Марковић НЕЗАКОНИТО дијелио евре „и шаком и капом“: 28,6 милиона за „губиташе“
1 min readВлада премијера Душка Марковића лани је исплатила 28,65 милиона евра из буџета државним фирмама, а да претходно није тражила мишљење Агенције за заштиту конкуренције (АЗК) да ли су те исплате усклађене са Законом о контроли додјеле државне помоћи.
На списку су “Монтенегро ерлајнс” (МА), Жељезнички превоз (ЖПЦГ), Жељезничка инфраструктура (ЖИЦГ), Црногорска пловидба, Барска пловидба, Лука Бар, Скијалишта Црне Горе, Регионални водовод и Улцињска ривијера.
То је утврдила Државна ревизорска институција (ДРИ) која је дала негативно мишљење на ревизију правилности прошлогодишњег завршног рачуна државног буџета, јер је утврђено да потрошачке јединице нијесу у свим материјално значајним аспектима ускладиле пословне активности са законским и другим прописима који регулишу буџетско пословање у Црној Гори.
За финансијско пословање дато је позитивно мишљење са скретањем пажње пошто је утврђено да је предлог завршног рачуна састављен и презентован на фер и објективан начин у складу са важећим оквиром финансијског пословања.
ДРИ је у оквиру финансијске ревизије израчунала да је погрешно приказан готовински дефицит у нето износу од 528.521 евра, због чега га треба смањити са 143.961 милиона на 142.755 милиона.
Ревизију је радио предсједник Сената ДРИ Милан Дабовић, док је други члан колегијума био члан Сената Зоран Јелић.
Према незваничним информацијама из ДРИ, извјештај неће бити послат тужилаштву, јер је став да нема елемента бића кривичног дјела.
Исплате, аванс без извјештаја…
ДРИ је навела да је Министарство саобраћаја и поморства (МСП) исплатило укупно 13,33 милиона евра и то МА за подмирење доспјелих обавеза и Црногорској пловидби и Барској пловидби за плаћање рата код страног кредитора. ДРИ не наводи који је кредит, а ријеч је о кинеској Ексим банци којој се враћају милионски кредити за куповину бородова за ове двије компаније. Од 13,33 милиона МА је добио 5,5 милиона, Црногорска пловидба 4,83 милиона, а Барска пловидба три милиона. Министарство туризма и одрживог развоја (МОРТ) је исплатио 2,22 милиона Улцињској ривијери. ДРИ констатује да је ових 15,55 милиона колико су исплатили МОРТ и МСП исплаћено без прибављеног мишљења АЗК, наводе Вијести.
“Национална туристичка организација није доставила допуњени извјештај о реализацији аванса МА због чега се ДРИ уздржава од мишљења по овом питању”, констатује ДРИ којој је тај извјештај требало да се достави до краја марта. Из буџета НТО исплаћено је авансно 2,3 милиона националном авиопревознику 2018. године.
ДРИ наводи да је током ревизије утврђено да су са текуће буџетске резерве у 2019. исплаћиван новац предузећима Лука Бар, Скијалишта Црне Горе и ЈП Регионални водовод у укупном износу од 8,37 милиона без претходно прибављеног мишљења АЗК.
Утврђено је да је Управа за жељезнице исплатила 9,35 милиона и то ЖПЦГ 4,6 милиона по основу уговора о пружању услуга превоза од јавног интереса и то није спорено.
Остатак новца исплаћен је ЖПЦГ (1,21 милион) и ЖИЦГ (3,52 милиона) за измирење рата код страног кредитора.
“Утврђено је да је новац пренешен на име помоћи у циљу измирења обавеза из кредитних уговора без претходног подношења пријаве АЗК ради давања мишљења о поштовању Закон о контроли додјеле државне помоћи.ДРИ није могла утврдити законски основ за исплату новца овим предузећима”, истичу у извјештају.
Није приказано 123 милиона депозита
Ревизијом је утврђено да 123,13 милиона евра готовинских депозита није приказано у завршном рачуну. Препорука је да ресор финансија у предлогу завршног рачуна прикаже тај новац који се налази на рачунима код ЦБЦГ и код банака на крају обрачунског периода, као и њихову намјену, у циљу транспарентног коришћења.
У процесу ревизије је утврђено да министарства здравља, рада и социјалног старања и Управа за кадрове нијесу запошљавали особе са инвалидетом и нијесу уплаћивали посебног доприноса за професионалну рехабилитацију и запошљавање тих особа.
