(ВИДЕО) Биковић: „Чекајући варваре“ дијагноза данашњих односа међу народима
1 min readФилм „Чекајући варваре“ дијагноза је данашњих међународних односа, онога како се људи односе једни према другима и један народ према другом када не постоји разумијевање и култура, каже Милош Биковић.
Прослављени глумац је заједно са оснивачем компаније Iervolino Entertainment Андреом Јерволином српским новинарима представио филм, будући да је Биковићев Archangel Digital Studios његов стратешки партнер.
Говорећи о овом остварењу које је номиновано и за награду Оскар, Биковић је истакао нека његова изузетна својства.
„У филму „Чекајућу варваре“ препознао сам жељу да се укаже на вриједности као што су људска слобода, достојанство, третирање другог човјека. У конфликту главних јунака и њиховом виђењу другог човјека можемо да констатујемо дијагнозу данашњих међународних односа, онога како се људи односе једни према другима и један народ према другом када не постоји разумијевање и култура“, наглашава Биковић.
Радња филма рађеног по истоименом роману јужноафричког нобеловца Џона Максвела Куција, одвија се на границама измаштаног оријенталног царства, а у фокус ставља вјечно питање односа старосједилаца и освајача, „напредне цивилизације“ и „варвара“.
У мирну пограничну област царства под управом остарјелог начелника (Марк Рајланс), изненада стиже контроверзни пуковник Џол (Џони Деп), који својом бруталношћу према околним народима, у начелнику буди сумњу и дух побуне против режима којем и сам припада.
Продукцију филма „Чекајући варваре“, у режији колумбијског редитеља Сира Гере, потписује Iervolino Entertainment, компанија која је прије шест мјесеци отворила два студија у Србији.
„Није било лако снимити овај јединствен филм. Двадесет година је планиран, а ја сам послије недјељу дана одлучио да помогнем, јер је прича Џона Куција свевремена. Овај филм показује како се страх користи за контролисање других људи. Мјесто и вријеме дешавања радње филма су имагинарни и управо због тога је порука филма универзална. Књига је актуелна као да је јуче написана, а не прије 40 година“, истиче Андреа Јерволино.
Џони Деп одушевљен Србијом
У свом првом остварењу на енглеском језику, Сиро Гера је главне улоге повјерио звијездама Џонију Депу и Роберту Патинсону, као и Оскаровцу Марку Рајлансу.
„Они су заиста прихватили да играју за симболичну цифру, што само показује да вјерују у поруку ове приче. Џони Деп је чак у Венецији на конференцији за новинаре рекао како је платио да добије улогу у овом филму. То је донекле и тачно ако погледамо за колико је пристао да игра. Још је био и одушевљен када сам му рекао за сарадњу са Србијом. Он је толико говорио о Србији, чак ми је наводио и имена људи које познаје у вашој земљи“, каже оснивач компаније Iervolino Entertainment Андреа Јерволино.
Епска поезија добар основ за филм
На питање да ли би српска народна књижевност била добра основа за међународно успјешне филмове, Милош Биковић каже да прво мора да се креира имиџ Србије у свијету.
„Српски народни мотиви добра су полазна основа за филм, међутим да бисмо дошли до тога да се људи у иностранству заинтересују за, рецимо, наше епске пјесме из Косовског циклуса, без обзира што је Гете рекао да је то нешто најљепше икад написано, морате прво да креирате имиџ Србије у свијету. То је дуготрајан процес. Ја се надам да имамо могућност да за сада користимо оне сегменте српске културе који већ имају углед у свијету и да навикнемо друге да из Србије долазе добре ствари, а онда ћемо моћи да им понудимо у српску поезију“, истиче Биковић.
Јерволино цртаћи гледанији од Дизнијевих
Компанија Iervolino Entertainment почела је са радом у Србији у јулу потписивањем Меморандума о разумијевању са Министарством привреде Републике Србије и продукцијском кућом прослављеног гсрпског лумца и продуцента Милоша Биковића, Archangel Digital Studios.
Iervolino Entertainment данас ради на двиме локације, у Новом Саду и Београду. Већ увелико учествује у продукцији анимираних краткометражних филмова за свјетска тржишта, а један од првих пројеката је краткометражни анимирани серијал „Пафини“ који је доступан на Apple TV и Amazon Prime дигиталним платформама.
„Остварује се оно што је Андреа обећао. Стварамо квалитетне анимиране филмове који се могу мјерити у потпуности са оним што се ради у Италији, иако се налазимо на почетку производног процеса. Прошле недјеље смо на Apple TV били гледанији од Дизнија“, истиче Биковић и најављује нове међународне пројекте уз учешће свјетских звијезда.
(Спутњик)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Није ријеч о измишљеним, оријенталним и сл. народима – основу романа ЧИНИИ ЛИТЕРАРНО-ЕСЕЈИСТИЧКА ОБРАДА ,неслагања а потом и чувени БУРСКИ РАТОВИ између БУРА И ЕНГЛЕЗА У ЈУЖНОЈ АФРИЦИ. У ПИТАЊУ ЈЕ РОМАН ЗА КОЈИ ЈЕ ЏОН МАКСВЕЛ КУЦИ ( БУРСКИ ПИСАЦ, БУРИ СУ НОВОДОСЕЉЕНИ КОЛОНИЈАЛНИ ХОЛАНЂАНИ ПОМИЈЕШАНИ СА ДОМИЦИЛНИМ СТАНОВНИШТВОМ) ДОБИО НОБЕЛОВУ НАГРАДУ. ПРИВИД ЈЕ САМО ПОСТМОДЕРНИСТИЧКИ МАНИР, А САМ НАСЛОВ ЈЕ У ИСТОМ СТИЛСКОМ КОНТЕКСТУ, КОМПИЛАЦИЈА, БОЉЕ РЕЋИ РОМАНСИЈЕРСКА РАЗРАДА НАСЛОВА И ТЕМЕ ПЈЕСМЕ ( И КЊИГЕ ), „ИШЧЕКУЈУЋИ ВАРВАРЕ“, ЧУВЕНОГ АФРО-ГРЧКОГ АЛЕКСАНДРИЈСКОГ ПЈЕСНИКА, КОНСТАНТИНА КАВАФИЈА, КАВАФИСА )…ПРАШТАЈТЕ, ТОЛИКО РАДИ ПРЕЦИЗНОСТИ ПРИ ИНФОРМИСАЊУ …
Bravo! Osvajamo svijet pameću, znanjem, ljepotom!