Три године од убиства Дафне Каруане Галиције: Пут до истине болан и спор
1 min readУбиство истраживачке новинарке Дафне Каруане Галиције на Малти прије три године уздрмало је Европу и упозорило да су они који дигну глас против корупције изложени све већој пријетњи криминалних кругова.
У данима након напада 16. октобра 2017, породица и пријатељи су се питали да ли ће убице икад бити пронађене. Три године касније, нико није осуђен, тројица су оптужена за постављање и активирање бомбе. У затвору је један од најбогатијих малтешких бизнисмена, Јорген Фенек, који је оптужен да је организовао њено убиство. Сви поричу оптужбе.
Самозвани “посредник” у убиству Мелвин Теума је добио предсједничко помиловање у замјену за пружање доказа, укључујући сате тајно снимљених разговора између њега и Фенека.
Пол Каруана Галиција, један од тројице Дафниних синова, рекао је да истина излази на видјело, иако болно споро. “Они који су хтјели да ућуткају моју мајку, грдно су се преварили”, рекао је.
Ипак, докази из прелиминарних саслушања и паралелне јавне истраге, коју је покренула влада Малте, нису учинили пуно да ублаже забринутост коју је изазвало извјештавање новинарке, да је најмања чланица Европске уније огрезла у корупцији, пише у чланку који је подовом годишњице смрти новинарке објавио Пројекат Дафне, међународна новинарска група која је наставила њен рад.
Саслушања након Фенековог хапшења прошлог новембра су показала да цурење информација угрожава полицијску истрагу. Фенек је 38-годишњи мултимилијардер са мноштвом пословних интереса, укључујући удио у главној енергетској компанији “Електрогас Малта”. Докази које је предочило тужилаштво и Фенекова одбрана показали су да су оптужени добијали повјерљиве информације из истраге о убиству новинарке, укључујући дојаве о хапшењима и надзору. Те информације су навеле оптужене да користе шифровање приликом телефонских разговора и да бришу податке са уређаја.
Теума је на суду рекао да је већину повјерљивих информација просљеђивао Фенеку, којег је обавјештавао Кит Шембри, шеф кабинета тадашњег премијера Малте Џозефа Муската. Фенек је полицији рекао да му је Шембри просљеђивао велики број информација о истрази, укључујући то да му прислушкују телефон и упозорење да буде опрезан. Свједочећи под заклетвом, Шембри је рекао да информације нису цуреле од њега. Он тврди да о том случају никад није разговарао са Фенеком.
Јавна истрага, која испитује позадину убиства Каруане Галиције, открила је да полиција није била вољна да истражује њене оптужбе за корупцију, посебно оне против Шембрија и бившег министра енергетике Конрада Миција. Она је њих двојицу оптужила да су основали офшор компаније са намјером да примају мито. Новинарка није понудила доказе за то, а обојица поричу оптужбе.
Иако нису испливали докази који повезују Миција са случајем убиства, полиција је саопштила да је Шембри “безбједносно интересантна особа”. Шембри је два пута хапшен и ослобађан без подизања оптужнице.
Везе Фенека и Муската
Фенек пориче оптужбе за саучесништво у убиству. Његови адвокати оптужују Шембрија за подстрекавање на убиство. Фенек је приликом исљеђивања цитирао Шембрија како му каже: “Нађи некога да убије Дафне”. Фенек је рекао полицији да је убиство плаћено 150 хиљада еура, али није открио детаље.
Фенеков адвокат Вејн Џордаш је рекао да је Теумино свједочење пуно непоузданих тврдњи и да његов клијент позива “најдетаљнију могућу истрагу да идентификује починиоце овог ужасног злочина”. “Он је сигуран да ће таква истрага доказати његову невиност”, рекао је Џордаш.
Након Фенековог хапшења, блиско пријатељство Фенека и Шембрија довело је до оставке премијера Муската у децембру 2019. Мускат је рекао да се повлачи како би “прихватио политичку одговорност”. Према судским доказима, и Мускат је био Фенеков познаник. Размјењивали су пријатељске поруке преко WхатсАпп-а, а Мускат је позвао Фенека на прославу рођендана у фебруару 2019, иако је полиција већ тада сумњичила Фенека да је организовао убиство.
Кључне одлуке
У чланку Пројекта Дафне, а који је објавио Ројтерс, наводи се да је у сатима након убиства Каруане Галиције, једна од најзначајнијих одлука малтешких власти била да затраже помоћ споља, укључујући ФБИ и Еуропол. Помоћу технологије коју Малтежани нису имали, страни експерти су брзо открили како је бомба активирана и ушли у траг мобилним телефонима који су кориштени. До децембра 2017, ухапшени су наводни егзекутори.
