Траже да инспекција провјери милионски тендер Управе царина
1 min read
Управа цетињске Штампарије Обод поднијела је Министарству финансија захтјев за покретање инспекцијског надзора и предузимање мјера над Управом царина јер сумњају да је намјештен тендер за куповину хардверске опреме, штампаних акцизних маркица и лиценце за закуп софтвера за систем за електронско управљање акцизним маркицама, уз оквирни споразум на двије године са јединим исправним понуђачем – компанијом Leonhard Kurz Stiftung&Co.KG.
Тендер је Управа царина, чији је директор Владан Јоковић, огласила 14. новембра 2019, а након поступка овлашћени представник наручиоца набавке – Јоковић је 5. марта ове године потписао уговор вриједан 1,22 милиона еура (за прву годину) са изабраном фирмом, као и оквирни споразум на период од двије године.
Изабрани понуђач није испоручио лиценце за закуп софтвера за систем за електронско управљање маркицама, па је Управа царина 29. октобра потписала анекс уговора, којим су продужени рокови са 180 дана на 345 дана.
„Овлашћени заступник Управе царина (Јоковић) је, ради заштите јавног интереса по члану 13 основног уговора од 5. марта ове године, био обавезан да наплати у цјелости гаранцију од пет одсто вриједности уговора у случају да испоручилац не испуни било коју обавезу предвиђену уговором. Он је, такође, у циљу заштите јавног интереса по члану 19 основног уговора морао раскинути уговор јер је имао све елементе“, тврди предсједник Борда Штампарије Обод, Александар Јововић у захтјеву за предузимање мјера Министарству које је упућено директорици Директората за политику јавних набавки, Јелени Јоветић и директорици Директората за порески и царински систем, Биљани Перановић.
Из Управе тврде да је у послу са њемачком фирмом Леонхард Курзу у потпуности заштићен јавни интерес.
Понуђач је био у обавези да уступи лиценцу за закуп софтвера за систем за електронско управљање акцизним маркицама “најкасније 5. августа 2020. и период експлоатације софтвера је требало да буде према тендерској процедури и оквирном споразуму 18 мјесеци”.
Јововић: Тендер цртан за унапријед изабраног понуђача
Јововић је оцијенио да су тендерским поступком „нарушена сва могућа начела јавних набавки док је потписивањем овог штетног уговора, нарочито његовог анекса, нанијета финансијска штета држави, а понуђачу Leonhard Kurz Stiftung&Co.KG противправна имовинска корист“.
„Поред нарушавања начела обезбјеђивања конкуренције, начела равноправности, слободе и забране дискриминације, начела економичности, ефикасности и ефективности употребе јавних средстава у самој тендерској процедури прекршен је низ законских одредби“, тврди Јововић.
Он је навео да је Управа у техничкој спецификацији предмета набавке „у циљу фаворизовања компаније Leonhard Kurz Stiftung&Co.KG и прилагођавања опреме њиховом готовом софтверском рјешењу захтијевала робни знак ИБМ за набавку система складиштења података IBM Storvize v700 GEN2, као и сервере за бладешасију – робног знака Леново к240 без навођења или “еквивалентно“.
„Очигледно је из спецификације техничке документације да су се техничке карактеристике опреме прилагођавале ‘предложеном рјешењу’ и тендер цртао за унапријед изабраног понуђача чиме је прекршено начело обезбјеђивања конкуренције, а тиме и начело економичности, ефикасности и ефективности употребе јавних средстава. Као што вам је познато фаворизовање, односно дискриминација понуђача, по ОЕЦД-у је један од 12 ризика који доводе до могућности појаве корупције у јавним набавкама“, истакао је Јововић у захтјеву Министарству.
Царина: Заштићен јавни интерес
На питање „Вијести“ да ли је анексом уговора заштићен јавни или приватни интерес, уколико су њиме скратили период закупа лиценце софтвера у првој години уговора са 185 дана на 20 дана, а цијена је остала иста, из Јоковићевог кабинета су одговорили да је „анексом уговора о јавној набавци са њемачком фирмом Леонхард Курз, којим је продужен рок за испоруку лиценце, у потпуности је заштићен јавни интерес“.
„У складу са уговором, лиценца за закуп софтвера се плаћа на мјесечном нивоу, и то након испоруке софтвера, у износу од 23.000 еура без ПДВ-а (мјесечно). Вриједност уговорене укупне набавке са урачунатим ПДВ-ом је 1.222.680,8 еура и овај износ, поред цијене за испоруку хардвера (серверске опреме) и цијене за мјесечно плаћање лиценце за закуп софтвера, обухвата и цијену за испоруку штампаних акцизних маркица за обиљежавање дуванских производа и алкохолних пића. Цијена у износу од 464.525,42 еура без ПДВ-а, која се плаћа за штампање акцизних маркица се рефундира од обвезника приликом издавања акцизних маркица“, истакли су из Управе царина.
Анекс уговора потписан управо да би се заштитио јавни интерес и у условима изазваним пандемијом коронавируса, кажу из Управе
Они су нагласили да је анекс уговора потписан „управо да би се заштитио јавни интерес и у условима изазваним пандемијом коронавируса успјешно извршила испорука лиценце за софтвер за систем за управљање акцизним маркицама у периоду трајања уговора“.
„Дакле, с обзиром да ће испорука лиценце за софтвер бити док траје уговор, нема основа за раскидање уговора нити активирања гаранције. Анекс је управо имао за циљ заштиту интереса државе и права државе у смислу превазилажења актуелне ситуације изазване пандемијом, као и истрајавање на поштовању уговорних обавеза за реализацију и ефикасност посла… По потписаном уговору за прву годину трајања оквирног споразума, у складу са предвиђеном динамиком, извршена је испорука хардверске опреме, и добављачу је плаћано, по цијени предвиђеној уговором, 166.400 еура без ПДВ-а. Предметна опрема је од тренутка испоруке власништво Управе царина“, објаснили су из Управе.
Управа: Радили законито, и да буде успјешан овај пројекат против сиве економије
На питање „Вијести“ коју је улогу у овом процесу имала компанија МРГ Еxпорт – Импорт Београд, из Управе царина су одговорили да је то “подуговарач изабраног добављача – Леонхард Курза”.
“У коначном, спровођење поступка јавне набавке и реализација уговора је у потпуности транспарентна и у складу са Законом о јавним набавкама. Тендерска документација, појашњења на захтјеве више заинтересованих лица, уговор, као и анекс објављени су на сајту Директората за јавне набавке Министарства финансија. Управа царина је у условима пандемије ванредно мобилисала све своје ресурсе да би успјешно реализовала овај пројекат и значајно допринијела борби против сиве економије и нелегалног промета акцизних производа”, одговорили су из Јоковићевог кабинета.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

