позовем институције да се процесуирају сви ратни злочини и да се помогне свим породицама које потражују све најмилије“, казао је Делић.
Јосип Дрежњак, предсједник Удруге „Грабовица ’93“ указао је и да 27 година послије почињеног злочина породице траже тијела 17 убијених као и да нема напретка на пољу процесуирања одговорних.
„Нама је болно и само питање колико тијела потражујемо јер смо само два комплетна тијела добили, ми имамо ситуацију да је пронађена само једна кост и то смо идентификовали и сахранили и то је то“, казао је Дрежњак указујући на то да постоје јасни документи о томе ко је учествовао у злочину као и институције и појединци који су радили на уклањању тијела.
„На долазак ратних ветерана гледам позитивно. Без истине, једни другима да се погледамо у очи, ако ја не уважавам туђу жртву ја не могу уважавати ни своју жртву. И то је моја порука, не можемо прикривати и морају бити казне јединствене. Ако је неко починио силовање, без обзира ко он био, мој брат, Србин, Бошњак или Хрват, мора бити јединствена казна и онај који је то починио мора да одговара за то“, казао је Дрежњак.
Мировна организација Центар за ненасилну акцију, са уредима у Сарајеву и Београду, од 2008. године организује посјете групе ратних ветерана из Хрватске, Србије и БиХ мјестима страдања цивила и војника током посљедњег рата те званичним комеморацијама страдалим које организују локалне и државне власти и удружења жртава.
Мирко Зечевић Тадић, бивши припадник ХВО-а из Брчког, казао је како је данас у Грабовицу дошао са групом ратних ветерана као и прошле године са намјером да одају почаст жртвама.
„Дошли смо да покажемо да можемо да учинимо тај један корак ка бољој будућности, посебно за наша покољења која долазе. Дошли смо да дамо поруку да рат не треба више никада и никоме. Не требамо судити према појединцима који ураде неке ствари које нису добре, посебно ратне злочине, такве људе треба прозвати да изађу пред лице правде како бисмо могли наставити живјети нормално“, рекао је Зечевић Тадић.
Ветерани из региона у организацији Центра за ненасилну акцију до сада су присуствовали комеморацијама у БиХ у Горњем Вакуфу, на Коти 715 код Завидовића, Стогу код Возуће, Новом Граду/Босанском Новом, Санском Мосту (Храстова Главица), Сијековцу код Брода, Лаништима код Брчког, Трусини код Коњица, Ступном Долу код Вареша, Ахмићима у Витезу, Скеланима код Сребренице, КОрићанским стијенама, Зецовима и Бришево код Приједора, у Србији у Грделичкој клисури код Лесковца, Варварину код Крушевца, Алексинцу, Пријепољу те у Хрватској у Пакрацу, Вариводама и Гошићу код Книна.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kakve veze ovo ima sa CG.