ИН4С

ИН4С портал

Историјски потпис Путина: Отписан кубански дуг

putin-ap_f
Предсједник Русије Владими Путин потписао је данас савезни закон о ратификацији Споразума између владе Руске Федерације и Кубе о регулисању дуга Кубе Русији по кредитима датим у периоду Совјетског Савеза, а тиме ће Русија отписати 90 одсто дуга, односно 31,7 милијарди долара, саопштила је прес служба Кремља.

Закон је донијела Државна дума 4. јула ове године и одобрио га је Савјет Федерације 9. јула.

Преговори о регулисању дуга Кубе трајали су 20 година, а споразум је потписан 25. октобра 2013. године.

Вриједност дуга на дан потписивања документа износила је 35,2 милијарде долара.

Према споразуму, износ дуга конвертује се у доларе по курсу од 0,6 совјетских рубаља за један долар и једна трансферна рубља за један долар. Русија ће отписати 90 одсто дуга (31,7 милијарди долара), а преосталих 10 одсто (3,5 милијарди долара) кубанска страна ће отплаћивати током десет година у једнаким полугодишњим ратама преносом средстава у доларима на посебан рачун. У ту сврху је отворен рачун у Народној банци Кубе са ограниченим роком употребе.

Средства са тог рачуна ће бити прослеђивана искључиво за финансирање инвестиционих пројеката на територији Кубе, као и пројекта у области развоја земље, које ће две стране заједнички бирати у складу са планом економског и социјалног развоја, преноси Танјуг.

Како је раније рекао замјеник министра финансија Русије Сергеј Сторчак, неке руске компаније већ су изразиле жељу да учествују у тим пројектима.

Споразум ће ступити на снагу на дан последњег писаног обавештења да су стране испуниле потребне процедуре, преноси Интерфакс.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy