ИН4С

ИН4С портал

Амерички писац у Нишу спрема књигу о бомбардовању касетним бомбама

Шуматовачком улицом, где су падале касетне бомбе, Пол Полански, који од 2006. живи у Нишу, пролази свакога дана.

слика екрана

Шуматовачком улицом, где су падале касетне бомбе, Пол Полански, који од 2006. живи у Нишу, пролази свакога дана. На неким кућама и даље су видљиви трагови бомбардовања.

„Када видите те трагове, схватите да ниједан цивил који је био ту није могао да преживи, а трагова има у скоро свим кућама и двориштима“, каже Полански.

Пол је заједно са нишком новинарком Мајом Костић снимио 27 интервјуа са жртавама бомбардовања.

„Драго ми је што ће људи не само у Србији, већ ван Србије, поготово у Америци, чути причу ових жртава“, истиче Костићева.

Да контејнера касетних бомби бачена су 7. маја 1999. године на центар Ниша. Тада је 16 цивила погинуло, а 18 рањено.

Гита Јовић, која је у бомбардовању остала без ноге, за књигу је испричала своја сећања: „Патила сам дуго, депресивна сам била, захваљујући лекарима сам преживела, а и ја сам се борила“, прича каже Јовићева.

У састављању таквог сведочанства, Полу помаже још један Американац, привредник Филип Беј. „Наш главни циљ је да ова прича стигне до што шире публике. Надам се да ће многи Американци тако сазнати причу о бомбардовању Ниша“, напомиње Беј.

Полански сматра да би НАТО требало да одговара пред Хашким трибуналом због ратних злочина или бар генерал Весли Кларк, који је наредио употребу касетних бомби.

Полански више од пола века живи у Европи. Америку је напустио 1963. због неслагања са државном политиком око Вијетнамског рата.

Прочитајте ЈОШ:

„Ископаше ти очи, лепа слико…“ Нико јој није удахнуо живот вјечни као Милан Ракић: Симонида!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy