ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) „Српски свијет“: Петар Ђурђев – „Ми Срби од Хрвата немамо ближих!“

Ово је рекао блаженопочивши патријарх Иринеј и, имајући у виду све заједничке проблеме које имамо, попут одласка младих, напуштену, необрађену земљу, уз поштовање различите вере, требало би да се ослањамо једни на друге, што не искључује причу и о догађајима из недавне прошлости. Пре или касније, свако мора да се суочи са самима собом, иако се чини да је јаз који су страни фактори створили на овом простору скоро непремостив и како је прича о идеји јужнословенске федерације немогућа, а она је у далекој перспективи једино могућа како бисмо и једни и други опстали на овом трусном подручју“, рекао је у „Спрском свијету“ историчар, директор Историјског архива Новог Сада Петар Ђурђев.

Ми не познајемо довољно историју. Неки историчари сматраје да је 1944. уништено чак 90 одсто архивске грађе јер је то био предуслов за стварање комунистичког пројекта званог нова нација, југословенска наднација. У томе нису успели, због чега се десио крвави распад земље, али је важна чињеница да ми сада много тога не можемо да реконструишемо јер нам недостаје историјска грађа“, истиче гост „Српског свијета“ и додаје:

„Нама није проблем покушај прекрајања историје јер ми онда лако можемо да уочимо лажи и исправимо их, али дисторзија историје, одн. искривљивање је много теже за разобличавање, а тек ћутање на то је недопустиво јер ако не реагујете, онда лаж постаје истина, па имате сада да српске лидере у Сарајеву називају нацистима и Хитлером, Принципа сматрају терористом, без да су иоле објективно сагледане историјска околности и чињенице тог времена“, изричит је Петар Ђурђев, подсетивши да се не сме дозволити да се забораве чињенице попут оних да је први логор за цивиле у Европи био формиран за Србе, да смо кроз историју прогањани, мучени, да нас одговарају од прича о Јасеновцу, Шајкашкој рацији, злочинима усташа и нациста на Старом сајмишту у Београду.

Ми морамо изградимо један Меморијални центар где ћемо да побројимо сва наша страдања, да покажемо где смо живели и где нас сада нема“, вели директор Архива Новог Сада у „Српском свијету“.

У емисији су дотакнуте и бројне друге теме попут утицаја колонизације Војводине, прве после Другог рата и друге после рата деведесетих, али и о првим Крајишницима из Лике, Баније и са Кордуна који су формирали Шајкашку област, добили привилегије како би на рекама бранили Аустроугарско царство од Османлија. Говорило се и о значају Митрополије карловачке, те Матице српске за очување српског идентитета, о бароку који је дошао из Украјине, пореклу назива лала, привилегијама које је Марија Терезија узела Србима… Ово је само део тема о којима је било речи у „Српском свијету“ са Петром Ђурђевим, историчарем и директором Архива Новог Сада.

Гордана Јанићијевић, аутор и водитељ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “(ВИДЕО) „Српски свијет“: Петар Ђурђев – „Ми Срби од Хрвата немамо ближих!“

  1. Србин: „Немој ме брате убити“
    Хрват: „Па колико вас Срба треба поклати да схватите да ми никад нећемо бити браћа“!!!

    26
    3
  2. Em sto je Jugoslovenska nacija bila pravljena preko Srpskih ledja, em sto je prilikom raspada tog projekta Srpstvo izgubilo sve. I nije tacno da su nam Hrvati blizak narod. Daleko bilo. Blizi su nam Grci milion puta.

    33
    4
    1. Neka se Hrvati prvo iskupe za Jasenovac i mnoga druga stratista Srba, pa cemo tek onda o nekim drugim stvarima. Ideja nekog novog jugoslovenstva je jos jedan mit u nekim glupim glavama. Što pre zaboraviti tu ideju, to bolje.

      19
      4
    2. Све је добро рекао, само је оно о југословњнству, наопака идеја. Када ће Срби коначно сахранити Гроза и схватити да је његово Братство и јединство, било јединство свих против Срба?

      11
      2
  3. Ја знам неке Србе и православне и муслиманске вере који су се декларисали као Југословени али не знам и нисам чуо да је неки Хрват и Словенац постао Југослевен.Изгледа да су само Срби насели озбиљно на ту причу.Тачно је да ми не знамо не само историју него – ПОВЕСТ .Повест је стара србска реч за историју која се користила до средином 19 века а онда смо прихватили грчку реч-историја.Прво ту треба да се вратимо свом језику и коренима.Погледајте данас колико користимо енглеских речи – много, а енглески језик је заостао у односу на србски.Сви европски језици су настали од 10-12 века а србски је стар хиљадама година.

    28
    1
    1. Ma Hrvati su vec 70ih krenuli sa svojim nacionalizmom. Ljudi koji su sluzili vojni rok u Splitu npr, a eto taj dio primorja je imao najmanje ustasa, su mi govorili da je npr 76.e godine bilo tenzija u vazduhu i da su ih neprijateljski gledali. Taj covjek sto mi je to rekao kaze nije tada uopste razumio tu mrznju, on jadan stvarno vjerovao u bratstvo i jedinstvo. Umjesto da su uloge bile zamjenjene zbog svega sto su nam napravili u NDH. Jos veca tragedija sto mi ni dan danas nismo rascistili sa tom prosloscu nego i dalje imamo Jugonostalgicare, i slicne. Svaka cast obicnim partizanima, kakav god to promasaj bio ipak je to nas promasaj i nas je jadni narod se borio u takvim uslovima sirom Jugoslavije. Ali su nas posle Tito i druzina unazadili do nepopravljivosti.

      14
      2
      1. Хрвати су још давно – пре више стотина година радили против Срба и православне цркве.Њих је подбуњивао Ватикан.Многи не знају да су Хрвати примили православне обреде још у 8 веку али када су потпали под утицај Ватикана, Папа је издао наредбу да морају прихватити католичку литургију.О томе лепо пише србски епископ Никодим Милаш у књизи “ Православна Далмација“.Може се лако скинути са интернета.

        11
    2. Sve bih te podrzao ali kad napisa da je srbski (pravilno je srpski) jezik star hiljadama godina, e onda me se prodje. Budimo malo barem malo realniji. Prvu knjigu na srpskom jeziku nam dadose Slovenci (Jernej Kopitar)…

      10
      4
      1. Озрене,ниси довољно упућен у србско писмо.До средином 19 века се већином писало србски а не српски.Вук Караџић је први почео да пише српски са његовим речником из 1824.Вук Караџић је питао Лукијана Мушицког како да пише,србски или српски.Лукијан му је казао да пише србски а Вук то није прихватио.Сви остали Словени су писали србски а Руси сербски. Тек када је кнез Михајло донео декрет да се прихвата Вукова реформа,сви су почели да пишу српски.

        3
        3
  4. Где сте нашли овог експерта? КПЈ никада…али никада није имала намеру да ствара југословенску наднацију. Од свог оснивања су програмски планирали уништење Југославије као „великосрпске“, стварали посебне комунистичке партије (Комунистичка Странка Хрватске, 1937., Словеније) итд. Једно време им је послужила али су је сваком уставном реформом претварали све мање у федерацију а све више у конфедерацију. Нађити ми било ког комуниститичког функционера који се изјашњавао као Југословен. Смрћу ЈБТ се почетком осамдесетих ствара ствара утисак о постојању Југословена, углавном Срба, деце из мешаних бракова, ЈНА официра…То међутим никада није била намера и распало се врло брзо са том државом коју нико од тих Југословена није желео да брани како се држава брани.

    28
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *