ИН4С

ИН4С портал

„Хвала“ др Мугоши: У Србији се на корона-тест чека дан, у ЦГ – десетак

1 min read
Мугоша би очито да прикрије своје погрешке и раст епидемије свали на Митрополију. Умјесто да тужилаштво њега позива на разговор, они зову др Јелену Боровинић Бојовић.

фото: dw.com

Пише: Немања Николић

Деценијска халапљивост и неодговорност директора Института за јавно здравље, Бобана Мугоше, ескалирала је у протеклом мјесецу. Искључиво он се може сматрати одговорним што грађани чекају чак десетак дана на резултате корона-тестова. Ова чињеница дјелује поразно, јер је од пресудне важности да се зараза открије на вријеме и одреди правилна терапија.

Др Мугоша је остао без потрошног материјала.  Сумња се да је проблем у томе што он послује само са привилегованим добављачима. Намеће се питање – ако је несташица глобални проблем, као што тврде, зашто онда у окружењу не фали тог материјала. О томе колико је држава могла да уштеди да су раније увели приватне лабораторије у здраствени систем и да не говоримо, мећутим – опет би се могло говорити о интересима др Мугоше.

Рачуница је проста – локалним лабораторијама за тест плаћају 50 евра, док се за исти који се шаље у Њемачку издваја 56. На 50 000 тестова, неко је зарадио око 300 хиљада евра.

Из Института, коначно, кажу да су почели да шаљу тестове приватницима: Међутим, питање је да ли је то урађено само да се замагле очи јавности, док се још која тура не прогура ка Њемачкој. О трошковима се ћути и нико не помиње како се узорци експедују до тамо и колико кошта приватни авио којим се шаљу тестови за Њемачку.

Мугоша би очито да прикрије своје погрешке и раст епидемије свали на Митрополију. Умјесто да тужилаштво њега позива на разговор, они зову др Јелену Боровинић Бојовић.

Сумња се да др Мугоша, на овај начун, наставља да деценијском праксом. И поред добре плате и примања од неколико хиљада евра мјесечно, одрешене послове великодушно „препусти“својој приватној лабораторији.

Колико је само људи помрло јер није увео ХПВ вакцину која је једина превенција седам малигних болести код жена и мушкараца, нарочито имајући у виду колико жена умре од рака грлића материце. А зашто је Црна Гора једина земља у региону која није увела ту вакцину, коју развијене земље користе више од десет година, неке и двадесет.

Надајмо се да ће у времену пред нама бити темељно преиспитани улога и одговорност оних који су били задужени да брину о јавном здрављу, а ипак су првенствено мислили о властитом „џепу“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net