ИН4С

ИН4С портал

Вучинић: Радници КАП-а забринути због недефинисаних права

1 min read
Према његовим ријечима, запослени су званично радници Комбината у стечају, што значи да је и послије осам година дјеловања Унипром КАП-а држава та која има обавезу према радницима да исплати отпремнине, а не нови послодавац.

Максим Вучинић

Радници Комбината алуминијума (КАП), који су под тешким условима успјели да одрже производњу у тој фабрици, забринути су отварањем новог погона, реорганизацијом коју је Унипром најавио и недефинисаношћу њихових права, саопштио је лидер Радничке партије, Максим Вучинић.

„Радници КАП-а су, од увођења стечаја у јулу 2013. године до данас, под тешким условима успјели да одрже производњу и продуже фабрици живот. Потпуно разумијемо забринутост радника и обраћање нама као Радничкој партији“, казао је Вучинић на конференцији у Скупштини.

Он је рекао да из тога произилази став радника да ће се борити до краја за остварење њихових права.

„Радницима, који су већ осам година без годишњег одмора, на најопаснијим радним мјестима који угрожавају здравље и живот, најтеже пада потпуна неизвјесност по питању њихове сигурности посла и будућности у тој компанији“, навео је Вучинић.

Према његовим ријечима, запослени су званично радници Комбината у стечају, што значи да је и послије осам година дјеловања Унипром КАП-а држава та која има обавезу према радницима да исплати отпремнине, а не нови послодавац.

„У комбинатима у Италији, Француској и Шведској максимална дужина радног стажа у електролизама је десет година, што нам јасно говори у каквим условима раде радници подгоричког Комбината, без одмора и здравствених систематских прегледа који су раније били обавезни на свако пола године“, подсјетио је Вучинић.

Он је казао да је раднике дискриминисала одлазећа власт и онемогућено им је да се као њихове бивше колеге пензионишу под условима које дефинише важећи Закон о пензијском и инвалидском осигурању (ПИО), према члану који каже да осигураник стиче право на старосну пензију кад наврши 30 година стажа осигурања од чега најмање 20 ефективно проведених на радним мјестима на којима се рачуна са увећаним трајањем.

Иако је постављен у менаџменту компаније да заступа интересе државе испред бивше власти, Небојша Дожић није стао у заштиту интереса ни државе ни радника, већ је узео отпремнину и напустио позицију коју је добио од државе и прешао да ради за интересе приватне компаније Унипром“, навео је Вучинић.

Он је рекао да су нови радници који су запошљавани од увођења стечаја, радили и по пет година без уплаћених доприноса за стаж и здравствено осигурање, што се може лако доказати увидом у њихова рјешења о заради коју су примали преко банке.

Вучинић је објаснио да је Унипром 2014. године купио имовину КАП-а за 28 милиона еура, након чега је стечајна управа КАП-а, без сагласности повјерилаца вандсудским поравнањем, Унипрому опростила 2,37 милиона еура на рачун земљишта код тржног центра Гинташ.

„Послије неуспјелог покушаја да се Унипрому пресудом Привредног суда исплати одштета на основу каустичне соде која се налазила у систему КАП-а у износу од десет милиона еура, пронашли су рјешење и на основу земљишта и барака, нужног смјештаја за раднике КАП-а, смањили цијену још око седам милиона“, рекао је Вучинић.

Према његовим ријечима, кад се све сабере долази се на закључак да је КАП компанију Унипром коштао нула еура.

„Уколико се провјери пословање Унипрома и њено финансијско стање у 2012. и 2013. години види се да је компанија била у тоталном банкроту и могла да инвестира један еура, са колико су на крају на волшебан начин и успјели да купе КАП“, саопштио је Вучинић.

Он је додао да је имовина КАП-а сада сва у власништву Унипрома, али под хипотеком.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net