Један од њих, Винс Мускат, надајући се да ће бити помилован, рекао је полицији четири мјесеца касније да је Теума, таксиста, уговорио убиство. Одвојене истраге локалне полиције и новинара су показале да је Теума написао тестамент дан након хапшења наводних починилаца, али је полиција саопштила да се у мјесецима који су услиједили мучила да нађе доказе да би га ухапсила.
У чланку се наводи да је Еуропол био фрустриран због тога што га Малтежани не хапсе и пријетио да ће се повући из истраге ако не предузму акцију. Портпарол полицијске агенције ЕУ рекао је Ројтерсу да су прижили огрому оперативну подршку том случају и да су и даље активно укључени.
„Све је чисто“
Теума је коначно ухапшен у новембру 2019. Касније је свједочио да га је Фенек упозорио да се отараси телефона и уређаја, рекавши:
“Буди сто одсто сигуран да је све чисто”. До хапшења је дошло два дана прије него што је Теума очекивао и код њега је пронађена кутија компјутерских уређаја који су садржали разговоре са Фенеком које је, како је рекао, тајно снимао.
Теума је тражио помиловање у замјену за доказе и то је брзо добио. Фенек је ухапшен 19. новембра на јахти док је испловљавао са Малте. Негирао је да је бјежао из земље, али је малтешки полицијски инспектор Курт Захра рекао на суду у августу да је у његовом телефону била порука којом од рођака тражи да му пазе дјецу.
У међувремену, малтешка полиција тврди да и даље ради интензивно на случају. Портпаролка је рекла британској агенцији да су “истраге поводом убиства госпође Каруане Галициије и даље веома активне” и да се недјељно одржавају састанци са Еурополом.
Убијена због онога што је намјеравала да открије?
Једна од мистерија које остају је мотив за убиство Каруане Галиције.
Новинарка је само једном поменула Фенека у свом блогу, гдје је објављивала многе своје истраживачке извјештаје. Међутим, Кита Шембрија је нападала и у посљедној објави прије смрти. Она је такође редовно писала о компанији “Електрогас Малта”, која је од Мускатове владе добила гаранцију за кредит од 360 милиона еура. Новинарка је вјеровала да је уговор о снабдијевању електричном енергијом намјештен у корист компаније и да је гаранција за кредит “заиста шокантна”. “Електрогас” је саопштио да интерна ревизија није пронашла знакове корупције.
Инспектор Захра је свједочио да је Каруана Галиција 2017. добила више од 600.000 процурелих мејлова у вези са “Електрогасом”. То је било годину након њених открића да Шембри и Мици посједују компаније у Панами, преко којих су очекивали, како је објавила, да добијају два милиона еура годишње од мистериозне компаније “17 Блацк”. Њих двојица поричу незаконите радње и тврде да никад нису добили никакав новац. Истрага Ројтерса и листа “Тајмс ов Малта” 2018, годину након убиства Каруане Галиције, открила је да је Фенек власник “17 Блацк”.
Иако још није испливао никакав доказ о мотиву убиства, полиција је на суду саопштила да Каруана Галиција није убијена због нечега што је до сада написала, него због онога што је још истраживала.
“Зато вјерујемо да је убијена због нечега што је намјеравала да открије,” рекао је Захра на суду.
Сумњиви посао у сумњивој Црној Гори
Листа “Тајмс ов Малта” и агенција Ројтерс у јуну су објавили да у истрази поводом њене ликвидације, трагови новца воде до Црне Горе, тј. до пројекта изградње вјетроелектране на брду Можура. Према том извјештају, Фенекова компанија се “уградила” у посао малтешке државне компаније “Енемалта” у Црној Гори и профитирала 4,6 милиона еура.
Убијена новинарка, која је на свом блогу описивала Црну Гору као “једну од најкорумпиранијих свјетских држава”, прва је малтешку јавност упознала са пројектом Можура, 12. новембра 2015, дан пошто је вијест објављена у црногорским медијима.
Иако није имала информацију да је Фенек зарадио од пројекта, она је описала посао као “веома сумњиву нагодбу у веома сумњивој држави”.
Она је такође примијетила да је споразум потписан усред политичке пометње у Црној Гори, када су демонстранти на улицама тражили оставку премијера Мила Ђукановића.
Малтешка новинарка је писала и о томе како је ОЦЦРП 2015. изабрао Ђукановића за особу године у области организованог криминала и корупције.
“Премијер и његов поданик, Конрад Мици, тренутно нешто петљају у Црној Гори. Зато нећете бити изненађени када вам кажем да је Мило Ђукановић у Црној Гори прошле године добио награду Организованог криминала и корупције за ‘Особу године’”, написала је новинарка.
Мускат је 2019. добио исту награду, великим дијелом због убиства Каруане Галиције.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Srbija je Milu tada spasila porodicu i njega samog, da ih ne iseckaju na komade i razbacaju po mne…za primer.
Šerijatska ćelija sa kojom se zaigrao.
Siguran sam da će Narod da vam jebe sve po spisku.