“Министарство здравља је исплаћивало варијабилни дио зараде на који нијесу обрачунати и плаћени порез и доприноси. МСП није ажурирало интерну процедуру о начину припреме обрачуна и исплате зараде сходно организацији и начину рада државне управе која је у примјени од 1. јануара 2019. Фонд за пензијско и инвалидско осигурање плаћао је порезе и доприносе на остала лична примања са издатка бруто зарада, што није у складу са правилником о јединственој класификацији рачуна за буџет Црне Горе и буџете општина. МСП је закључивало уговоре о допунском раду са периодом важења до престанка потребе за ангажовањем извршиоца, односно, до писменог раскида уговора, што није у складу са чланом 58 Закона о раду”, наводи ДРИ.
Ревизијом косолидованог рачуна неизмирених обавеза на крају прошле године је утврђено да је 1,106 милиона неизмирених обавеза које су уговорене изнад лимита који је дозвољен прошлогодишњим буџетом и то – судства за уговарање набавки канцеларијског материјала 287.334 евра, Министарства одбране за уговарање набавки роба и услуга које се односе на гориво, грађевинске радове и остале услуге у износу од 138.559 евра и Министарства просвјете за расходе за енергију и комуналне накнаде у износу од 680.944 евра.
Пореска не књижи укинута рјешења и не спроводи на вријеме принудну наплату
Ревизијом пореског рачуна је утврђено да је 577,6 милиона евра почетно стање пореског дуга, али да Пореска управа (ПУ) није прокњижила 1.100 укидних рјешења, чиме су укупна потраживања према обвезницима у информационом систему умањена за 8,28 милиона.
Дајте тачно стање дуга
ДРИ је оцијенила да је потребно да ПУ у циљу исказивања тачног стања пореског дуга евидентира рјешења о укидању рјешења о репрограму пореског дуга, као и да се у завршном пореском рачуну презентују додатне информације са детаљним образложењем у вези са репрограмом.
Контролом спроведених мјера принудне наплате пореског дуга у 2019. утврђено је да нијесу правовремено спроведене мјере принудне наплате код осам дужника, чији је дуг 5,45 милиона, док код њих 11 који дугују 3,87 милиона нијесу спроведене све мјере принудне наплате, што није у складу са Закона о пореској администрацији и интерним процедурама за спровођење мјера принудне ПУ.
Вјерске заједнице нису плаћале ПДВ
Ревизијом је утврђено да је ПУ евидентирала дуг вјерских заједница по основу пореза и доприноса на лична примања на крају 2019. у износу од 5,4 милиона и порески дуг по основу пореза на промет непокретности у износу од 5,99 хиљада, те да вјерске заједнице нијесу пријављивале и плаћале порез на додату вриједност у прошлој години.
Препорука ДРИ је да ПУ досљедно спроводи мјере принудне наплате, као и инспекцијски надзор код вјерских заједница у циљу провјере поштовања закона о ПДВ-у и порезу на доходак физичких лица.
Пропусти код радова
Код ревизије капиталног буџета (Управа за саобраћај) утврђено је да извођачи радова не прилажу чинидбену гаранцију или је она истекла прије окончања пројекта, да се извођачи радова не уводе у посао по годину и по од дана закључења уговора. Препорука је да Управа за саобраћај не спроводи поступке јавних набавки за извођење радова прије него се стекну услови (ријеше имовински односи, изврши експропријација…).
“Предлогом закона о буџету за 2019. планирана је реализација 135 пројеката. Од укупног броја, вршена су плаћања на име реализације планираних активности за 82 пројекта, док за 53 пројекта није било плаћања… Неопходно је реалније планирати и кандидовати оне пројекте које је могуће извршити”, став је ДРИ.
Прочитајте још:
Чекајући попис у Црној Гори: Бошњаци јединствено и недвосмислено – неће ВИШЕ да буду Црногорци
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
D R I ???
Zar su počeli nešto da rade?
Zamisli sad su se sjetili, kad je sve opljačkano i u dugovima do poviše glave
Crkva duguje neka bude 6000 € PNP?
A ĐE SU VAM SEDAM STOTINA M I L I O N A! NENAPLATIVOG DUGA
Šta će se tek otkrivati prilikom obdukcije Monteprkna?