Чувени српски вирусолог тврди: Нико ко има мачке није оболио од короне
1 min read
илустрација
Чувени вирусолог др Ана Глигић изјавила је да се до сада није заразио нико ко има мачке, што је многе заинтересовало за те животиње и да ли управо оне крију лек за САРС-КоВ-2.
Ту тезу да нам мачке помажу у стварању антитијела на вирус корона прва је у јавност изнела пољска докторка Сабина Олек-Кондо која живи и ради у Шпанији и то баш са ковид пацијентима.
Докторка Олек-Кондо која ради на одељењу за хитне случајеве у болници у Мадриду, открила је да њене колеге које имају мачке уопште нису обољеле од вируса корона.
Она сматра да је могуће да људи који имају блиски свакодневни контакт са мачкама могу имати антитела на вирус корона.
Како каже, они који немају кућне љубимце редовно су одлазили на боловање јер је заражавање у тренуцима најгоре епидемије у Шпанији било неминовно.
Сличан образац примијетила је и код пацијената са којима воли да прича о ситуацији код куће. Открила је тако да већина пацијената који су хоспитализовани ниси имали кућне љубимце.
Иако су ово запажања која нису поткрепљена медицинским доказима, др Сабина Олек-Кондо вјерује да се одговор крије у мачећем вирусу корона (ФЦоВ) који не заражава људе, али може створити антитијела на САРС-КоВ-2.
„Могуће је да људи који имају блиски свакодневни контакт са мачкама могу имати антитела на мачју корону, а та антитела могу уништити и људски вирус. Уосталом, важност контаката са животињама и њихов благотворан утицај на људски имунитет одавно су већ доказани“, истакла је.
Потребна су даља истраживања на ову тему, али докторка истиче да би радо подијелила своја запажања са вирусолозима и чула њихово мишљење. За сада сигурно знамо да се др Глигић слаже са њом.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


??????️?????
U Belgiji je proljetos umro i vlasnik mačke i mačka. To je bio prvi dokaz da prelazi sa ljudi na ljubimce. Virusolozi bi trebali to znati.
Netačno, moj prijatelj umro od korone u 54.godini, a imao persijsku mačku u stanu.